Diskuse:Nová pražská kuchařka

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čísla receptů a vzájemné odkazy[editovat]

Všiml jsem si, že v některých receptech (např. Nová pražská kuchařka/Nákyp z gdoulových jablek) jsou odkazy na čísla jiných receptů. Tyto odkazy jsou při současném způsobu zadávání textů, kdy číslo není nikde na Wikizdrojích uvedeno, trochu nepraktické, protože čtenář pak neví, který další recept si má vyhledat. Na druhou stranu, název receptu v názvu stránky je také praktický a zvlášť v této fázi bychom ho už neměli měnit. Proto mme napadlo, že by mohlo být užitečné, vytvořit na této diskusní stránce číslovaný seznam všech receptů a s jeho pomocí pak "prokládat" čísla receptů v textu odkazem na příslušnou stránku. Inspirací je tu Ottův slovník naučný a příslušná diskuse. Souhlasíš/-te? --Sapfan (diskuse) 12. 2. 2018, 22:03 (UTC)

Za vhodné řešení bych považoval vytvoření přesměrování z podstránky označené číslem na podstránku označenou názvem; obdobně se to konec konců doporučuje u čísel zákonů. Další myslitelnou možností je vytvořit šablonu či modul převádějící číselný parametr na textový wikiodkaz. Nebo se to samozřejmě dá zadávat v kódu manuálně, zvlášť pokud se odkazy na čísla jiných receptů vyskytují jen ojediněle. --Shlomo (diskuse) 13. 2. 2018, 08:07 (UTC)
Když jsem to znovu promyslel, zalíbila se mi víc ta varianta s šablonou/modulem, protože a) je jednodušší vytvořit jeden seznam než vytvářet 720 redirectů, b) algoritmus bude po doplnění dat využitelný i u jiných děl a c) pravděpodobnost, že čtenář bude dohledávat recept podle čísla, je asi hodně blízko nule. Ukázku, jak by to mohlo fungovat, si můžete prohlédnout zde. Obslužnou šablonu pro volání modulu pak samozřejmě lze pojmenovat vhodněji, takže volání by vypadalo třeba {{Odkaz na kapitolu číslo|371}} nebo nějak podobně.--Shlomo (diskuse) 13. 2. 2018, 17:40 (UTC)
Zajímavý nápad, ani jsem netušil, že se něco takového dá udělat. Ovšem je to asi trochu "vratké", protože záleží na pořadí (kdyby někdo - např. omylem - vložil nebo smazal název, tak se všechna čísla po něm posunou - je to tak?) a asi i náchylné na překlepy (co když stránka s daným pořadím neexistuje, protože byla mezitím přejmenována?). Ale v každém případě, díky za nápad. --Sapfan (diskuse) 13. 2. 2018, 21:59 (UTC)
To se dá pojistit tím, že se indexy v seznamu zadají explicitně, tedy místo { "Královská polévka", "Polévka z mozečků", …} lze zadávat { [1] = "Královská polévka", [2] = "Polévka z mozečků", …}. Pak to může klidně být i pozpátku nebo napřeskáčku a modul si to přebere. Pro pohodlí ostatních uživatelů ale přesto doporučuji zachovat standardní řazení ;)
Na překlepy v názvech podstránek je to náchylné asi tak stejně jako jakýkoli jiný systém – bude-li podstránka v seznamu označena jinak, než jak je v systému uložena, poznáme to podle červeného odkazu. To stejné platí, když bude stránka smazána či přejmenována bez vytvoření redirectu. Výhodou je, že opravu pak stačí udělat jednou (v datovém modulu) a není třeba dohledávat všechny výskyty odkazů na přejmenovanou stránku.--Shlomo (diskuse) 13. 2. 2018, 22:37 (UTC)
Skvělé! S čísly kapitol se mi to doopravdy líbí, protože se seznam nedá tak snadno nabourat tím, že někdo (např. vandal) vloží nový řádek někam na začátek a posune všechno po něm. Fungovalo by to tak už teď, nebo je nejdřív potřeba něco změnit? Kdyby bylo potřeba, mohu takovýto seznam vytvořit v excelu (ovšem až o víkendu, někdo jiný by to možná zvládl dřív). Ohledně překlepů - díky za vysvětlení, je důležité, že to nenarušuje pořadí. (Jedná se jen o druhé či třetí místo, kde bude potřeba paralelně opravovat chyby, což je OK). Čili podle mého názoru je toto cesta vpřed. Souhlasí i další? --Sapfan (diskuse) 14. 2. 2018, 07:38 (UTC)
Trochu se nám to přesunulo k obecnější diskusi, takže s dovolením přesunuji k prameni pod lípou a reaguji tam.--Shlomo (diskuse) 14. 2. 2018, 13:15 (UTC)
Krom toho si myslím, že jsou-li recepty číslovány, mohl by jejich číslovaný seznam klidně být uveden jako obsah na hlavní stránce díla. A určitě by mělo být číslo receptu někde uvedeno na stránce příslušného receptu – u zvoleného formátu asi nejspíš v infoboxu. --Shlomo (diskuse) 13. 2. 2018, 08:07 (UTC)
Tohle jsem plánovala řešit až po uložení všech receptů - stejně to musím ještě jednou projít pro opakovanou korekci. V jednom jsem už prolink ala Otto vložila (teď si nevzpomenu kam). Jinak je to wiki, osobně je mi jedno, jak to nakonec bude. --Lenka64 (diskuse) 13. 2. 2018, 08:51 (UTC) PS: Díky za doplnění seznamu. --Lenka64 (diskuse) 13. 2. 2018, 08:51 (UTC)

Shlomo, Sapfan: Pokud chcete, aby ty odkazy byly realizovány pomocí modulů, potřebuji přesný návod a příklad, jak to udělat. Lenka64 (diskuse) 9. 12. 2018, 06:29 (UTC)

O polévkách[editovat]

O másle[editovat]

O těstě na pečivo[editovat]

O příchoutkách čili tak zvaných asietkách[editovat]

O hovězím mase[editovat]

O omáčkách[editovat]

O nákysech[editovat]

O nádivkách[editovat]

O částkách, náležejících k souměskám (ragouts)[editovat]

O drůbeži[editovat]

O rybách[editovat]

O paštykách[editovat]

O jemných moučných jídlech[editovat]

O moučných jídlech s droždím[editovat]

O dortech a jemném pečivu[editovat]

O ledu[editovat]

O huspeninách, rosolech, krémech i mraženém[editovat]

O závarech a dušeném ovoci[editovat]

O ovocných šťávách a rozličných povidlách[editovat]

O nápojích[editovat]

O okurkách naložených v octě a ovoci[editovat]

O salátech[editovat]