Wikizdroje:U pramene

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Přejít na: navigace, hledání

Stránka U pramene je určena pro diskutování různých problémů souvisejících s projektem Wikizdroje. Starší příspěvky jsou archivovány, vizte seznam archivů (historie stránek zůstává zde). Vizte také stránku Potřebuji pomoc; k setkáním vizte pak U reálného pramene, dále též stránku Externí oznámení s novinkami z Mety, MediaWiki ap..

Prosíme, podepisujte své příspěvky.

All other languages: you can contact us here in English at the moment. See also English guidelines

Nové téma / New thread (+)

Kramerius a jiné české zdroje (librinostri) -> commons[editovat]

Zajímalo by mě, proč digitalizovaná díla zveřejněná v rámci kramerius.nkp.cz jsou tak nepohodlně dostupná pro koncového uživatele a proč nejdou jednoduše stáhnout jako celek jako např. z Internet Archive. Je to dotaz spíše na lidi okolo krameria, ale odtamtud mi nikdo neodepisuje a třeba je někdo z místních zdrojařů znalý situace. Nebo jestli existuje nějaké oficiální kramerius API, pomocí kterého by šlo strojově díla stahovat a přenášet na commons. Pokud jsem jinou možnost neminul, tak se dají exportovat maximálně dvacetistránkové PDF, čemuž nerozumím, proč je to takto omezené (díla s PD-old-70 licencí). Díky za jakoukoliv odpověď. --Wesalius d|p 22. 12. 2015, 07:17 (UTC)

Na tohle nedovedu odpovědět, ale já osobně se snažím udělat skript, který vytáhne z METS dat djvu dokument. Mám to rozpracované. Bohužel některé Kramerius weby nemají METS dokumenty. Skim (diskuse) 22. 12. 2015, 09:16 (UTC)
Takový skript už existuje, možná byste na něm nemusel pracovat od píky ale navázat na již hotové. Nejsem autorem, takže Vám jej přímo poskytnout nemohu, snad pomůže Milda. --Wesalius d|p 22. 12. 2015, 15:31 (UTC)
@Wesalius:Jasně, to je možné. Tato úloha je poměrně jednoduchá a získávám tím i znalosti ohledne struktury METS a knihovních systémů, což mě zajímá. Takže to stejně udělám a zveřejním. Skim (diskuse) 23. 12. 2015, 12:46 (UTC)
Nemohu mluvit za NKP, ale vypadá to, že si nepřejí, aby výsledky práce, kterou vynaložili na digitalizaci, zužitkovával ($) a distribuoval bez jejich souhlasu někdo jiný. Takto mi alespoň vyznívají ona omezení, která uvádějí v rámci svých "podmínek využití". Rozsekání na části po 20 stránkách má pak asi za úkol znesnadnit práci těm, kteří tyto "podmínky" dodržovat nehodlají. (A při té příležitosti i všem ostatním, ale to už asi není podstatné).--Shlomo (diskuse) 22. 12. 2015, 09:38 (UTC)
Mnohdy to platí např. Google, jak jde vidět na registru digitalizace. Skim (diskuse) 22. 12. 2015, 10:49 (UTC)
Což ovšem na výše uvedeném nic nemění. Je samozřejmě možné, že ty "podmínky" si nevycucal z prstu nikdo z NKP, ale že jim byly vnuceny od některého z investorů.--Shlomo (diskuse) 22. 12. 2015, 11:06 (UTC)
Mohl bych poprosit odkaz na ty podmínky používání? --Wesalius d|p 22. 12. 2015, 15:31 (UTC)
Zobrazí se vždy na stránce, na které je odkaz pro stažení vygenerovaného PDF souboru, např. zde. Krom toho jsou pak přiloženy vždy jako první stránka vygenerovaného souboru.--Shlomo (diskuse) 23. 12. 2015, 12:03 (UTC)
Doufal jsem, že ona digitalizace má krom prevence degradace původních děl umožnit i jejich zpřístupnění širšímu čtenářstvu, ale asi tomu tak není. --Wesalius d|p 22. 12. 2015, 15:31 (UTC)
Jak se to vezme. Zpřístupnění to rozhodně je. Pro mě je každopádně jednodušší stáhnout si knihu, byť rozsekanou do 50 souborů, než cestovat do Prahy a tam si ji v otvírací době vypůjčit prezenčně ve studovně. Byť by samozřejmě bylo ještě pohodlnější moci si ji stáhnout v jednom souboru. Ale nemůžu holt chtít všechno najednou...--Shlomo (diskuse) 23. 12. 2015, 12:03 (UTC)
Jasně, že nynější stav je lepší, než vámi popisovaná situace, nicméně nerozumím, proč kladou takovéto otravné překážky a jednoduše tyto díla neuvolní v celku. --Wesalius d|p 23. 12. 2015, 14:40 (UTC)
@Shlomo:Osobně by mě zajímalo, jestli toto výjádření může u děl, které jsou z hlediska autorských práv volné vůbec platit? Skim (diskuse) 23. 12. 2015, 13:13 (UTC)
Autorských práv se to vůbec netýká. Pokud majetková autorská práva zanikla, žádné knihovní "podmínky užití" nebo "výpůjční řády" s tím nic nenadělají. NKP (a podobně MZK) to má formulováno jako smluvní závazek, přičemž smlouva je uzavřena konkludentně tím, že si uživatel s vědomím těchto podmínek soubor stáhne. Což by teoreticky platit mohlo, prakticky se to ovšem bude těžko prokazovat. Pokud si totiž někdo stáhl stejný soubor odjinud nebo jej získal od třetí osoby, pak žádnou smlouvu s NKP neuzavřel a žádný závazek na sebe přijmout nemohl. A i kdyby se podařilo prokázat porušení smluvních podmínek (nikdy není radno příliš spoléhat na důkazní nouzi druhé strany), jednalo by se o civilněprávní delikt, u kterého těžko mluvit o vzniku nějaké škody... Je to asi na úrovni nápisu "Před vstupem do studovny si očistěte obuv a nerušte hlasitým hovorem ostatní návštěvníky." S tím rozdílem, že zablácenou podlahu asi za škodu považovat lze.--Shlomo (diskuse) 23. 12. 2015, 13:44 (UTC)
Zajímavé. Podle tohoto výkladu by bylo vložení všech věcí z Krameria na Commons neplatné. Včetně fotek lidí. Nesouhlasím s tím, že by to k něcemu bylo. Každopadně by bylo dobré aby to všechno bylo v souladu s lidmi z projektu Kramerius.
Jsem se koukal, že existuje šablona {{c:Template:PD-scan}}, která je pro knihy a nástroj pro import z archive.org ji automaticky vkládá. Skim (diskuse) 31. 12. 2015, 15:38 (UTC)
V jakém smyslu a proč by mělo být "neplatné"? Díla jsou autorsky volná a Commons nemá možnost (ani důvod) zkoumat, jak se k nim vkladatel dostal. Souhlasím ovšem s tím, že takové importy (zvlášť měli-li by probíhat v masovém měřítku) by bylo lépe činit ve spolupráci s Krameriem, nebo alespoň s jejich souhlasem. Ne kvůli obavě z právních postihů, ale protože 1) je to otázka lidské slušnosti, 2) spolupráce je snadnější než konfrontace, 3) jsme rádi, že díla zveřejňují, a nechceme činit kroky, které by je mohly přesvědčit, že to nebyl dobrý nápad a že v tom nemají pokračovat...--Shlomo (diskuse) 31. 12. 2015, 15:51 (UTC)
Ad neplatné: Vyvozuji, že pokud uvedu zdroj na Kramerius, tak je zřejmé, že jsem to od tama vzal. U c:File:Jan_Vilímek_-_Jan_Erazim_Vocel.jpg je uvedeno, že je to z Krameria, ale licence nijak neuvádí, že toto nemůžu používat např. komerčně. Narozdíl od těch podmínek, co jste odkazoval. Mě to přijde jako jasná situace. Pokud to chápu dobře, tak narozdíl od takového výkladu Wikimedia jde cestou {{PD-art}}, {{PD-scan}}, apod. kde říkají, že nebudou rozlišovat odkud se to vzalo. K řešení: Přijde mi, že je rozumné 1) přelicensovat věci z Krameria na {{PD-scan}}. 2) Komunikovat s Krameriem. 3) Nejlépe na webu Kramerius netvrdit tyhle věci a formulovat to jinak. Prostě najít všestranně rozumný přistup. Skim (diskuse) 31. 12. 2015, 17:54 (UTC)
Znovu opakuji, že knihovní "podmínky užívání" nezakládají knihovně žádná autorská práva k vypůjčeným/poskytnutým dílům. Ani v případě, že by vkladatel souboru na commons výslovně přiznal, že soubor stáhl z webu Kramerius, že byl obeznámen s obsahem podmínek užívání a že tyto podmínky vědomě porušil. Je to od takového uživatele nepěkné, možná je to dokonce porušení smluvní povinnosti (ergo protiprávní - zhruba v podobném rozsahu, jako je protiprávní zaplatit fakturu 3 dny po splatnosti...), ale žádným způsobem to neomezuje právo třetích osob rozšiřovat a užívat toto dílo. Šablonu {{PD-scan}} tam klidně přidávat můžete, ale tato šablona říká pouze to, že samotné naskenování nezakládá žádná autorská práva "skenovatele", poněvadž představuje pouze technické zpracování, nikoli tvůrčí proces vedoucí k jedinečnému výsledku. Je tedy jen jakýmsi (fakultativním) doplňkem k povinné šabloně popisující licenci originálu.--Shlomo (diskuse) 31. 12. 2015, 19:00 (UTC)
Ještě k "legálnímu" používání stažených děl. Pokud to někdo chce mít zcela neprůstřelné, může si u většiny děl postahovat jednotlivé stránky jako .djvu nebo .jpg soubory (a ty si pak případně sestavit do nějakého pohodlnějšího formátu). V takovém případě se mu žádné "podmínky užívání" nezobrazí ani nepřiloží, není tedy důvod se domnívat, že by jimi měl být vázán. Je to ovšem značně pracný způsob a nejsem si jist, že by někdo bude ochoten takto stahovat 800stránkový dokument. Nicméně předpokládám, že totéž by platilo i pro ten Skimův, resp. Mildův skript avízovaný na začátku diskuse...--Shlomo (diskuse) 13. 1. 2016, 08:52 (UTC)
Jenom poznámka: V případě Kramerius 3 (stará NKC) lze jednotlivé obrázky/stránky ať v JPG nebo DJVU vytáhnout z METS XML souboru. V případě Kramerius 4/5 funguje ke Kramerium api, které umožnuje totéž. Poskládání DJVU z tohoto je snadné. Skim (diskuse) 14. 1. 2016, 00:55 (UTC)

@ Wesalius:
Koho konkrétně, případně i jak konkrétně, jste kontaktoval?
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 28. 12. 2015, 03:40 (UTC)

emailem na kramerius@nkp.cz --Wesalius d|p 28. 12. 2015, 08:32 (UTC)
Můžete mi to, prosím, kdyžtak přeposlat? Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 31. 12. 2015, 04:02 (UTC)

Udělátka z en.wikisource[editovat]

Uživatel:Danny B.,

bylo by možné na českých zdrojích zprovoznit některá užitečná udělátka z en.wikisource? Vypisuji popisky těch, které bych tu já osobně rád viděl.

 • OCR: Enable OCR button Button in Page: namespace. Yes check.svg
 • Upon creation of an Index: page enables addition of metadata from the file at Commons.
 • Add a 'regex editor' sidebar link which lets you write, apply, and save regex patterns
 • Preload useful templates such as header, textinfo and author in respective namespaces.

Díky za odpověď/zprovoznění,

--Wesalius d|p 28. 12. 2015, 13:05 (UTC)

Zkusím se na to podívat.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 31. 12. 2015, 04:05 (UTC)
Postoupil jste ve věci nějak dále? --Wesalius d|p 20. 1. 2016, 11:22 (UTC)

Patenty[editovat]

Zdravím, ví někdo jestli je možné vkládat patenty na Wikizdroje, případně za jakých podmínek? Skim (diskuse) 31. 12. 2015, 08:52 (UTC)

Proč by ne? Pokud se týká patentové listiny, ta by měla být z hlediska autorských práv považována za úřední dílo, tedy pod "licencí" PD-CZ. V případě patentů vydaných jinými státy je třeba ověřit, ale většinou je řešení podobné. Pozor ovšem na případná autorská práva překladatele.--Shlomo (diskuse) 31. 12. 2015, 10:01 (UTC)

Dotaz na nastavení vhodné ke čtení[editovat]

Přeji hezký sváteční večer. Přispívám tu jen krátce, tak se předem omlouvám za možná hloupý dotaz, ale marně tu hledám nějaké nastavení, které by usnadnilo čtení zdejších textů. U básniček není problém, ale delší souvislé texty se tu na monitoru dobře nečtou. Předpokládám, že by to mělo nějak jít, protože například Wikizdroje ve francouzštině zobrazují docela pěkně. Také tam mají šikovné odkazy na stažení e-knih, které jsem tu taktéž nikde nenašel. Poradíte mi, kde si mohu takové věci nastavit? --Libor Mlynář (diskuse) 1. 1. 2016, 18:06 (UTC)

K tomu jsem se zde vyjadřoval před lety na své diskuzní stránce. Nemožnost stáhnutí zdejších textů v nějaké rozumné a čitelné podobě v klasických formátech se pro mě stalo zásadní bariérou pro využívání Wikizdrojů. Možná nejsem dost technicky zdatný, ale mám dojem, že klasickou elektronickou knihu odsud moc lehce nevydolujete. Nevím, jestli je to do budoucna technicky řešitelné, ale pokud ano, pak takové požadavky jako je Váš vítám. --Radek Linner (diskuse) 2. 1. 2016, 20:51 (UTC)
Dobrý den. Je tady možnost stáhnout knihu do PDF (vlevo v menu je odkaz). Výstup vypadá docela hezky. Pak je možnost vygenerovat e-knihu. Nástroj je tady. Koukal jsem se na to teď a nevypadá to taky úplně špatně, naposledy se mi to zdálo horší. Jinak já osobně mám cíl zkusit udělat konvertor do TeXu a vysázet to tak. Nemělo by to být zas tak složité. Jsem pro to projít existující řešení a pokud jsou nějaké zajimavé náměty na vytvoření, tak to sepsat a udělat. Mějte se hezky. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 08:40 (UTC)
Ještě poznámka. Při vytváření PDF výstupu se dá použít nástroj "Vytvořit knihu" (taky vlevo v menu), který to generuje taky přes TeX a dovede udělat i textový výstup. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 08:44 (UTC)
Nápověda pro wsexport je tady. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 10:14 (UTC)
No vytváření knih... Musím tedy zvlášť navštívit každou kapitolu (někdy je jich desítky) a přidat k PDF. Výsledný formát obsahuje text přerušovaný záhlavím, stranami textu apod. Zkuste to takhle dát nevidomému v hlasovém výstupu. Zkuste z toho dostat souvislý text pro jiný formát třeba do mobilu. Zkuste z toho PDF zkopírovat jednu samostatnou větu která začíná a končí na dvou různých stranách. Každý řádek se naformátuje jako samostatný odstavec. Kniha by měla být zkopírovatelná celá najednou. Měli by to zvládnout senioři, slabozrací nebo ti, kteří s klávesnicí a myší mohou zacházet poněkud obtížněji. Zkuste si spočítat, kolikrát musíte kliknout, abyste získal knihu o třiceti kapitolách.
Ovšem o funkci "wsexport" jsem nevěděl a moc děkuji za tip. Ta je zajímavá a pro mě asi použitelná. Pro běžného uživatele to ale stále ještě není moc komfortní a nevím, kolik návštěvníků tahle možnost napadne. Srovnávám to například s dnes nejběžnějším stažením knihy na serveru "uloz.to". Možná špatně hledám, ale nevidím o té funkci zmínku v nápovědě. Myslím, že je to dost zásadní funkce. --Radek Linner (diskuse) 3. 1. 2016, 12:41 (UTC)
Tak po vyzkoušení ani wsexport není moc zdařilý. Z jedné knihy mi sice získal čistý text, ovšem na dalších opět opakovaně vkládá mezi kapitoly navigační lišty, informace o licenci, zdroji apod. Jakoby to nestačilo jednou na začátku nebo konci dokumentu. Člověk to vše musí projít a promazat. Navíc stahuje obsah z první úrovně odkazů, takže např. Jana Cimburu nestáhne najednou jako celou knihu. Knihy se zde také špatně vyhledávají. Pominu-li, že člověk zde nemůže navštívit "oddělení" beletrie nebo naučné literatury, musí otevírat jednoho autora po druhém a to se ještě nedozví, co vše autor napsal a kolik jeho knih zde chybí, či zda uvedené knihy jsou kompletní. Samozřejmě rozumím tomu, že zdejší kapacity jsou omezené. Myslím však, že zdejší práce je spíše zaměřena na tvorbu obsahu než na budování uživatelsky přívětivého systému. Zatím jsem nezkoumal cizojazyčné verze Wikisource, protože mé znalosti cizích jazyků nejsou vhodné ke čtení cizojazyčných knih. --Radek Linner (diskuse) 3. 1. 2016, 13:18 (UTC)
1) @Radek Linner:ad wsexport: Na některé wikisource.org byl přímo v menu vlevo. To lze určitě dohodnout. Dělá to jeden francouz, na fr.wikisource.org je k tomu velká diskuze (většinou ve francouštině). To znamená, že je to primárně mířeno na styl práce na fr.wikisource.org. Takže pokud to chceme používat u nás, buď musíme používat stejný styl psaní článků nebo přizpůsobit nástroj nám (v nápovědě je něco o ignoraci některých částí). A nebo si napsat vlastní. Bez analýzy se to nedá jen tak rozhodnout. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 13:55 (UTC)
2) ad obecné exportování: Podle mě ideální, je založit na toto projekt (v sekci), kde můžeme sepsat požadavky pro např. různé skupiny lidi, popsat aktuálně použitelné řešení a udělat např. nápovědy k existujícím nástrojům. Hlásím se do tohoto projektu. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 13:55 (UTC)
3) ad hledání informací: Minulý týden jsem založil projekt Wikizdroje:Wikiprojekt Portály, kde se snažím shrnout tématiku tématických portálů, jak jsou známé z jiných projektů nadace Wikimedia. Chtěl bych, aby to tady bylo. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 13:55 (UTC)
4) Myslím si, že je potřeba tyhle věci, co říkáte, rozvíjet, protože z hlediska uživatelské základny je to tady naprosto tragické. A to je myslím, právě dané neexistencí určitých věcí jako třeba toto. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 13:55 (UTC)
Ten wsexport je dobrý. To je, co mají na francouzských Wikizdrojích. Chová se to tu ale zvláštně, některé e-knihy se vytvoří, jiné nikoli. Některé věci vypadají jinak než u francouzských knih. Asi to vyžaduje nějaká nastavení, aby to fungovalo správně. Zkusil jsem podle nápovědy odstranit z e-knihy navigace u jednotlivých kapitol, a opravdu zmizely. Většině věcí, co v nápovědě popisují, ale nerozumím. --Libor Mlynář (diskuse) 3. 1. 2016, 15:48 (UTC)
@Skim: Tak tohle může být dost velké sousto. Na nějakou velkou kvalitativní proměnu Wikizdrojů zde asi není dostatečně velká komunita, což je ovšem problém všech českých wikiprojektů mimo Wikipedii. Spíš mi přijde, že je zázrak, že Wikizdorje vůbec nějak fingují, na rozdíl třeba od Wikicest. Já sám jsem spíš náhodným přispěvatelem Wikipedie. Technické stránce příliš nerozumím. Projekt, o kterém mluvíte, vyžaduje velké odhodlání a soustavnou práci. Ale zdejších přispěvatelů je tak málo a jsou tak roztroušení, že se nemůžou občas sejít u piva a navrhnout nějaké jasné cíle. Sám jsem byl dvakrát na srazu v brněnském Baroku, ale protože vím, že bych to tam nemohl navštěvovat soustavně, vzdal jsem to. Možná by bylo dobré rozpitvat už nějaký jinojazyčný projekt a zkusit dobré věci aplikovat i tady. Třeba se nepodaří překopat celý systém, ale některé zásadní dílčí funkcionality by mohly projekt popostrčit dál a přitáhnout uživatele a následně přispěvatele.--Radek Linner (diskuse) 3. 1. 2016, 17:38 (UTC)
@Radek Linner:Já myslím, že Wikizdroje jsou na dobré cestě. Není nutné dělat nějakou velkou změnu. Já zase rozumím technice, ale když zkouším sepsat třeba nápovědu, tak mi to moc nejde. Což znamená, že je dobré, aby někdo napsal nápovědu, někdo zadání a někdo to zrealizoval. Když to bude dělat jeden člověk, tak je to na něj moc, ale všichni dohromady to zvládnou. Nejlepší je začít. Já jsem z Brna :-). Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 17:56 (UTC)
@Skim:Ano, to mě právě zaujalo, že bychom se teoreticky mohli sejít v Brně. Ale pravidelně bych tam nejezdil a za jedno setkání se toho asi moc nevyřeší. Nejspíš se ze mě nestane skalní přispěvatel do Wikizdrojů a taky nevím, kolik bych toho mohl k problematice říct. Já jen několik let denně využívám elektronické knihy a audioknihy a mám trochu představu o potřebách nevidomých či seniorů. To je dobrá skupina pro testování funkčnosti systémů. Když to zvládnou oni, pak je to většinou dobrý systém i pro majoritu.--Radek Linner (diskuse) 3. 1. 2016, 18:14 (UTC)
Na německých wikisource.org mají tuhle stránku, kde mají už vygenerované ebooky. Skim (diskuse) 3. 1. 2016, 21:06 (UTC)

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon![editovat]

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (diskuse) 5. 1. 2016, 01:49 (UTC)

Šablona {{Tři hvězdy}}[editovat]

@Danny B.:Proč jste mi smazal {{Tři hvězdy}} a nahradil ji oddělovačem, který je jiný než v dané knize (příklad)? Už poněkolikáte mi mažete šablony bez jakékoliv diskuze, to se mi nelíbí. Skim (diskuse) 8. 1. 2016, 07:12 (UTC)

Vizte Diskuse k Wikizdrojům:Wikiprojekt Korektury#Grafické prvky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 10. 1. 2016, 04:18 (UTC)
== Dokumentace šablon v diskusi ==

Je nějaký důvod, proč je dokumentace šablona v diskusi? Mě to nepřipadá moc vhodné, protože:

 • abych se dozvěděl jak šablonu použít, musím udělat klik navíc což je ztráta času
 • pokud budu diskutovat k šabloně bude se to míchat s její dokumentací
 • při případné archivaci diskuse k šabloně, se bude muset její dokumentace aktivně obcházet

--Juandev (diskuse) 9. 1. 2016, 22:35 (UTC)

Viz Wikizdroje:U_pramene#Dokumentace šablon Skim (diskuse) 14. 1. 2016, 00:57 (UTC)
No jo, to jsem si mohl myslet. Nicméně je otázka jestli s tím převodem ještě nepočkat, když se všude zavádí TemplateData - až přijde sem, měli by jsme zavést do šablon TemplateData.--Juandev (diskuse) 14. 1. 2016, 07:06 (UTC)
TemplateData neřeší to, kde ty dokumentace jsou. Skim (diskuse) 14. 1. 2016, 10:57 (UTC)

Ptačí svět[editovat]

Dobrý večer, podle skenů v systému Kramerius jsem přidal sbírku Antonína Klášterského Ptačí svět. V systému ale chybí stránky ke dvěma básním (V let! V let! a Ptačí ples). Pokud někdo máte přístup k celé sbírce, prosím o jejich doplnění. --Libor Mlynář (diskuse) 9. 1. 2016, 22:46 (UTC)

Nové experimentální udělátko na zlepšení čtení dokumentů[editovat]

Vytvořil jsem nové experimentální udělátko Úzký obsah stránky, které zužuje vlastní obsah stránek dokumentů. Je to jen experimentální rychlovka určená k testování použitelnosti takového řešení, takže neočekávám, že bude fungovat všude a bezchybně. Zatím funguje pouze ve stránkách obsahujících {{Textinfo}}.

Prosím, zapněte si jej a reportujte mi případné problémy či nedostatky, eventuálně nápady na vylepšení. Díky.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 11. 1. 2016, 07:43 (UTC)

Velmi pekne! Cteni uzkeho sloupce je rozhodne prijemnejsi. Povedlo se vam to! --Sapfan (diskuse) 12. 1. 2016, 06:50 (UTC)

Protože zatím nebyly zaznamenány žádné problémy, rozšířil jsem to i na stránky obsahující {{TextinfoJura}}.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 17. 1. 2016, 16:17 (UTC)

Odblokování uživatele Auvajs[editovat]

Pokud jsou zde nyní náznaky a provokace směřující k přenášení konfliktů z jiných projektů tolerovány, prosím o odblokování uživatele Auvajs, který byl z tohoto důvodu zablokován. Pokud ne, prosím o skrytí předmětné revize a napomenutí jejího autora.--Shlomo (diskuse) 15. 1. 2016, 08:06 (UTC)

Předpokládejte dobrou vůli. O žádné přenášení z jiných projektů nejde. To, že zde píšete hutný kód, lze snadno doložit řadou vašich editací.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 15. 1. 2016, 08:09 (UTC)
O přenášení z jiných wikiprojektů nešlo ani v onom Auvajsově dotazu, který se rovněž týkal zdejších pravidel o správcích. Pokud jste tedy zastáncem takto tolerantního posuzování potenciálně provokativních editací, doufám, že budete předpokádat dobrou vůli i u jiných a Auvajse odblokujete.
Krom toho v mém dotazu nešlo o to, kolik kde bude mezer před, za, nebo mezi, ale o to, jaký syntaktický (a potažmo i sémantický) nástroj bude použit. Můžete doložit nějaký případ, kdy bych používal nevhodný syntaktický nástroj jen proto, že jeho zápis je o jeden znak kratší?--Shlomo (diskuse) 15. 1. 2016, 08:35 (UTC)
Prosím, své osobní antipatie a podporování zablokovaných uživatelů řešte a provádějte mimo projekt. --Lenka64 (diskuse) 15. 1. 2016, 08:37 (UTC)
Mimo projekt tento uživatel zablokován není...--Shlomo (diskuse) 15. 1. 2016, 08:44 (UTC)
Pokud by vůle k odblokování byla, už je odblokován. Pokud chcete jen vyvolávat problémy a otrávit další editory, pokračujte. --Lenka64 (diskuse) 15. 1. 2016, 08:53 (UTC)
Pro případ, že tu taková vůle není, je určena druhá věta mého úvodního příspěvku.--Shlomo (diskuse) 15. 1. 2016, 08:56 (UTC)
Osobní sympatie s člověkem poškozujícím projekty a editory je vaše věc. Jiní to možná vidí jinak. --Lenka64 (diskuse) 15. 1. 2016, 09:03 (UTC)
Nebojte se, své sympatie k vám nikde projevovat nebudu ;) --Shlomo (diskuse) 15. 1. 2016, 09:06 (UTC)
Prosím, nepokračujte ve svých revertech a rozvratné činnosti. At je tu klid. --Lenka64 (diskuse) 15. 1. 2016, 09:13 (UTC)
Je mi líto, ale jak jsem psal tam - nebylo jasné, na co přesně se ptáte. Pokud pokládáte dotazy takovýmto způsobem, nemůžete se divit, že se vám nedostane zrovna odpovědi, na kterou čekáte. Zkuste je, prosím, příště formulovat přesněji a srozumitelněji, vyhneme se tak zbytečným nedorozuměním a předpokladům špatné vůle jako v tomto případě. Děkuji.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 15. 1. 2016, 09:29 (UTC)
Vyjádřete se k odblokování Auvajse, děkuji. --Martin Kotačka (diskuse) 15. 1. 2016, 20:17 (UTC)
Jsem pro odblokování Auvajse. Pro jeho trvalé zablokování není důvod.--Juandev (diskuse) 16. 1. 2016, 12:22 (UTC)
Je škoda, že žádost o odblokování proběhla tímto nešťastným způsobem, jako reakce na jiný konflikt, kterému jsem osobně po přečtení nebyl schopen moc porozumět. Protože ale Auvajs sám na tomto konkrétním a pravděpodobně zbytečném konfliktu žádnou vinu nenese, je potřeba při jejím posuzování od něho odhlédnout.
Osobně žádost jako takovou podporuji, stejně jako jsem se tehdy vyjadřoval proti zablokování, které jsem považoval od počátku za zbrklé a nepodložené. Auvajs, jak jsem ho poznal na jiném projektu, umí být na jedné straně velmi pracovitý a odvést spoustu užitečné práce, jindy zase velmi konfliktní. Takových by se ale i na Wikizdrojích našlo více, takže pokud se v tomto směru nechystá nějaká čistka, není důvod z obavy ze sporů blokovat právě a jen Auvajse, který se zde na rozdíl od jiných z obou znepřátelených stran ničeho skutečného nedopustil. Pokud vím, tak ani na žádném jiném projektu jeho konfliktnost nepřerostla do té míry, aby tam vůči němu muselo být přijato nějaké vážné opatření, takže indef blok rozhodně nebyl na místě a měl by být zrušen. Jan.Kamenicek (diskuse) 19. 1. 2016, 23:34 (UTC)
Nazdar kolego. Jak se čím zabývají jiné české projekty zde nehrje vcelku řádnou roli, jednak jsou jednotlivé projekty WMF samostatné tak jako tak, Wikizdroje pak navíc, o čemž jsem se již mnohokrát zmiňoval, již způsobem svého vzniku (poddoména Oldwikisource). K zablokování Auvajse: ano, že je konfliktní, jsem si všiml, jinak ho neznám, je to ale nepodstatné: blok byl zdůvodněn loutkařením, a tam je možno podívat se na jiné projekty (Commons, Meta, enWP atp.) a zjistit, že loutky vedou k uzavření divadla. Auvajs zde těžisko své činnosti nemá, leda že tu - jako i na jiných projektech - bezdůvodně napadá regulérní volbu zdejších administrátorů. Nechme ho něco podobného dělat na české Wikipedii, tam má vcelku velký výběr. Zde se snažíme se zbytečným klukovksým konfliktům vyhnout, toť vše. -jkb- 20. 1. 2016, 00:01 (UTC)
@loutka: Na Wikipedii jsem mnohokrát slyšel, že loutky jako takové zakázány nejsou, pokud nejsou zneužívány např. při hlasováních nebo při vytváření zdánlivé podpory v diskusi a podobně. Nevím o tom, že by zde Auvajs nějakou loutku zneužil. Umím si představit, že by tento projekt měl na rozdíl od jiných projektů nastavená pravidla užití loutek jinak, ale nic takového jsem tu nikde nenašel. Našel jsem tu jen pravidlo, že zablokován může být loutkový účet, pokud se z něj uskuteční škodlivé editace. Jenže vy jste a) zablokoval hlavní účet b) z loutkového účtu proběhly jen užitečné editace v hlavním jmenném prostoru. Přece nemůžete někoho zablokovat na vždy za něco, čím tady nijak neškodil.
Nezlobte se, ale co to znamená, že tu napadá regulérní volbu správců? Zaznamenal jsem tu na dané téma jeden jeho dotaz, který rozhodně žádným napadením nebyl, natož pak aby Auvajs dokonce napadal. Víte, osobně se domnívám a otevřeně nyní říkám, že volby správců tento projekt potřebuje jako sůl, neboť to, že není možné je ani účinně vyzvat k potvrzení ve funkci, projektu velmi škodí. Dáte mi také indef blok?
Přece nemůžete jako důvod uvést, že zde nemá těžiště své činnosti. To přece nemůže hrát žádnou roli. Jednak nikdy nevíte, jaké bude čí těžiště činnosti příští týden, jednak je to prostě úplně jedno.
Prošel jsem si taky pár zdejších diskusí v poslední době, a rozhodně si nemyslím, že se místní nějak extra snaží zbytečným konfliktům vyhnout. Neustále tu probíhají velmi agresivně vedené diskuse, které často už od prvních vět znemožňují normální věcnou neutrální diskusi, a vy to přes své prohlášení o netolerantnosti tolerujete. Nerozumím proto, jak můžete při zdejší toleranci ke konfliktnímu jednání použít argument o vyhýbání se zbytečným konfliktům, a to pro zablokování někoho, kdo se tu dosud žádného konfliktu nezúčastnil. Jan.Kamenicek (diskuse) 20. 1. 2016, 00:54 (UTC)
 1. -jkb-: Loutkaření zakázáno není, je pouze zakázáno zneužívání loutek. Máte důkaz, že Auvajs zneužil nějakou svou loutku na českých Wikizdrojích?
 2. Účet Auvajs není loutkou. Je to účet, pod kterým uživatel působí dlouhodobě a kde má již nasbíraných přes třináct tisíc editací. Vaše tvrzení je tedy minimálně nepravdivé.
 3. Jakým způsobem je dotaz ohledně volby správců závadný? Proč jste ho normálně nezodpověděl? Budu zablokován rovněž, když se zeptám na totéž?
 4. Odblokujete Auvajse, jestliže k jeho bloku nemáte žádný konkrétní důvod opírající se o jakákoliv pravidla (třeba i zjiných projektů), resp. pokud máte, předložíte k němu důkaz?
Děkuji za odpověď. --Martin Kotačka (diskuse) 20. 1. 2016, 06:40 (UTC)

Jsem proti této diskusi, která narušuje projekt. Pokud někdo obhajuje Auvajse, ať si projde jeho příspěvky na metě, které většinou už překročily hraniče lži. Stop této neplodné diskusi. --Lenka64 (diskuse) 20. 1. 2016, 06:22 (UTC)

Ve věčném zablokování kolegy Auvajse také nevidím smysl. Jak je zde psáno výše, činnost na jiných projektech nehraje roli. Kolega se zde zeptal na vcelku triviální věc a byl zablokován. Než se zdá, že vůle k odblokování je nulová. --Hadonos (diskuse) 23. 1. 2016, 09:05 (UTC)
Smysl: pokud bude Auvajs odblokován, začne tu kolotoč vyřizování osobních účtů, pod rouškou tvorby pravidel a volby těch "správných" správců....patrně se sem nahrne spousta lidí, kteří obecně editují hlavně diskuze a budou se vydávat za morální autority.... nakonec tu zbude půlka pracujících editorů .... --Lenka64 (diskuse) 23. 1. 2016, 09:44 (UTC)

Zablokování bylo velmi sporné. O tom není žádná. Správci se ale na jeho platnosti zatím zjevně shodují a zbytek se doposud jeví jako ryze teoretická, jak se říká akademická diskuse, protože reakce ostatních uživatelů, kteří toto zablokování zpochybňují, správci zhusta ignorují. Vidíme to tu jasně. Danny B. se vyjádřil jen k tomu, co ho zaujalo, nikoli k věci, Milda mlčí, -jkb- si zopakoval své. Řešení na Metě k ničemu nevedlo a tady taky nevede.

Proto si dovolím věc položit jinak, s ohledem na praktickou stránku věci. Existují nějaké podmínky, za jejichž splnění by správci byli ochotni Auvajse odblokovat? A byl by Auvajs takové podmínky ochoten akceptovat?

Jestli to nepůjde ani touto cestou, tak se domnívám, že Wikizdroje jsou asi stejně zablokované jako sám Auvajs... A upřímně - na změnu stavu tady jsem už po podobných zjištěních rezignoval (a zkušenosti z Wikislovníku mne úplně nenadchly). --Okino (diskuse) 23. 1. 2016, 15:47 (UTC)

Odblokování za jakých podmínek? K informaci: na dewiki jsem zablokoval ne několik set, ale několik tisíc různých vandalů, loutek a loutkářů, rušitelů atmoféry a jak se další mohou jmenovat. A přirozeně byl sem tam nějaký blok na hranicích. Ale pokud se na mne někdo obrátil a na normální komunikativní úrovni mi buď vysvělil své chování resp. přiznal chybu, a přesvědčil mne, že se to opakovat nebude, byl mnou odblokován - i bez oné na dewiki normální obchůzky přes komunitní přezkoumání bloku. Nějakou komunikaci na podobné úrovni - rozmluva mezi kolegy jednoho kolektivního projektu ap. - jsem u Auvajse nikdy nezažil. Auvajs pomlouvá nejen na jiných českých projektech a manipuluje; jeho pomlouvačná akce na projektu Jewiki, který patří jednomu nejen na dewiki blokovanému uživateli, který smyšlenými pomluvami a demagogickou manipulací napadl snad polovinu projektu, mluví za své. Auvajs to samé podniká na Metě. A prosím podívejte se na jeho asi 20 editací na Oldwikisource od 17. ledna zde. Mám důvod vzít v úvahu AGF? Asi ne.
Abych ještě jednou upřesnil: k bloku Auvajse vedly zejména dvě zásadní věci: Auvajs loutkařil (má to tradici z dřívějška), a to i zde na Wikizdrojích, a Auvajs se snažil přenášet se žabomyší problémy z jiných projektů, a sledoval zde svou taktiku "tohoto a tohoto správce musíme sesadit", což se mu tu a tam podařilo. Co se dělo na slovníku atp. je mi putýnka jedno, tady na to místo ale není, a také ne na lži, že např. já jsem nebyl vůbec zvolen (před tím, co jsem dostal přáce byrokrata, proběhla podpora podle pravidel voleb tehdy jak na cswiki tak i na oldwikisource a tuším i na ensource) jako i další lži )a to aniž bych přeháněl).
K loutkaření: co s tím podniká česká Wikipedie je sice silně skandální a kroutí nad tím hlavou i správci a stewardi odjinad (tak jak se tam páráte s Tomou646 je už patologické), já vycházím z praxe a toho, co jsem pochytil na projektech jako právě oldwikisource, dewiki, enwiki, commons. Loutky jsou zakázány buď zcela a nebo při první nekvalitní editaci padne klec.
K narušování projektu, vyřizování soukromých účtů, a honbě za deadministrací toho či onoho: kolego Hadonoši, Auvajs se zde neptal na triviální věci, ale pokračoval (ne sám, vím) ve své strategii, jak ji prováděl na jiných projektech. Toto je - snad s výjímkou české Wikipedie - důvodem k bloku na projektech WMF.
Další kolega mne obviňuje z toho, že se zabývám Auvajsovou činností na jiných projektech, což není přípustné. Musím vás vyvést z omylu. Jak na Metě při posledním uděleném globálním banu (m:Requests for comment/Global ban request for Messina), tak i na několika arbitrážích na enwiki byla činnost na jiných projektech či mimo vzata v úvahu a hrála roli. S trochou škodolibosti zde ale chci připomenout jeden arbitrážní případ z cswiki, který je stále platný: Wikipedie:Žádost o arbitráž/Z (tam i pasáž Opatření pro případ osobních útoků wikipedisty Z (nyní Guy Peters)), kde se jednalo výslovně o akce tohoto wikipedisty s několka tucty jmen mimo (!!!) projekt české Wikipedie.
Tedy: za jakých podmínek, na které by mohl přistoupit i Auvajs, aniž by došlo k destabilizaci Wikizdrojů? To bych rád věděl taky, z toho, co jsem právě popsal, toho moc pozitivního nevyplývá. Nechám se ale poučit.
P.S. Okino: pokud říkáte, že si tu opakuji své: Vy a ostatní ne? A už vcelku dlouhou dobu.
Zdraví -jkb- 24. 1. 2016, 00:24 (UTC)
Vy myslíte, že tu opakuji své věci? Ne, nikoli. Naopak, podmínečné odblokování byla věc zcela nová a rozhodně není moje. Navrhl jsem ji proto, aby si tu všichni neopakovali své věci. Jenže bohužel, narazil jsem na to, že jste si opět Vy sám zopakoval svou věc.
Tak tedy i já zopakuji své věci: Vy se neohlížíte na Wikislovník, my se nemusíme (a těžko můžeme, jelikož to není projekt Wikimedia a jelikož to není ani projekt v češtině) ohlížet na Jewiki. K případu Z je podstatný rozdíl. Zatímco v případu Z jednal arbitrážní výbor, v zásadě nezávislý kolektivní orgán, na základě podkladů od poškozených, tady jste poškozeným, žalobcem i soudcem Vy sám. Navíc - jak je vidět - soudcem bez možnosti odvolání. A další bod: O Jewiki tu nikdo dosud nevěděl, ale Vy jste ji sem přinesl. Vyčítáte Auvajsovi, že sem zatahuje spory z ostatních projektů, ale Vy jste právě učinil přesně to samé. Ale zase s rozdílem, že na Wikizdrojích se vinou Vašeho zásahu nemůže Auvajs Vašim obviněním nijak bránit.
Zatímco zpočátku jsem měl určité pochybnosti, zatímco zpočátku jsem myslel, že máte na mysli dobro projektu, nyní mám pocit, že máte v první řadě na mysli dobro svoje a svých kamarádů, zatímco dobro a názory ostatních uživatelů projektu Vám jsou úplně jedno. Myslím, že by měl být odblokován a případně znovu zablokován až tehdy, když tu provede něco prokazatelně závadného. Váš způsob řešení považuji za škodlivý. A naprostá neochota hledat jakékoli přijatelné řešení prohlubuje mou nedůvěru k Vám i k ostatním správcům. --Okino (diskuse) 24. 1. 2016, 11:31 (UTC)
Podmínečné odblokování by bylo možné, kdyby Auvajs skutečně něco provedl. Kdyby se provinil proti psaným nebo nepsaným pravidlům nebo proti dobrým mravům. Ale tady o nic takového nešlo. Tady šlo o bezprecedentní zneužití správcovských práv očividně nekompetentním správcem, který nemá základní přehled o svých možnostech a který si zdejší moc zcela zprivatizoval (bolestivé místo vícero sesterských projektů). Tohle by se mělo v prvé řadě řešit. --Martin Kotačka (diskuse) 24. 1. 2016, 08:36 (UTC)


Po tomto [1] navrhuji, aby se s diskuzemi na téma Auvajs skončilo.... prosím jeho sympatizanty, ať pokračují na cs wiki... díky. --Lenka64 (diskuse) 24. 1. 2016, 06:30 (UTC)

Bohužel, je to právě problém wikizdrojů a ne jinde. Proto doporučení Lenky64 vůbec není relevantní. Neboť problém by se měl vyřešit právě zde. Jak vidno, existuje (kromě Vás Lenko64) několik, na tomto projektu velmi vlivných editorů, kteří se tomu velmi zoufale brání. Přitom jde „jen“ o to, aby byla přiznána chyba, (přehnaná a neodůvodněná tvrdost) a tento stav byl alespoň nějak elementárně napraven. Zablokujete mne za vyslovení tohoto názoru taky? Odpovídat nemusíte, ale budu velmi vděčný, pokud se nad situací ještě jednou zamyslíte, je-li to ve Vašich silách. Děkuji. --Kusurija (diskuse) 24. 1. 2016, 12:14 (UTC)
Vyvarujte se osobních útoků.... --Lenka64 (diskuse) 24. 1. 2016, 12:36 (UTC)
Jakých konkrétněji? --Kusurija (diskuse) 24. 1. 2016, 13:29 (UTC)

Takže důvod k blokování nebyl a možnost odblokování není. Velmi nešťastný stav. Jak píše Okino, zablokovaný je vlastně projekt Wikizdrojů, ne jenom Auvajs. --Palu (diskuse) 6. 3. 2016, 09:28 (UTC)

2016 WMF Strategy consultation[editovat]

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (diskuse) 18. 1. 2016, 19:06 (UTC)

Výzva k testování[editovat]

Prosím všechny, aby se podívali na Cukrovinky a dali vědět, jestli se jim zobrazuje stránka v pořádku nebo se domnívají, že nějak divně (možno porovnat s předchozí revizí). V obou případech pak prosím i o informace o použitém prohlížeči a operačním systému a jejich verzích, v případě divného zobrazení ideálně i screenshot.

Díky za spolupráci.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 21. 1. 2016, 10:23 (UTC)

Ty oddělovací hvězdičky se mi teď zobrazují v úrovni pravého konce veršů, u kratších veršů i za ním - takže úplně mimo verše. V předchozí revizi byly trochu více vlevo, tudíž se vždy vešly alespoň částí pod verše. FF 43.0.4, WinXP. --Shlomo (diskuse) 21. 1. 2016, 11:06 (UTC)
Díky.
Jsou vycentrovány podle nejdelšího verše, to je v pořádku. (Navíc při rekonstrukci oddělovače - kvůli níž je tento test - se to upraví příslušnou třídou, aby byly kdyžtak více k levému okraji.) Jde hlavně o to, jestli to neulítává úplně doprostřed stránky, nebo jestli se ta báseň nějak divně nezalamuje.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 21. 1. 2016, 11:34 (UTC)
Žádné anomálie tohoto typu nevidím, to vycentrování podle nejdelšího verše by taky odpovídalo. Zrovna u tohoto textu by asi byla elegantnějším řešením sazba na střed, ale je mi jasné, že to nelze použít všude. A že nejde o tento text, ale o fungování nové úpravy.--Shlomo (diskuse) 21. 1. 2016, 12:30 (UTC)

Konqueror 4.14.2, funguje. --Tchoř (diskuse) 22. 1. 2016, 21:40 (UTC)

Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 23. 1. 2016, 18:17 (UTC)

Přibližně jako Shlomo, Win 7 + FF 4.+ -jkb- 23. 1. 2016, 22:02 (UTC)

Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 24. 1. 2016, 09:00 (UTC)

Jako Shlomo. MS Edge 25 a Chrome 47 + Win 10. --Okino (diskuse) 24. 1. 2016, 11:36 (UTC)

Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 24. 1. 2016, 19:06 (UTC)

Stejně jako předchozí, zarovnané na střed dle řádku Mužské srdce — pro lásku dům průchodní. Vivaldi 1.0.375.3, Windows 10 JAn Dudík (diskuse) 24. 1. 2016, 18:28 (UTC)

Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 24. 1. 2016, 19:06 (UTC)

Jako Shlomo. 1. Mozila Firefox/Windows XP. 2. Jako Shlomo. Internet explorer/Windows XP. 3. Mozila Firefox/Windows 10. Snad to pomohlo. (později večer mohu dodat Operu a Chrome, pokud je zájem). --Kusurija (diskuse) 25. 1. 2016, 06:13 (UTC)

Jen částečně, vzhledem k tomu, že tam nejsou verze prohlížečů, ale díky. Operu určitě, Chrome pokud je jiný než Okinův.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 25. 1. 2016, 10:34 (UTC)
Sorry, nedostal jsem se k k PC, kde používám Operu. Snad(?) dnes večer. Omlouvám se za nesplnění slibu 25. 1. 2016. / --Kusurija (diskuse) 26. 1. 2016, 12:44 (UTC) Tak taky stejně s Operou. Chrome tedy netestuji. --Kusurija (diskuse) 26. 1. 2016, 17:56 (UTC)
Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 27. 1. 2016, 12:54 (UTC)

Můj oblíbený starý Firefox 3.5 tyto CSS vlastnosti nepodporuje, ale ten už nepodporuje ledasco, takže nemá cenu to řešit. Textový Lynx zobrazuje oodělovač při levém okraji a za ním prázdný řádek. Prohlížeč nazvaný Prohlížeč na tabletím Androidu 4.4.2, identifikující se jako Mozilla/5.0 AppleWebKit/534.30 (KHTML, like Gecko) Version/4.4.2 Chrome/30.0.0.0 Mobile Safari/534.30 při mobilním vzhledu má hvězdičky při levém okraji, při klasickém vzhledu vycentrované podle nejdelšího verše. --Milda (diskuse) 26. 1. 2016, 22:44 (UTC)

Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 27. 1. 2016, 12:54 (UTC)

Děkuji všem zúčastněným za spolupráci. Překlopil jsem to do ostrého provozu, tj. nyní je příslušný styl nastaven všem <poem> blokům. Pokud v následujících několika dnech nikdo nenahlásí problémy, překlopím i příslušné oddělovače.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 27. 1. 2016, 13:00 (UTC)

Průzkum[editovat]

Jak vnímáte formulaci "© do roku 2000"?

 1. inkluzivně (v roce 2000 ještě běží autorská práva, volné od roku 2001)
 2. exkluzivně (v roce 2000 již neběží autorská práva, volné od roku 2000)

Díky.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 23. 1. 2016, 18:16 (UTC)

 • inkluzivně, každopádně, to je snad normální. -jkb- 23. 1. 2016, 22:03 (UTC)
  • Díky. No, zkušenosti ukazují, že ne vždy je to vnímáno jednoznačně, tak chci vědět, jak je to vnímáno tady, abych se podle toho mohl zařídit při dalším vývoji.
   Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 24. 1. 2016, 09:02 (UTC)
Značka "©" má poměrně přesně definovaný význam a použití v americkém (a možná i jiném) autorském právu (popsaný prý v § 401 Copyright Act). Ta uvedená formulace by znamenala "Toto dílo je chráněno autorským právem, bylo poprvé publikováno roku 2000 a držitelem autorských práv je někdo/něco, kdo/co se jmenuje 'do roku'." Obecně si nemyslím, že používat tuto značku jiným způsobem je dobrý nápad.
Pokud bychom přece jen odhlédli od právně definovaného významu, tak bych tu formulaci vnímal tak, že "© skončí někdy během roku 2000". To, že by to měl být ausgerechnet začátek nebo konec nevyplývá z formulace, ale promítáme si to tam sami na základě našich znalostí autorského zákona. Autorským právem nedotčený laik bude zřejmě přesvědčen, že autorská ochrana skončí k datu, které odpovídá datu zahájení počítání příslušné lhůty.--Shlomo (diskuse) 24. 1. 2016, 14:30 (UTC)
Jak napsal Shlomo, je zřejmé, že autor oné formulace zvolil víceméně osobní/osobitý zápis, který téměř jistě nemá ustálený význam. Proto je vyloučeno to nějak obecně "vnímat". Záleží na konkrétní situaci. --Okino (diskuse) 24. 1. 2016, 14:47 (UTC)
// s edit konfl// "skončí někdy během roku 2000" ani nejde: ať bylo úmrtí 1. ledna nebo 31. prosince 2000, tak dílo je volné až 1. ledna 2001. -jkb- 24. 1. 2016, 14:49 (UTC)
A z čeho usuzujete, že to "(C) do roku 2000" souvisí zrovna s datem úmrtí? ;-) Já nevím, kde to Danny vzal. Klidně to může být o anonymním díle, klidně to může být o díle, u kterého sám autor vymínil platnost do doku 2000, nebo bůh ví vlastně o čem... --Okino (diskuse) 24. 1. 2016, 14:52 (UTC)
@-jkb-: Přečetl jste si i tu následující větu? Krom toho, Danny B. se neptal, co "jde" nebo "nejde", ale jak tu formulaci vnímáme.--Shlomo (diskuse) 24. 1. 2016, 15:06 (UTC)

Úmyslně jsem nepsal okolnosti, aby se odpovědělo jen na prostou binární otázku, nicméně bohužel i tak se diskuse větvila dál, každopádně jakýs takýs obrázek mi to (a diskuse jinde) dalo.

Nyní proč jsem se ptal: V šabloně {{Textinfo}} byla díla, u nichž je známo, kdy vyprší autorská práva, doposud označena jako bez licence, což jednak (především v souvislosti s rostoucím počtem takto označených OSN hesel) ztěžovalo údržbu, jednak zobrazovalo nesprávnou informaci. Proto jsem upravil šablonu tak, aby vkládala informaci o trvajících majetkových právech. Bylo však nutné zachovat krátké znění zobrazeného textu. Nakonec jsem to vyřešil tak, že v tooltipu je i informace o datu uvolnění.

Můžete se podívat na ukázku a porovnat s předchozím chováním.

Zatím je to vložené pouze na jediném odkazovaném místě, protože jsem v rámci toho vkládání narazil na další věc, kterou bude třeba vyřešit, a to který rok bude zadáván. Aktuálně je to rok úmrtí autora (což jednak bylo dáno tím, že datum úmrtí příslušného autora se najde a jen okopíruje, nemusí se nic počítat, navíc je to dopředná kompatibilita s tím, že si to bude tahat data z Wikidat nebo odjinud), ale související šablona {{Trvající majetková práva}} vkládá až rok uvolnění. Je tedy otázkou, zda to ponechat v aktuálním stavu nebo nějak synchronizovat, a pokud ano, tak jak.

Osobně vzhledem k výše uvedeným důvodům preferuji zadávání data úmrtí, takže pokud by se synchronizovalo, tak tímto směrem.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 10. 2. 2016, 07:34 (UTC)

 1. ad "...zobrazovalo nesprávnou informaci." Ta dříve zobrazovaná informace byla v podstatě správná. Dílo, u něhož trvají majetková práva, lze zveřejnit pouze na základě licence udělené držitelem (vykonavatelem) těchto práv. Pokud taková licence Wikizdrojům udělena nebyla, je z našeho hlediska dílo "bez (požadované) licence" a nemůžeme je zveřejnit.
 2. Technicky vzato obsahuje naopak nepřesnou informaci vámi navrhované znění. Odkazovaný článek Františka Slavíka bude pravděpodobně volný nikoli od 1. ledna 2028, nýbrž až od 4. ledna [§ 27 odst. 1 a 8 AZ, § 605 odst. 2 a § 607 OZ, případně § 3036 OZ a § 122 odst. 2 a 3 OZ(1964)].
 3. Doba trvání majetkových práv k určitému dílu sice ve většině případů bude odpovídat uplynutí 70leté lhůty od smrti autora, ale nemusí to tak být vždy. Proto tam, kde uvádíme dobu ochrany určitého díla, bych se spíš přikláněl k tomu, uvádět údaj příslušný k tomuto konkrétnímu dílu, ne k autorovi.
 4. K provedení toho navrhovaného zobrazení: Působí na mě poněkud podivně, když tam vidím vedle sebe dvakrát © - jedno červené a jedno černé...--Shlomo (diskuse) 10. 2. 2016, 12:08 (UTC)
 1. Nesouhlasím, nemohla být správná, když je licence známá. Licencí je buď copyright (všechna práva vyhrazena) nebo některá z volných licencí. A proto je potřeba rozlišit zcela chybějící označení licence od copyrightu.
 2. To je pro mně nová informace (příště, prosím, ty paragrafy linkujte někam, kde si je člověk rovnou přečte, díky), na níž se tu doposud zjevně nehledělo. Pokud to je tak, že se §607 aplikuje i zde, není však problém to patřičně upravit.
 3. Máte nějaké reálné konkrétní příklady, nejlépe zde?
 4. To je dáno historicky - u licencí je zobrazen jejich obrázek, takže stejně tak i u této. Pouze dodržuji konzistenci.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 11. 2. 2016, 08:39 (UTC)

 1. Copyright není licence. Copyright je autorské právo (v objektivním nebo subjektivním smyslu). Licence je oprávnění užít definovaným způsobem dílo autorským právem chráněné; takové oprávnění může vyplývat buď ze zákona, nebo z právního jednání držitele/vykonavatele autorských práv (copyrightu). Technicky vzato není "licencí" ani PD-old, PD-trad a pod.; je to jen označení, že taková díla nejsou autorským právem chráněna a lze je užívat, rozmnožovat, rozšiřovat atd. bez licence.
 2. Spíš si myslím, že se to bude počítat podle toho § 122 starého OZ, ale výsledek by byl stejný. Příležitostně to zkusím ověřit u ostřílenějších kolegů civilistů; byť si nemyslím, že by kvůli dvou- až čtyřdennímu rozdílu ve výpočtu někdo podnikal právní kroky...
 3. Reálné konkrétní příklady zde neznám. Nicméně mohlo by se to mohlo týkat mnoha amerických (USA, Kanada, Lat. Amerika) spisovatelů, pravděpodobně vč. emigrantů, kteří přišli o čs. občanství a tvořili a publikovali v zahraničí (Egon Hostovský, Josef Škvorecký...). Dále děl, která byla publikována jako anonymní nebo pseudonymní, pokud se k nim autor včas nepřihlásil.
 4. Neanalyzuji, jak to vzniklo, jen popisuji, jak to na mě působí.--Shlomo (diskuse) 11. 2. 2016, 10:31 (UTC)
Je správné, že copyright není zcela to co licence, i když se to tak běžně užívá. Taky bych souhlasil s tím, že různé obměny public domain licencí nejsou, protože nemají licenci žádnou. Ovšem existují tzv. volné licence, jako GFDL, různé obměny CC, Art libre... Musíme se z toho ale nějak vyvlíknout - a sice tak, aby bylo jasné co říkáme a aby na druhé straně onen chlívek, kde něco jako dosud o licenci stojí, nešel přes sedm řádků a dalších dodatcích ve vysvětlivkách. Snad by se dalo použít výrazu licenční status - což zahrnuje jak stále ješt trvající copyright, tak svobodné licence, tak i PD. Můžem se přirozeně i dál přít o tom, zda to je přesné, ale podle mne by to bylo snad východiskem. Nějaké dovětky a vysvětlení o tom, co tím myslíme, je možné popsat někde na příslušné stránce a tuto prolinkovat. -jkb- 13. 2. 2016, 00:14 (UTC)

Monitorovací kategorie[editovat]

Zdravím. Je to věc, kterou jsem se už s Dannym dlouhé měsíce zcela marně pokoušel řešit na Wikizprávách, ale ani tam monitorovací kategorie nedosáhly tak <subjektivní pohled>obludných rozměrů</subjektivní pohled> jako třeba tady. Nejspíš jste to již viděli, ale třeba v Povzbuzení (druhé "náhodné dílo", samo má délku včetně infoboxu ~470 znaků, soupis monitorovacích kategorií má délku ~710 znaků).

Připomněl jsem si to náhodou znovu dnes, když jsem pátral po zdroji jednoho infoboxu na české Wikipedii a celý překvapený zjistil, že monitorovací kategorie existují i na anglické Wikipedii (ale též na anglických Wikizdrojích) - tam ale jsou zcela běžně všechny skryté, zatímco tenhle systém, který zavedl Danny na českých projektech (kromě české Wikipedie, kde by to asi neprosadil), jsem jinde nenašel. To neznamená, že jinde není, ale prostě jsem ho nenašel.

A tak se ptám: Komu z Vás se také nelíbí obří seznamy monitorovacích kategorií na konci většiny zdejších stránek? A kdo z Vás, komu se nelíbí (anebo i z ostatních), jste pro to, aby byly monitorovací kategorie skryté pro každého, kdo si je dobrovolně nenechá zobrazit, zejména pak pro každého nového příchozího, jelikož toho nějaké monitorovací kategorie naprosto nezajímají? Skrytím se přitom může chápat jak klasické použití __HIDDENCAT__, anebo nové nastylování globálního stylu, to už je mi celkem jedno. Anebo na druhou stranu: Víte kdokoli o nějaké funkčnosti monitorovacích kategorií, kterou by jedno či druhé skrytí narušilo? Děkuji. --Okino (diskuse) 16. 2. 2016, 20:07 (UTC)

Souhlasím. Počet monitorovacích kategorií je zde obludný. U mnohých ani není jasné, k čemu v praxi slouží. Jsem určitě pro skrytí. --Martin Kotačka (diskuse) 17. 2. 2016, 08:39 (UTC)
Osobně mi monitorovací kategorie nevadí, ale myslel jsem si doposud, že se defaultně nezobrazují a že je mám aktivované nějakým udělátkem. Teď zjišťuji, že tomu tak není. Myslím, že defaultní skrytí s volitelnou možností zobrazení by bylo lepší řešení.--Shlomo (diskuse) 18. 2. 2016, 10:36 (UTC)
Skrýt pro všechny a nebo úplně zrušit. Ač jsem se Dannoho ptal již před lety stále mi neodpověděl na co jsou a jak fungují. Já jsem třeba na Wikislovníku je nikdy nepoužil. Očividně je ale nepoužívá nikdo jiný (protože pokud mi Danny B. nesdělí, jak se používají a k čemu jsou tak si toto dovozuji, byť třeba chrlí další), tak je to věc zbytečná a může být smazána.--Juandev (diskuse) 18. 2. 2016, 15:11 (UTC)
Nevím, jak na Wikislovníku nebo Wikizdrojích, nicméně na Wikizprávách je určitě využíval Milda a tuším, že také Jan Dudík, buď přímo pro sebe, nebo pro svého bota. A dokonce jsem tam určité monitorovací kategorie (které snad už ale ani neexistují) použil i já... Takže prosím k mazání přistupovat zdrženlivěji. --Okino (diskuse) 18. 2. 2016, 19:53 (UTC)
Kategorie jistě ponechachat, i když někomu snad nic neříkají, ale pokud možno schovat. -jkb- 19. 2. 2016, 13:59 (UTC)

Dělení slov[editovat]

Dobrý den, poradíte mi, jak mám postupovat v případě, kdy slovo je v originálu rozděleno na dva řádky? Mám transkripci provést přesně tak, aby výstup byl co nejbližší originálu, takže slova rozdělit stejně jako v něm? Jedná se o toto dílo. Děkuji za radu (a případný odkaz na nápovědu, kde je toto popsáno). --Wesalius d|p 18. 2. 2016, 09:55 (UTC)

Jestli se ptáte na dělení slov na konci řádku, tak nedělit, (=přepsat jako jedno slovo). Na konci stránky je to větší oříšek, protože bychom museli přesunout buď začátek slova na další stránku, nebo konec slova na předchozí. Já to řeším tak, že na konci stránky uvedu začátek slova označený jako noinclude (<noinclude>slo-</noinlude>) a na začátku další stránky uvedu začátek slova znovu jako includeonly (bez spojovníku) a pokračuji zbytkem slova (<includeonly>slo</inludeonly>vo).--Shlomo (diskuse) 18. 2. 2016, 10:22 (UTC)

Díky. --Wesalius d|p 18. 2. 2016, 13:59 (UTC)

Pro dělení slov na konci stránky jsem vytvořil šablony {{Rozdělené slovo začátek}} a {{Rozdělené slovo konec}}. Použití lze vidět třeba tady (Stránka:Matej_Anastasia_Simacek_Svetla_minulosti.pdf/22). Když najedete na slovo, zobrazí se celé slovo. Skim (diskuse) 5. 3. 2016, 21:34 (UTC)

Propojování s dalšímu projekty[editovat]

Opakovaně se mi nepovedlo propojit článek s ostatními projekty (wiki). Odkaz "propojit" vlevo dole nenabídne vůbec češtinu. Naposledy u článku Jan Opolský. Tak jsem to propojil natvrdo. Kde hledat chybu? --Gampe (diskuse) 19. 2. 2016, 08:20 (UTC)

Odkaz propojit je na připojování klasického interwiki, takže vede na jinojazyčné Wikizdroje, takže češtinu nabízet nemá. Stejně jako na české Wikipedii nenabízí češtinu... Nebo nerozumím otázce...? --Okino (diskuse) 19. 2. 2016, 12:15 (UTC)
Asi ano, problém chápu také tak. -jkb- 19. 2. 2016, 13:57 (UTC)

Josef Čapek[editovat]

Co si budeme myslet o této změně na cswiki ("Prohlášen soudem za mrtvého v roce 1947; soud stanovil úřední datum úmrtí na 30. duben 1947"), doložené m.j. tímto článkenm, kde se poukazuje i na důsledky pro autorská práva? -jkb- 28. 2. 2016, 13:14 (UTC)

[2] --Lenka64 (diskuse) 28. 2. 2016, 14:10 (UTC)
Aha, vskutku dobrý nápad, mrknout se napřed na DS... Dík - -jkb- 28. 2. 2016, 14:41 (UTC)
Jen technická k tomu článku na wikipedii: Máme-li věřit oné citaci, tak soud nestanovil "úřední datum úmrtí", nýbrž "den, který J. Č. nepřežil". Což by naznačovalo vyvratitelnou domněnku, že J. Č. 1. května již nežil, nikoli vyvratitelnou domněnku, že 29. dubna ještě žil. A nedaří se mi najít žádnou normu, která by dobu trvání autorských práv vázala na takto stanovené datum.--Shlomo (diskuse) 28. 2. 2016, 15:14 (UTC)
Jo, to jsem přávě na Diskuse k autorovi:Josef Čapek (1887–1945) nadhodil, snad pokračovat tam? -jkb- 28. 2. 2016, 15:28 (UTC)

Výzva k testování oddělovačů[editovat]

Prosím všechny, aby se podívali na test oddělovačů a dali vědět, jestli se jim všech šest oddělovačů (čára přes celou šířku, čára čtvrtinové šířky, hvězdička, tři hvězdičky, pomlčka, tři pomlčky; vše centrovaně) zobrazuje v pořádku nebo se domnívají, že nějak divně. V obou případech pak prosím i o informace o použitém prohlížeči a operačním systému a jejich verzích, v případě divného zobrazení ideálně i screenshot.

Díky za spolupráci.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 2. 3. 2016, 05:15 (UTC)

Všech šest OK. WinXP SP3, FF 44.0.2.--Shlomo (diskuse) 2. 3. 2016, 11:48 (UTC)
Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 2. 3. 2016, 15:49 (UTC)
vše OK, Win 7 home premium, SP1, FF 44.0.2 (s e.k.) -jkb- 2. 3. 2016, 15:50 (UTC)
Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 2. 3. 2016, 15:51 (UTC)
Ještě prosím přidat oddělovač „prázdný prostor“ (obdoba {{Vspace}} tam, kde má skutečně funkci oddělovače částí textu). --Milda (diskuse) 6. 3. 2016, 08:39 (UTC)
Všechny vypadají podle očekávání. Win10, FFx 44 --YjM | dp 6. 3. 2016, 17:02 (UTC)
Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 7. 3. 2016, 03:57 (UTC)

Ottův slovník naučný/Čechy[editovat]

Koncepce stránky naznačuje, že její založitel zamýšlel dostat na jednu stránku celé heslo "Čechy". Dovoluji si upozornit, že heslo má v tištěném vydání 570 stran (pro srovnání, heslo Ottův slovník naučný/Morava má v tištěném vydání "pouhých" 110 stran a i tak považuji umístění na jednu wikistránku za nepříliš šťastné řešení...) a podílelo se na něm několik desítek autorů. Domnívám se, že u takto rozsáhlých hesel by bylo vhodnější řešení rozdělení na několik stránek, popř. podstránek.

Pokud je považováno za nezbytné zachovat heslo na jedné stránce, prosím o radu, jak do "nedokončeného" megahesla zapracovat oddíl Dějiny hudby (v hesle sekce M, oddíl V.), do kterého bych se rád v dohledné době pustil.--Shlomo (diskuse) 2. 3. 2016, 15:45 (UTC)

Mohl byste sem dodat osnovu kompletního hesla s paginací, aby se od toho dalo odrazit při vymýšlení řešení? Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 2. 3. 2016, 15:50 (UTC)
Zatím nemohl, ale zkusím nějaký návrh vytvořit. Šlo mi zatím jen o průzkum názorů na rozkouskovávání hesel z OSN vůbec. Nicméně východiskem by asi mohl být obsah uvedený v předloze...--Shlomo (diskuse) 2. 3. 2016, 16:19 (UTC)
Jsem pro rozkouskování.... natahuje se mi to i minuty... --Lenka64 (diskuse) 2. 3. 2016, 15:52 (UTC)
// a zase ek :-) // Pro rozdělit na několik stran a odkazovat na ně; druhou možnost, tyto stránky inkludovat do jedné, osobně nemám rád, a v hlavním jm. prostoru už vůbec ne. -jkb- 2. 3. 2016, 15:54 (UTC)

Návrh rozdělení stránky. Další diskusi o jeho podobě asi bude lépe vést na příslušné diskusní stránce.--Shlomo (diskuse) 3. 3. 2016, 12:55 (UTC)

No to přirozeně lze, ovšem nahoře čtu, že s Moravou je to obdobné (i když ne tak extrémní). Proto by snad bylo vhodnějšěí dosáhnout zásadního rozhodnutí přece jen zde (a podrobvnosti na disk. straně, kde už je začátek) - je totiž možné, že rozdělení by pomohlo více článkům. Díval jsem se na Moravu a napadá mne jak tam tak i u Čech, že nejkonzistentnější dělení by bylo vhodné podle kapitol (oddílů či čeho), označených písmeny. Bude mít nevýhodu, že části nebudou stejně dlouhé, a některé snad i o hodně kratší než jiné, ale o to ani nejde: struktura rozdělení bude jednotná, konzistentní a bude mít systém. -jkb- 3. 3. 2016, 13:27 (UTC)
Myslím, že dělení by mělo jít hloub. U hesla Čechy mají kapitoly M a N hodně přes sto stránek a zahrnují poměrně široké spektrum témat (zvláště kapitola M) - což implikuje velké množství autorů, a také editorů na Wikizdrojích, protože neočekávám, že by někdo sám zpracoval celých 180 stránaek, spíš bude každý zpracovávat téma, které je mu nějak blízké.
Pokud byste to chtěl řešit globálně, tak by to chtělo udělat přehled všech "přebujelých" hesel v OSN (namátkou: Německo: 105 stran, Praha: 132 stran, Rakousko: 147 stran, Evropa: 77 stran), protože ne všechna mají strukturu kompatibilní s Čechami a Moravou. Myslím, že tady by spíš bylo dobré si ujasnit nějaké zásady, jako kdy rozdělovat, co zohledňovat a co upřednotňovat, ale konkrétní rozdělení diskutovat vždy u konkrétního hesl. Krom toho bychom si pak taky někde měli ujasnit technickou stránku toho rozdělení: zda vytvářet podstránky hesla, nebo samostatná "pseudohesla", nebo hesla s rozlišovačem, jak řešit přehled obsahu, navigaci atp.--Shlomo (diskuse) 3. 3. 2016, 15:01 (UTC)

Jsem pro rozdělení takhle dlouhých hesel, klidně podle Shlomova návrhu. Protože se v těch dlouhých heslech vyskytují podnadpisy, u kterých je v případě OSN tendence zachovávat či napodobovat původní formátování, byl bych rád, kdyby se nějak uzavřela víc jak rok stará diskuse o přesunu hesel OSN do zvláštního jmenného prostoru. Tzn. buď přesunout, anebo ponechat v hlavním NS, ale pokud ponechat, tak místo {{Forma|proza}} používat jinou formu specificky pro OSN, ať se dají ty nadpisy označkovat pouze jako nadpisy druhé, třetí, čtvrté apod. úrovně a nastylovat v Common.css a ne každý zvlášť jako zde:

==<center>''A'') '''Poměry přírodní.'''</center>==
===<center>1. '''{{Prostrkaně|Zeměpisná poloha}}.'''</center>===

(a to i za cenu toho, že na některé podstránce rozsáhlého hesla bude nadpis třetí úrovně, aniž by na ní byl nadpis druhé úrovně). --Milda (diskuse) 3. 3. 2016, 17:31 (UTC)

Pokud bude nějaká stránka začínat nadpisem třetí úrovně a ne druh=, tak to není takový problém, bude tak i tak děleno podle oddílů? mně šlo o to, aby se nedělilo stránka 1 až 10, stránka 11 až 20 atp., prostě živelně. Myslím, že menší stránky lépe zohledňují potřeby čtenáře a neodrazují ho hodinovým skrolováním. Řešení obsahu ani navigace nebude problém. -jkb- 8. 3. 2016, 13:39 (UTC)
S tou poslední větou nelze úplně souhlasit. Kteroukoliv výjimku je totiž nejprve nutné zohlednit v ostatních featurách a ne vždy to jde jednoduše či dokonce vůbec. (Čímž se nijak nevyjadřuji k tomu, zda a jak dělit.)
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 8. 3. 2016, 13:49 (UTC)
Hm. Nemyslím si, že pro navigaci by bylo nutno nějak přepracovat šablonu PaP, ta by měla fungovat vcelku vždy. Obsah: tam trochu kreativity je vždy třeba, já měl na Wikilivres problémy s předlouhou prací Hilberta Mathematische Probleme, ale tak jak to je by to mělo - v onom případě - vyhovovat. (Přestala tam fungovat šablona na kapitálky, nevšímejte si tedy těch jakoby zarámovaných řádků.) -jkb- 8. 3. 2016, 14:02 (UTC)
Taky si nemyslím, že by bylo třeba ji přepracovat. Jen by bylo vhodné se domluvit, jakým způsobem se bude při víceúrovňovém členění používat. Pokud bychom se místo hierarchického členění dohodli na rozdělení hesla na základní úrovni (tedy nikoli Ottův slovník naučný/Čechy/Dějiny hudby, nýbrž Ottův slovník naučný/Čechy, dějiny hudby nebo něco podobného), tak samozřejmě s PaP navigací nevzniká vůbec žádný problém (což bude ovšem kompenzováno nevýhodami v jiné oblasti...) --Shlomo (diskuse) 8. 3. 2016, 14:26 (UTC)
Tak proti tomu rozhodně budu, protože to přinese spousty dalších problémů.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 8. 3. 2016, 14:54 (UTC)
Je docela možné, že s vámi souhlasím. Ale s jistotou to potvrdím, až budu vědět, proti čemu vlastně budete ;) --Shlomo (diskuse) 8. 3. 2016, 16:26 (UTC)
No měl jsem za to, že si pamatujete, co sám navrhujete, zvláště pak, když to je napsané o kousek výše. Ale rád vám vaše vlastní slova zopakuji: Pokud bychom se místo hierarchického členění dohodli na rozdělení hesla na základní úrovni (tedy nikoli Ottův slovník naučný/Čechy/Dějiny hudby, nýbrž Ottův slovník naučný/Čechy, dějiny hudby
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 9. 3. 2016, 13:54 (UTC)
Ano, v tomto smyslu s vámi souhlasím, takové řešení se mi také příliš nezamlouvá - byť ho považuji za možné a proto jsem ho zmínil.
V tom stejném příspěvku bylo také napsáno: "Taky si nemyslím, že by bylo třeba ji [=šablonu PaP] přepracovat." A také: "Jen by bylo vhodné se domluvit, jakým způsobem se bude při víceúrovňovém členění používat." Takže váš blíže nespecifikovaný nesouhlas byl poněkud nejednoznačný. Nicméně jsem rád, že jsem ho pochopil a přiřadil správně ;)--Shlomo (diskuse) 9. 3. 2016, 16:14 (UTC)
Že by PaP mohla fungovat tak či tak je jasné, ale otázkou je, zda nějaké to přepracování v kontextu všeobecné optimalizace vzhledu wikizdrojových stránek by bylo účelné (a to říkám jako někdo, kdo ty základní šablony považuje - byť byly později přepracovány a kódy upraveny - za "svá dítka"!). Vzpomínám si matně, že tato otázka tu už někdy někde byla, budou tomu snad dva roky (?), nechci to hledat. -jkb- 9. 3. 2016, 17:41 (UTC)
Inovace PaP navigace je jistě zajímavý a podnětný nápad, ale s rozdělením megahesel v Ottovi souvisí jen zcela okrajově, takže bych považoval za rozumnější probrat ho v samostatném vláknu.--Shlomo (diskuse) 9. 3. 2016, 20:02 (UTC)

@Danny B (i ostatní): Ještě bych se vrátil k výše nakousnuté otázce hierarchického či plošného rozdělení hesla. Můj návrh počítal s dvojúrovňovým členěním ve stylu "Ottův slovník naučný/Název hesla/Část hesla" - tedy např. Ottův slovník naučný/Čechy/Dějiny české literatury, starý věk. Vzhledem k vašemu rozhodnému nesouhlasu s plošným rozdělením cítím potřebu se zeptat, zda tuto míru "hierarchizace" považujete za dostatečnou, nebo zda budete chtít vytvořit strom reflektující strukturu hesla, tedy Ottův slovník naučný/Čechy/Dějiny kulturní/Dějiny české literatury/Starý věk.--Shlomo (diskuse) 11. 3. 2016, 08:44 (UTC)

Ještě jsem neměl dostatek času na seznámení se s celou strukturou hesla Čechy, potažmo dalších obsažných hesel, abych mohl kvalifikovaně odpovědět na otázku, jak hluboko a jak konkrétně členit. Obecně k tomu snad jen prozatím tolik, že stránka by měla obsahovat sekci reprezentovanou poslední částí nadpisu.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 11. 3. 2016, 15:59 (UTC)

Jelikož diskuse utichla a domnívám se, že o rozdělení jako takovém konsenzus v zásadě je, dovolil jsem si vyčlenit úvod a první dvě a půl zpracované sekce do podstránek a na hlavní stránku vložit obsah s navrženým ročleněním. Jelikož zpracována je zatím pouze nepatrná část tohoto megahesla, nic nebrání tomu, aby diskuse o míře a struktuře rozdělení dále pokračovala.--Shlomo (diskuse) 24. 3. 2016, 13:10 (UTC)

Výzva: Úklid nespecifikovaných referencí[editovat]

Aktuálně máme přes 800 stránek s nespecifikovanými referencemi, tj. vloženými jako <references /> nebo <references>…</references>, které je třeba nahradit za {{Poznámky pod čarou}} nebo {{Redakční poznámky}}.

Bohužel to ze svého principu není činnost, kterou by mohl udělat robot, je tedy zapotřebí, aby se na to podívali lidé a příslušně to opravili.

Prosím, podívejte se na seznam, a pomozte s opravami. Zvláště pak prosím vkladatele oněch textů. Děkuji.

Technická poznámka: {{Poznámky pod čarou}} patří před {{Konec formy}}, {{Redakční poznámky}} za {{Konec formy}}. V případě nepřítomnosti {{Konec formy}} pak v pořadí {{Poznámky pod čarou}}, {{Redakční poznámky}}.

Díky všem za spolupráci.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 5. 3. 2016, 07:45 (UTC)

P.S. Po opravách prsím smazat v seznamu, dík, -jkb- 13. 3. 2016, 15:27 (UTC)

Připomenutí zásady wikiprojektů[editovat]

Je to trochu trapné, ale asi je to třeba občas jen jako proklamaci zopakovat: Jednou ze zásad wikiprojektů je, že pokud někdo najde nějaký nedostatek, nějakou chybu, tak ji opraví. Pokud někdo něco v dobré vůli, že tím wikiprojektu pomůže, udělá a je to bohužel chyba, je to v pořádku, zásada říká, že se to společnými silami opraví.

Opravování chyb za druhé, pokud je tito druzí nedělají záměrně s vědomím jejich chybnosti, nemůže být nikdy otročením, ale základem všech wikiprojektů.

Prosím, připomínejte si to stále a připomínejte to stále nováčkům i zkušeným uživatelům. Děkuji. --Okino (diskuse) 8. 3. 2016, 16:49 (UTC)

Trapné je obcházení projektů a při občasných editacích v hlavním prostoru obtěžovat ostatní zbytečnými projevy. Stop. --Lenka64 (diskuse) 8. 3. 2016, 18:20 (UTC)
Otravne je sirit kolem sebe jed a nenavist. Zapsklost a aroganci. Stop. --46.135.28.248 9. 3. 2016, 07:20 (UTC)
A proto jsi hned šel a spoustu takových chyb nasekal, abychom po tobě měli zase co opravovat?
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 9. 3. 2016, 15:11 (UTC)
Nejsem jasnovidec, a tak nevím, co myslíš, a nevím, co jsem udělal.
Podobná hra na hádanou mne hrubě uráží, protože nikdo - a ani já - nemá nervy na to, aby se u druhého poníženě doprošoval vysvětlení, co podle něho pokazil. Pokud jsem něco pokazil, máš to napsat rovnou a přímo, a ne pomocí převlečeného osobního útoku.
Tvé chování není hodno funkce správce. --Okino (diskuse) 9. 3. 2016, 21:43 (UTC)
Detaily jsem nepsal, protože tě znám a mohl bych si vsadit na to, co bude následovat. Ale budiž: Proč jsi v některých stránkách nedodržel odřádkování za šablonou {{Forma}}? Jinak jasnovidec k tomu být vůbec nemusíš - stačí si jen porovnat své a jiné stránky.
Mně zase hrubě uráží to, že opakovaně přiděláváš nedodržováním formátu (bez ohledu na to, jestli to zrovna náhodou funguje i v tvém podání) práci.
Funkce správce je disponování rozšířenými technickými prostředky a obecné diskuse na ní nemají žádný vliv.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 11. 3. 2016, 16:11 (UTC)
Aha. Teď Tě překvapím: Udělal jsem to právě proto, že jsem porovnal své a jiné stránky, dokonce podle jiných podstránek úplně stejného díla a podle vzoru jsem usoudil, že na tom, jestli je tam odřádkování, nebo ne, nesejde. Bohužel tedy ten vzor zrovna nebyl správný, přestože to byl vzor bezpochyby kvalifikovaný.
On totiž ani návod na šablonu {{Forma}} žádnou informaci o odřádkování neuvádí. Naopak se v něm píše, že šablona má být "bezprostředně před textem".
Takže si to shrňme. Milda v březnu 2011 sjednotil formát části stránek Cesty do Itálie, přičemž v několika z nich udělal chybu. Pak se tomu pět let vůbec nikdo nevěnoval, takže ty stránky nedodržovaly formát. Já jsem teď dosáhl, že ty stránky formát dodržovaly až na to, že jsem zopakoval tuto Mildovu chybu. A jaká byla reakce? Že by poděkování za (nedokonalou, ale přece) opravu dlouhá léta nedodrženého formátu? Kdepak, pan Danny B. je uražený, že jsem přidělal (komu?) práci.
Když už tedy na druhý pokus vím, o co jde, tak jsem to opravil. Za sebe, i za Mildu. Bez výčitek i přesto, že mi svou nepozorností Milda vlastně přidělal práci, protože jsem se jím nechal špatně inspirovat a teď jsem tu s tím strávil čas, kdy jsem mohl dělat něco zábavnějšího. Mne to ale neurazilo, na wikiprojektech je opravování svých i cizích chyb normální. Až Milda nebo Ty uděláte zase nějakou chybu, tak ji zase opravím.
Ano, funkce správce spočívá v disponování rozšířenými technickými prostředky. Tyto rozšířené technické prostředky ale znamenají, že správce má možnost, pravomoc a zodpovědnost zasahovat do chodu komunity, do obsahu projektu a tvořit a přetvářet rozhraní a vzhled projektu. To jsou všechno věci, které vyžadují důvěru ostatních přispěvatelů projektu a tuto důvěru není možné budovat určitým chováním a určitými postoji, a toto není zdaleka jediný případ. Proto je tvrzení, že se Tvé chování a postoje dlouhodobě neslučují s funkcí správce žádného projektu Wikimedia, zcela oprávněné. --Okino (diskuse) 11. 3. 2016, 18:05 (UTC)
Řekl bývalý správce, který blokoval ve vlastním sporu.... --Lenka64 (diskuse) 11. 3. 2016, 18:24 (UTC)
Řekla redaktorka, která hrubým osobním útokem a vytrvalým revertováním tento spor záměrně vyprovokovala. To fakt sedí. Jo - a opravdu sem chcete zatahovat spory z jiných projektů? -jkb- tu za to blokuje, tak pozor... --Okino (diskuse) 11. 3. 2016, 20:08 (UTC)

Dobře, tak zas uděláme někde konec, začíná to trochu eskalovat a přecházet do poznámek ad hominem. Pokud tu má či bude mít někdo nějaký věcný problém, tak prosím, tento věcně a argumentativně projednat. Akorát jsem se na cswiki zmínil o zhuntování jednoho jiného sesterského projektu, a to stačí. Nejlepší je: vypnout počítač, udělat si hezký večer, a zítra se tu zas setkáme, snad v pohodě. Dík, -jkb- 11. 3. 2016, 20:25 (UTC)

Pak prosím pouč Okina ať svou osobní nenávist nerozepisuje napříč projekty v megabajtech.... díky... --Lenka64 (diskuse) 11. 3. 2016, 20:38 (UTC)

Přehledy Wikimedia, únor 2016[editovat]

Vybrané události a zajímavosti z Wikimedia blog za únor 2016.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 22. 3. 2016, 18:57 (UTC)

Ottův slovník naučný - faktické chyby[editovat]

Zdravím, jak se vypořádat s faktickou chybou v hesle Otty? Myslel jsem si, že bude stačit klasická redakční poznámka, ale Martin Kotačka tvrdí, že na takové chyby nesmíme upozorňovat, protože nejsem encyklopedie. Mě naopak přijde naprosto nesmyslné nalezenou chybu nechat bez povšimnutí a neupozornit na ní čtenáře. Jak se to tedy má řešit? Konkrétně byla chyba zatím objevena v hesle Žirotín a Petrohrad. --Palu (diskuse) 30. 3. 2016, 15:03 (UTC)

Jsem proti opravám či komentářům faktických chyb. My tvoříme Wikizdroje, nikoliv kritickou edici. Dále, kdyby k takové praxi došlo, dovedete si představit, jak by asi vypadaly Palackého Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě? Jak moc by se to v nich muselo hemžit poznámkami ohledně korekce Palackého výroků, popisů a soudů, které jsou již dnešní historiografií překonány? Pokud pomineme ty stovky poznámek, brzy bychom se při poznámkování zavádějících či sporných informací dostali lehce na úroveň vlastního výzkumu. Ono vydávat kritické edice požaduje po editorovi skutečně obrovskou erudici a perfektní znalost tématu, a to na opravdové vědecké úrovni. Proto jsem proti jakýmkoliv komentářů týkajících se faktografického hodnocení a jsem pro zachování komentářů týkajících se zvláštností, problémů, odchylek atp. pouze u samotné textové úpravy. --Martin Kotačka (diskuse) 30. 3. 2016, 15:11 (UTC)
Obrovskou erudici? Mám doloženo dvěma zdroji, že jde nesporně o chybu, k tomu jsem to uvedl jako "s největší pravděpodobností", takže o VV nemůže být řeč a erudici k tomu naprosto nepotřebuji. Tam, kde bych ji býval potřeboval, tam bych se nepouštěl do žádných redakčních oprav. Tohle je ale do očí bijící chyba, nikoliv nějaká překonaná teorie. --Palu (diskuse) 30. 3. 2016, 17:34 (UTC)
Ano, obrovskou erudici. Protože pokud začnete dělat z Wikizdrojů kritickou edici, neskončí to jen u opravy chybného údaje, který je pouze čirou náhodou snadno ověřitelný. Může se na to nabalit kdejaké přidávání redakčních poznámek ke kde čemu. Protože nebude striktně a jasně uvedeno, co ano a co už ne. A zrovna tato má obava vychází právě z vašeho působení na Wikislovníku, kdy se velmi rád pohybujete na hraně pravidel a snažíte se hledat a využívat kdejaké skulinky, zkoušet co pravidla všechno vydrží, neustále testovat konsensus a hlavně vést nekonečné a nikam nevedoucí diskuse. Toho se chci tady vyvarovat. O tom, že je zde nějaká zavedená praxe, kterou se opět snažíte ignorovat, ani nemluvě. --Martin Kotačka (diskuse) 30. 3. 2016, 18:05 (UTC)
Tady se bavíme o zjevných chybách v číslech, a tam to také má skončit. Nikdo tu nechce komentovat nic složitějšího, než zjevné, na první pohled patrné chyby. Tohle je na první pohled patrná chyba typu "Česká republika je stát ve střední Africe", která si zaslouží redakční poznámku s opravou, jako je to běžné i v knihách při přetiscích starých knih apod., kde se to řeší buď redakční poznámkou a nebo souhrnnou redakční poznámkou typu "opravili jsme zjevné pravopisné a faktické chyby". --Palu (diskuse) 30. 3. 2016, 18:45 (UTC)
A v budoucnu přijde Palu II. s opravami méně zjevných nebo diskutabilních chyb, argumentující, že to pravidla nezakazují a že se zde jiné chyby opravují a že on má právo tedy komentovat kdejaká jiná tvrzení. A zase z toho vznikne klubko nekonečných diskusí. --Martin Kotačka (diskuse) 30. 3. 2016, 19:43 (UTC)
Nepřijde, nebude. --Palu (diskuse) 31. 3. 2016, 17:10 (UTC)
To jsou reálné zkušenosti s vámi. --Martin Kotačka (diskuse) 31. 3. 2016, 19:26 (UTC)
Osobní útoky nás nikam neposunou. Máte ještě něco k věci? --Palu (diskuse) 31. 3. 2016, 20:34 (UTC)
Jenom bych podotknul, že se zjistilo, že to není chyba. Skim (diskuse) 9. 5. 2016, 10:15 (UTC)
V tom případě je to další argument pro to faktické chyby neoznačovat a nekomentovat. Protože pakliže se časem na jiném projektu přijde na to, že se nejedná o chybu, resp. se věc vysvětlí, je málo pravděpodobné, že bude odstraněno či opraveno i zde. Kritika a kompilace zdrojů patří na Wikipedii (potažmo některé další sesterské projekty) ale nikoliv sem. --Martin Kotačka (diskuse) 9. 5. 2016, 10:27 (UTC)
Také nepovažuji za dobré vysvětlovat chyby či nepřesnosti v Ottově slovníku. Souhlasím s příkladem Palackého dějin, a dodám, že totéž se týká i mnohých jiných dokumentů, např. článek Hvězdářství (Světozor, XVII, č. 1) by se musel do redakční poznámky úplně přepsat, a to samé se týká i mnoha hesel Ottova slovníku naučného: vysvětlující poznámkový aparát by mohl délkou přesáhnout samotné heslo. Považuji za užitečnější dát místo toho odkaz na stejné heslo na Wikipedii, a neexistuje-li, tak ho na Wikipedii napsat místo psaní redakční poznámky zde a pak na něj dát odkaz.
Také je třeba mít na paměti, že zde pracuje jen velmi málo redaktorů, takže když by se někdo dopustil v poznámce chyby, nepřesnosti, POV apod., tak to může zůstat nepovšimnuto roky nebo i trvale. Což je mnohem horší, než když necháme neokomentovanou nepřesnost originálu. Jan.Kamenicek (diskuse) 9. 5. 2016, 16:48 (UTC)
Já s tím souhlasím. Co potom s informacemi jako toto? Skim (diskuse) 10. 5. 2016, 08:24 (UTC)
Smazat. Jednak platí výše uvedené a jednak je ten výrok neozdrojovaný. A zdrojovat poznámky tu snad nebudeme. Akceptovatelné by to bylo, kdyby se jednalo o redakční poznámku v díle, ze kterého je báseň převzata, což s největší pravděpodobností není. --Martin Kotačka (diskuse) 10. 5. 2016, 12:25 (UTC)
Ok, jenom mi trošku vadí, že ty informace zmizí. Kde je vůbec psát?
BTW: U tohoto konkrétního se může lehce stát, že ta kniha „Vzpomínky a komentáře 1893–1918“ se tu přepíše, digitalizovaná v NDK je, nevím proč není volná (napsal jsem jim). S ní se odkáže na tuto báseň. A pak se založí „autor“ Karel Mattuš a tam bude v sekci „o něm“ odkaz na tuto báseň. Je třeba toto smysluplné? :-) Skim (diskuse) 10. 5. 2016, 15:01 (UTC)
Zatím se to může uložit na diskusní stránku u díla.... --Lenka64 (diskuse) 10. 5. 2016, 15:24 (UTC)
Přesunul jsem, to je dobrý nápad. Skim (diskuse) 10. 5. 2016, 20:45 (UTC)
Vzpomínky a komentáře uvolněny. Skim (diskuse) 11. 5. 2016, 14:59 (UTC)

Open Call for Individual Engagement Grants[editovat]

IEG barnstar 2.png

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 31. 3. 2016, 15:47 (UTC)

Text šablony Rozcestník[editovat]

Šablona Rozcestník dlouhou dobu (4 roky 8/2008 - 5/2012) zobrazovala text "Název Sonety může mít více významů, které jsou níže uvedeny." Předtím nahradila větu "Tento titulek je možno přiřadit několika dílům, která jsou níže uvedena." Oba tyto texty dávají smysl. V roce 2012 byl ale text změněn na "Sonety má více významů." Domnívám se, že taková věta naopak moc smyslu nedává a považuji původní řešení za lepší. Sám jsem navrhl text na půl cesty "Název Sonety označuje více textů:". Jelikož mi byl ale dvakrát vrácen, dávám k diskusi. Jednou byl vrácen kvůli tomu, že předešlá verze fungovala bez problému a na moje námitky nebyl brán zřetel, podruhé šlo o revert neodůvodněný. Děkuji za vyjádření. --Palu (diskuse) 6. 4. 2016, 16:33 (UTC)

Tak pozor kolego. Tuto vaši editaci je možno považovat za zahájení revertační války, poté, co Milda vaše změny s uvedením důvodů vrátil. Vše poté se mělo stát na nějaké diskusní stránce, ne dalším revertem. K věcné stránce se už vyjádřil Milda sám, uvidíme co bude dál; zejména, pokud si všímám vašich posledních i dřívějších editací, se mi zdá, že jste dosud nerealizoval podstatu a účel tohoto projektu. -jkb- 6. 4. 2016, 16:45 (UTC)
O čem to mluvíte? Můžete se nějak vyjádřit k té šabloně? --Palu (diskuse) 6. 4. 2016, 17:04 (UTC)

No editing two times this week[editovat]

Nadace Wikimedia bude testovat své nejnovější datové centrum v Dallasu. Tím se ujistíme, že Wikipedie a další wiki projekty zůstanou online i v případě katastrofy. Abychom se ujistili, že všechno funguje, potřebuje technologické oddělení Wikimedia provést plánovanou zkoušku. Tato zkouška ukáže, zda dokážeme spolehlivě přepnout z jednoho datového centra na druhé. Příprava zkoušky a pohotovost pro řešení všech neočekávaných problémů si vyžádá mnoho týmů.

Veškerý provoz bude v úterý 19. dubna přepnut do nového datového centra.
Ve čtvrtek 21. dubna bude přepnut zpět do primárního datového centra.

Kvůli jistým omezením v MediaWiki se musí bohužel v průběhu těchto dvou přepnutí pozastavit všechny editace. Omlouváme se za tuto nepříjemnost a pracujeme na tom, abychom ji v budoucnu minimalizovali.

Po krátký čas budete moci všechny wiki číst, ale nikoli editovat.

 • Editace nebude možná po dobu přibližně 15–30 minut v úterý 19. dubna a ve čtvrtek 21. dubna, počínaje 14:00 UTC (16:00 SELČ).
 • Pokud se v této době pokusíte editovat nebo změny uložit, zobrazí se vám chybové hlášení. Věříme, že se v tomto období neztratí žádné editace, ale nemůžeme to zaručit. Pokud uvidíte chybové hlášení, počkejte prosím, dokud se vše nevrátí do normálu. Poté byste měli být schopni svou editaci uložit. Doporučujeme však, abyste si nejprve udělali kopii svých změn, jen pro jistotu.

Další důsledky:

 • Úlohy na pozadí budou pomalejší a některé se mohou ztratit. Červené odkazy se mohou aktualizovat pomaleji než obvykle. Pokud založíte článek, který je již odkazován odjinud, zůstane odkaz červený déle, než je obvyklé. Některé dlouho běžící skripty budou muset být zastaveny.
 • V týdnu od 18. dubna bude zmražen kód. Nebude probíhat žádné nasazování nového kódu, pokud nebude nezbytné.

Tato zkouška se původně měla uskutečnit 22. března. Nová data jsou 19. a 21. dubna. Můžete si přečíst rozvrh na wikitech.wikimedia.org. Jakékoli změny se objeví v tomto rozvrhu. O této zkoušce proběhnou další oznámení. Šiřte prosím tyto informace ve své komunitě. /Johan (WMF) (diskuse) 17. 4. 2016, 21:22 (UTC)

Dokumentace šablon[editovat]

Založil jsem šablonu {{Dokumentace}} pro dokumentaci šablon. Vlastní dokumentace je ve jmenném prostoru „Nápověda:“. Příklad viz {{kramerius}}, {{uprostřed}}. Je tam pár věcí pro doladění, jako rámeček dokumentace. Prosím koukněte na to. Skim (diskuse) 19. 4. 2016, 21:11 (UTC)

Zajímavé. A máme nápovědu na to jak tvořit popis šablon?--Juandev (diskuse) 22. 4. 2016, 18:35 (UTC)
Nemáme. Skim (diskuse) 22. 4. 2016, 19:42 (UTC)

Šablona Forma[editovat]

Zdravím. Bylo by možné šablonu {{Forma}} rozšířit o formu seznamu? Viz [3]. Stačilo by jednoduché číslování, kde by první řádek položky nebyl odražen, zatímco ostatní řádky by odraženy byly. --Jan.Kamenicek (diskuse) 28. 4. 2016, 11:31 (UTC)

Aniž bych se vzpíral zavedení další formy (případně dalších forem), nebylo by v tomto konkrétním případě lepší naformátovat ty seznamy jako uspořádaný seznam?--Shlomo (diskuse) 28. 4. 2016, 15:17 (UTC)
Pravda, evidentně jsem nepřemýšlel. Díky. --Jan.Kamenicek (diskuse) 28. 4. 2016, 20:20 (UTC)

Tlačítko OCR[editovat]

Bylo by možné vložit do editační lišty tlačítko OCR, aniž by si nováčci museli upravovat uživatelskou podstránku common.js? Obvykle totiž o takové možnosti buď nevědí, nebo nevědí, jak na to. Ani já bych se o tom nedozvěděl, nebýt nápovědy od Skimma, a právě nyní se snažím neodborně takovou nápovědu také jednomu nováčkovi poskytnout, ale bylo by lepší, kdyby to tam bylo defaultně. --Jan.Kamenicek (diskuse) 2. 5. 2016, 08:49 (UTC)

Již bylo požádáno, ale někde se to asi zadrhlo.--Shlomo (diskuse) 2. 5. 2016, 10:12 (UTC)
Ano a připojuji se také k požadavku. Skim (diskuse) 2. 5. 2016, 11:43 (UTC)

Mohu poprosit správce o nějakou reakci? Díky. --Jan.Kamenicek (diskuse) 6. 5. 2016, 10:20 (UTC)

OCR skript nefunkční u některých děl[editovat]

Mám problém s fungováním OCR u některých souborů. Momentálně mi nefunguje u Index:Šuran, Gabriel - Přehled dějin literatury řecké.pdf, po kliknutí na tlačítko editační okno ztmavne, vzápětí zesvětlá, ale žádný text se neobjeví. Jiné soubory fungují bez problémů. Ovšem donedávna jsem měl podobný problém s Index:Rybička, Antonín - Pravidla, přísloví a povědění.pdf (tehdy editační okno ztmavlo a nic dalšího se nedělo). Tady se to před pár dny bez mého přičnění spravilo a nyní funguje normálně. Má někdo podobné zkušenosti, popř. představu, v čem je problém?--Shlomo (diskuse) 4. 5. 2016, 16:18 (UTC)

Vyzkoušel jsem to, a děje se to jenom na některých stranách uvedeného Šuranova textu. Mohlo by to být tím žlutým pozadím? Je možné, že na tom pozadí se ten text špatně rozlišuje? Jan.Kamenicek (diskuse) 4. 5. 2016, 17:09 (UTC)
Aha, máte pravdu. Já vyzkoušel dvě stránky a počítal jsem, že to u ostatních bude podobné. Ad pozadí - už jsem zde nějaké texty se zažloutlým pozadím OCRoval, ale je možné, že je to tady víc žluté, nebo jiný odstín žluté nebo co já vím co. Odžlutit a zkontrastnit pozadí by se dalo, budu-li vědět, že to je zakopaný pes, tak si s tím pohraju. Jen bych nerad trávil čas planým experimentováním, pokud by někdo věděl, že problém je nebo může být úplně jinde.--Shlomo (diskuse) 4. 5. 2016, 19:37 (UTC)
K tomu nic nedělání a šedému oknu) Někdy je moc velký zájem o OCR službu a je ta žádost v pořadí. Viz stav. Skim (diskuse) 5. 5. 2016, 07:35 (UTC)
To by ale v danou chvíli mělo vyčkávat u všech děl, ne? Když jsem přešel na jiný opus a spustil OCR, fungovalo. Vrátil jsem se na Rybičku, a zase nic. Ovšem teď už těžko bycha honit, když už to funguje - což je konec konců dobře... ;) --Shlomo (diskuse) 5. 5. 2016, 07:49 (UTC)
To asi ano, pokud to není ve více vláknech. Každopádně tenhle stav jsem zažil. Skim (diskuse) 5. 5. 2016, 13:37 (UTC)

Odkazování na stránce autora[editovat]

Vážení, chtěl bych se zeptat na váš názor ohledně odkazování na jiné autory ze stránky autora? Pokud o daném autorovi někdo píše, je na jeho stránce možný odkaz na ty jiné autory a na ty konkrétní díla. Někteří lidé (jako třeba já) ty odkazy na jiné autory vytvářejí, někteří jiní je tam nedávají. Milda je teď maže a po mém dotazu je maže nadále a neodpovídá. Tohle se mi nelíbí a natož od správce. Můj návrh je ty odkazy vytvářet, protože je to základní kámen wiki systému. Argument, že to není přehledné beru a zajímalo by mě, jak toto zařídit, aby oba požadavky byly splněny. Nějaké návrhy či řešení tohoto sporu? Skim (diskuse) 2. 5. 2016, 21:01 (UTC)

Na váš první dotaz jsem vám odpověděl, vaší následné reakce jsem si nevšiml (nevím proč na mě nevyskočilo upozornění). Důvody jsem tam uvedl. Dřív jsem ty odkazy vytvářel taky, ale s přibývajícími položkami seznamu jsem jakožto ten, kdo ty sekce děl o autorovi doplňoval nejvíc (protože jsem těch děl o autorech v posledních letech sice přerušovaně, ale přesto systemticky vyhledával a přidával nejvíc), čím dál víc vnímal, jak to ty odkazy na autory znepřehledňovaly. Označovat to nějakou šipkou, to je jako drbat se levou rukou za pravých uchem a je to zbytečné. Dělat udělátko kvůli tomu, aby se někomu odkaz zobrazil a někomu ne, je přehnané. O princip wikiodkazování návštěvníci nepřicházejí, to podstatné, tedy stránka s textem díla, odkazována je a z ní se dostanou návštěvníci na další.
Mrzí mě, že jste tento malý spor přenesl do osobní roviny. Při úpravách autorských stránek jsem žádný správcovský nástroj nepoužil. --Milda (diskuse) 2. 5. 2016, 21:34 (UTC)
Stránka s dílem sice odkazována je, ale pokud není vytvořena, tak se přes ni návštěvníci na stránku autora nedostanou. A i když vytvořena je, musel by návštěvník přejít na stránku díla, aby zjistil, jestli stránka autora vůbec existuje. Žít se s tím sice dá, ale mít přímý odkaz na autora mi přijde jako větší komfort.--Shlomo (diskuse) 3. 5. 2016, 09:39 (UTC)
@Milda: Ok, beru to. Jenom mi tu visí příliš mnoho dotazů bez odpovědi.. :-( Skim (diskuse) 3. 5. 2016, 19:03 (UTC)

Rozumím oběma pohledům. Kromě toho myslím, že by to chtělo i sjednotit např. s uváděním hesel v OSN, kde se nyní zase autor obvykle neuvádí, ačkoliv někdy je znám, např.

 • Zenger – heslo ve XXVII. dílu Ottova slovníku naučného, část 1) Z. Václav Karel Bedřich.

Navrhuji proto odkazy na autory uvádět v závorce, např.

Tato verze by umožnila text vkládat jak šablonou (třeba i substovanou), tak i obyčejně ručně. Obsahuje odkaz na dílo i na autora, neobsahuje znaky, které nejsou na klávesnici, a je to dostatečně rozlišitelné. --Jan.Kamenicek (diskuse) 3. 5. 2016, 08:30 (UTC)

Proč znovu objevovat Ameriku? Uvádějme (odkaz na) autora základním písmem a (odkaz na) titul kurzívou. Případně příjmení autora kapitálkami a před rodným (křestním/obřezávacím/občánkovítacím/…) jménem, ať se výrazněji odlišuje od titulu (který bude mít v těchto případech halt také často podobu jména a příjmení…) Funguje to takto na Wikipedii, Wikislovníku, Wikicitátech, Wikiknihách i na Wikizprávách a vychází to tuším i z nějaké citační normy. Myslím, že pro čtenáře (a koneckonců i editory, i když o ty jde až druhořadě) bude přehlednější, když bude mít na Wikizdrojích stejný způsob citací jako na ostatních wikiprojektech (popř. v odborné literatuře).
A klidně na to konec konců importujme upravme a použijme příslušné citační šablony.--Shlomo (diskuse) 3. 5. 2016, 09:39 (UTC)

Kategorizace podle žánru/formy[editovat]

Chtěl jsem kategorizovat pár učebnic, ale zjistil jsem, že pro ně nemáme vhodnou žánrovou kategorii. To by nevadilo, kategorii klidně vytvořím; horší je, že jak se zdá, nemáme ani žádný koncept kategorizace podle žánrů, resp. formy. To platí jak pro beletrii, tak (v podstatně větší míře) pro odborné texty:

atd. atd. Oproti tomu pro žánry / formy jako

jsem vhodné kategorie nenašel vůbec; pokud existují pod jiným názvem, omlouvám se za svou nedovtipnost, ale na druhou stranu i to ukazuje, že stávající systém není dostatečně intuitivní.

Otázka je, co s tím. Je jasné, že to nejde předělat za jedno odpoledne; na druhou stranu něco by se s tím dělat mělo, jinak je taková kategorizace někdy spíš ke škodě, než k užitku.

Pro začátek bych navrhl vytvořit nějakou zastřešující kategorii (něco jako Díla podle žánrů, popř. Díla podle formy, jelikož označení „žánr“ je obvykle spojováno zejména či výhradně s uměleckou literaturou), do které bychom přidali všechny „postižené“ kategorie rozházené po různých místech a přidávali další případně nově vytvořené. Vyčištění „formálních“ kategorií z kategorizace podle oborů bude asi složitější a bude třeba promýšlet každý případ jednotlivě.

Názory?--Shlomo (diskuse) 4. 5. 2016, 12:29 (UTC)

Načítání nástrojů pro korekturu[editovat]

Velmi mi zlobí načítání nástrojů pro korekturu. Často se stane, že se tyto nástroje v panelu nástrojů neobjeví a musím stránku znovu načíst, někdy i několikrát. Právě teď se mi ale neobjevily ani po 7 pokusech (jakmile dopíši tento text, zkusím to poosmé). Včera pozdě večer jsem měl tentýž problém a nakonec jsem raději práci ukončil s tím, že druhý den to snad bude lepší (což není). Mohu se zeptat, čím je to způsobeno a zda s tím lze něco dělat? Děkuji. --Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 5. 2016, 11:40 (UTC)

Jak hlásit chyby...
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 7. 5. 2016, 12:46 (UTC)
Operační systém Windows XP.
Prohlížeč Mozilla Firefox, verze 46.0.1.
Vzhled Vektor.
Zapnutá udělátka:
Reference v bublinové nápovědě
Zduplikovat navigaci mezi stránkami
Řádkový seznam hesel v Ottově slovníku naučném.
Separace speciálních typů kategorií
Umožnit OCR (zapnul jsem si včera, ale zatím mi to nefungovalo. Výše popsané problémy se ale vyskytovaly již předtím, i když ne v takové míře.)
Úzký obsah stránky
Na odkázané stránce byla zajímavá rada zkusit se odhlásit. Jako nepřihlášenému se mi problémy nevyskytovaly, po opětném přihlášení se objevily znovu.
--Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 5. 2016, 14:41 (UTC)

Tak už vím, důvodem zřejmě je můj předčasný experiment s udělátkem OCR. Když ho vypnu, tak se zdá, že problémy pominuly. Pravda ale je, že občas se mi to stalo i dříve (proto jsem si to s tím nespojil), i když teprve nyní to bylo opravdu špatné. Pravděpodobně se tluče s tlačítkem OCR naprogramovaným v common.js, které jsem si včera původně smazal, ale když jsem zjistil, že nové udělátko ještě nefunguje, tak jsem ho zase vrátil. --Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 5. 2016, 14:55 (UTC)

O něco lepší, ale zase vágně: nové udělátko ještě nefunguje... Navíc pořád nevím, co přesně znamená načítání nástrojů pro korekturu... Těžko pomáhat, když nejsou potřebné informace... :-/
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 7. 5. 2016, 17:06 (UTC)
"Nové udělátko ještě nefunguje" znamená že nefunguje; když ho zakliknu, tak nikde nic nepozoruji. Tuto část jsem podrobněji nevysvětloval, neboť jsem myslel, že to prostě ještě nemáte hotové a tudíž je zatím zbytečné k tomu více říkat.
"zlobí načítání nástrojů pro korekturu" znamená, že se neobjevují nástroje pro korekturu v panelu nástrojů. Tyto nástroje jsou umístěny napravo od "Nápověda", ovšem když mám zapnuté udělátko OCR a současně upravený soubor Uživatel:Jan.Kamenicek/common.js, tak se tam neobjevují (což už teď není takový problém, když to vím, a tudíž mám aktivované jen 1 z toho). Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 5. 2016, 09:20 (UTC)
Lépe to už asi vysvětlit neumím, ale pokud cokoliv stále není jasné, určitě se ještě pokusím. Současně nemohu vyloučit, že i v budoucnu se může stát, že i když se budu snažit problém vysvětlit jasně, tak někomu jinému to zas tak jasné nepřijde. V takovém případě stačí se zeptat, čemu přesně nerozumíte a co přesně potřebujete upřesnit, nejlépe bez "důležitě" se tvářících poznámek. --Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 5. 2016, 09:29 (UTC)
Pro dobrotu na žebrotu... Poslyšte, mně je to jedno - vám něco nejde a vy potřebujete pomoci. Pokud považujete dotazy na upřesnění za obtěžující, tak to řešit dál nebudu... Nefunguje je naprosto nedostačující popis. Pro začátek si vyprázdněte svůj common.js, zatrhněte si OCR udělátko, vyprázdněte si cache prohlížeče a počkejte pár minut než se změny projeví.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 8. 5. 2016, 13:46 (UTC)
Přesně to jsem včera dělal, ale zkusím to tedy ještě jednou.
Pokud už tedy udělátko OCR má fungovat, tak vám za to patří díky, ale proč jste o tom nikde neinformoval? Kdybych to věděl, tak bych se na problém také díval jinak, takto jsem si to vysvětloval (asi mylně) tím, že něco ještě není dodělané.
Jinak jste asi můj příspěvek nečetl dobře, nechápu, jak můžete moji větu "stačí se zeptat, [...] co přesně potřebujete upřesnit" interpretovat, že mne obtěžují dotazy o upřesnění. Naopak, kdykoliv se mi nepodaří se vyjádřit přesně, rád to upřesním. Velmi mne mrzí, že vás dovětek, kde jsem se označil některé poznámky za nadbytečné, tolik rozlítil.
Asi se také neshodneme v té "dobrotě". Jsou zde přispěvatelé, kteří vkládají příspěvky, a správci, kteří jim k tomu poskytují potřebný servis. To není žádná obzvláštní "dobrota", každý děláme své. Nedomnívám se, že by si přispěvatelé zasloužili takový karatelský přístup, když se na něco zeptají, a to ani v případě, že správce jejich dotaz okamžitě nepochopí. Tolik tedy na vysvětlenou, jak jsem to myslel, a protože to je jinak záležitost okrajová, nebudu se jí více zabývat. Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 5. 2016, 14:47 (UTC)

Tak vše vyprázdněno, počkal jsem pro jistotu dokonce do druhého dne, ale tlačítko OCR se nikde neobjevuje. Vyzkoušel jsem to také v prohlížeči Google Chrome, verze 49.0.2623.112 m, se stejným výsledkem. Jan.Kamenicek (diskuse) 9. 5. 2016, 17:24 (UTC)

Ach jo, tím, že to vzápětí vrátíte do předchozího stavu, ničemu nepomůžete, protože těžko mi pak řeknete další informace, které budu potřebovat... :-/ Čekat do druhého dne se nijak nemusí, zpravidla jde o záležitost pár minut.
Jinak mně to na stejné konfiguraci funguje zcela bezchybně, takže problém bude někde u vás.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 9. 5. 2016, 20:40 (UTC)
Není třeba vzdychat, stačí říct, v jakém stavu to potřebujete. Já zase potřebuji pracovat, a proto jsem svůj commons.js vrátil. Samozřejmě, že to můžu chvíli bez toho vydržet, ale je potřeba říct (nejlépe bez vzdychání). --Jan.Kamenicek (diskuse) 9. 5. 2016, 21:20 (UTC)

Mezistav: tlačítko se zobrazuje a korektně funguje v základním panelu nástrojů, s tzv. vylepšeným panelem nástrojů nespolupracuje.
Pamatuji si, že když jsem se na výše požadované skripty díval poprvé, neimportoval jsem je, protože mi při letmém procházení jejich kódu přišly problematické. A hle, tohle je první registrovaný problém.
Nemám teď čas to ladit, takže pokud to někdo chce používat, tak se základním panelem nástrojů, nebo si to musí momentálně načíst sám pomocí svého uživatelského skriptu.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 10. 5. 2016, 02:38 (UTC)

No, nedalo mi to a ještě jsem ověřil části skriptu vztahující se k vylepšenému panelu nástrojů a problém jsem našel a opravil. Takže teď už to jede i s tzv. vylepšeným panelem nástrojů.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 10. 5. 2016, 03:09 (UTC)

Perfektní! Děkuji. --Jan.Kamenicek (diskuse) 10. 5. 2016, 06:15 (UTC)
Taky díky. Skim (diskuse) 10. 5. 2016, 08:25 (UTC)

Editathon ve Vědecké knihovně Olomouc[editovat]

Rád bych pozval všechny kolegy na Editathon ve Vědecké knihovně Olomouc. Věřím, že slušná účast a kvalitní hesla z naší strany podpoří ochotu vedení knihovny i k další spolupráci :-) Prosím zájemce, aby se přihlásili co nejdříve. Jakékoliv dotazy rád zodpovím, ať už zde, na své diskusní stránce nebo e-mailem. --Jan.Kamenicek (diskuse) 14. 5. 2016, 08:50 (UTC)

A new "Welcome" message[editovat]

Hello everyone. Apologies for using English on this page. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka. Děkujeme!

This is a heads-up about a change which was announced in Tech News: Add the "welcome" dialog (with button to switch) to the wikitext editor.

In a nutshell, this will soon provide a one-time "Welcome" message in the wikitext editor which explains that anyone can edit, and every improvement helps. The user can then start editing in the wikitext editor right away, or switch to the visual editor. This is the equivalent of an already existing welcome message for visual editor users, which suggests the option to switch to the wikitext editor. If you have already seen this dialog in the visual editor, you will not see the new one in the wikitext editor. It won't say "Wikipedia" here ;)

 • The current site-wide configuration of the visual editor stays the same.
  • Nothing changes permanently for users who chose to hide the visual editor in their Preferences, or for wikis where it's still a Beta Feature, or for wikis where certain groups of users don't get the visual editor tab, etc.
  • This wiki features a Single Edit Tab system; if you're not sure you know or remember how that works, you can read the guide (which details, among other things, how to switch between editors from the buttons on the toolbar); you can change your editing settings at any time, by the way.
  • There is a slight chance that you see a few more questions than usual about the visual editor. Please refer people to the documentation or to the feedback page, and feel free to ping me if you have questions too! I had also written a very quick intro to the visual editor, in case anyone is interested.
 • Finally, I want to acknowledge that, while not everyone will see that dialog, many of you will; if you're reading this you are likely not the intended recipients of that dialog, so you may be confused or annoyed by it—and if this is the case, I'm truly sorry about that. Please feel free to cross-post this message at other venues on this wiki, if you think it will avoid that other users feel caught by surprise by this change.

If you want to learn more, please see https://phabricator.wikimedia.org/T133800; if you have feedback or think you need to report a bug with the dialog, you can post in that task (or at mediawiki.org if you prefer).

Thanks for your attention and happy editing, --Elitre (WMF) 17. 5. 2016, 15:46 (UTC)

Přehledy Wikimedia, duben 2016[editovat]

Vybrané události a zajímavosti z Wikimedia blogu za duben 2016.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 20. 5. 2016, 19:25 (UTC)

SeznamNK v Autorinfo[editovat]

Box Autorinfo se snaží vytvářet odkaz do databáze NK i v případě, že daná osoba tam žádný záznam nemá a dotyčný parametr SeznamNK je nevyplněný. Viz např. Autor:Mořic Kráčmer. Prosím o opravu.

Výše uvedený autor sice nemá žádný záznam v NK, má však záznam např. ve Vědecké knihovně v Olomouci (identifikační číslo jk01062702). Možná by v takovém případě mohlo být možné odkázat na záznam i v jiné knihovně než v NK. --Jan.Kamenicek (diskuse) 21. 5. 2016, 21:02 (UTC)

Podle mne je to dobrý nápad. Tento problém už je vyřešený na Wikipedii, kde se proklikem otvírá seznam ze souborného katalogu SKC. Na Wikizdrojích bychom zřejmě dosáhli téhož výsledku, pokud by se {{SeznamNK}} změnil na:

{{#if:{{{1|}}}|[[Soubor:Nuvola apps bookcase.svg|20x20px|link=w:Národní knihovna České republiky]] [http://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau={{{1}}}+or+wkw={{{1}}}&func=find-c&local_base=skc Seznam děl v katalogu SKC]}}<noinclude> [[Kategorie:Šablony:Odkazy|{{PAGENAME}}]] </noinclude>

V této podobě by odkaz dával více výsledků a byl tudíž užitečnější. Viz diskusi na toto téma ve Wikipedii, popř. porovnání Autor:Jan Kaftan a w:Jan Kaftan (politik).

Muselo by se to samozřejmě otestovat, ale podle mne by to za pokus stálo. Chceme to takto? --Sapfan (diskuse) 22. 5. 2016, 05:58 (UTC)

Alternativa je odkazovat na autora v NKP, jak to dělají wikidata (http://aut.nkp.cz/$1). Pak si člověk může kliknout na kterou bázi chce. Skim (diskuse) 22. 5. 2016, 10:25 (UTC)
I to by byl dobrý nápad. Tak čemu dá komunita přednost? --Sapfan (diskuse) 22. 5. 2016, 19:52 (UTC)
Obávám se, že mnoho běžných uživatelů seznam neznámých zkratek různých databází spíš zmate, proto bych se mírně přikláněl k tomu, aby se otevřel rovnou seznam děl v SKC. Jan.Kamenicek (diskuse) 22. 5. 2016, 20:51 (UTC)