Wikizdroje:Potřebuji pomoc

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Na této stránce může každý, kdo zde, na doméně českých Wikizdrojů, potřebuje jakoukoliv pomoc, o tuto požádat. Pokusíme se Vaše otázky zodpovědět co nejdříve a obsažně - mějte ale trochu trpělivosti...

Přejmenování[editovat]

Můžete mě tady taky přejmenovat na Honza Záruba? Díky. Zanatic 17:41, 10. 4. 2007 (UTC)

I stalo se. -jkb- 18:04, 10. 4. 2007 (UTC)
Ještě jednou díky. Honza Záruba 18:06, 10. 4. 2007 (UTC)


Národní knihovna[editovat]

Ahoj, všiml jsem si, že v tabulkách na stránkách autorů je u kolonky, která odkazuje na web Národní knihovny, jakýsi tajemný kód. Netuším ale, jak ho mám získat. Poradíte mi, prosím? Pracuji na stránce William Shakespeare. --Zik 2. 11. 2008, 19:36 (UTC)

Ha, tak jsem zkopíroval odkaz ze článku na Wikipedii. Ale pro příště by mě to přeci zajímalo... :-) --Zik 2. 11. 2008, 19:45 (UTC)
Návod je někde na Wikipedii, ale teď se mi nedaří ho rychle najít, tak popíšu svůj postup (podotýkám, že je asi zbytečně složitější, ale umožňuje mi dostat se k více informacím): otevřete vstupní stránku katalogů NK ČR na http://sigma.nkp.cz/F/, dále klikněte na SKC - Souborný katalog ČR (vyhledávání nejen v katalogu NK ČR, ale zároveň i v některých krajských a univerzitních knihovnách). Otevře se vyhledávací formulář, v něm ve spodní polovině (Prohlížení rejstříků) vyberte rejstík Autoři (Příjmení, jméno) a do vyhledávacího pole zadejte například heslo Shakespeare, W a poté klikněte na příslušné OK. Otevře se seznam nalezených výsledků, v něm hledejte tu položku, vedle které je v hranaté závorce [autoritní záznam], na ten klikněte a uvidíte kód označený jako Ident. číslo – u Shakespeara jn19981002129 – ten hledáte. Pokud je na Wikipedii článek o autorovi a v něm již je vložena šablona {{NK ČR}}, je samozřejmě rychlejší okopírovat kód odtud. --Milda 2. 11. 2008, 20:06 (UTC)
Díky! --Zik 28. 3. 2009, 23:10 (UTC)

Žádost o přejmenování[editovat]

V rámci sjednocení uživatelských jmen na různých projektech prosím o přejmenování z nynějšího PAD na Petrus Adamus. Předem děkuji. --PAD 28. 1. 2009, 16:54 (UTC)

'O Sole Mio[editovat]

Založil sjem článek 'O Sole Mio, který obsahuje můj vlastní převod této písně. Nevím nyní, co dál. Děkujni za pomoc. --Chalupa (diskuse) 16. 1. 2013, 19:46 (UTC)

Tak především je tam třeba vložit šablonu {{Textinfo}}. Nezapomeňte také, prosím, uvést licenci (CC BY-SA nebo CC 0) svého překladu. Zkuste se pro začátek podívat na jiné stránky, jak vypadají.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 16. 1. 2013, 19:54 (UTC)

Jen si dovolím upozornit, že zatím je to autorskoprávně v pořádku, ale do budoucna není vyloučeno, že by se to mohlo změnit. V letošním roce s velkou pravděpodobností dojde ke schválení novely autorského zákona, která spojuje ochranu hudby a slov k písní, pokud to vzniklo společně (tedy ne prvně vydaná báseň a teprve později zhudebněná). Pokud by to byl první případ a zároveň by italské autorské právo neposuzovalo trvání majetkových práv k hudbě a slovům odděleně, asi by bylo nutné i zde tento překlad smazat a obnovit jej v roce 2043 – kvůli Alfredovi Mazzucchim (1878–1972). --Milda (diskuse) 16. 1. 2013, 20:12 (UTC)

Prosím, podívejte se, jestli jsem to udělal dobře a případně to upravte. Moc a moc děkuji. Na wikiepdii jsem ostřílený, ale tady si zatím nevím opravdu moc rady. S těmi právy se necháme překvapit. Děkuji. --Chalupa (diskuse) 16. 1. 2013, 20:20 (UTC)

Díky. Ve skutečnosti to tu je mnohem jednodušší než na Wikipedii - méně pravidel, méně byrokracie, méně šablon, méně formátování... ;-)
Verzi licence předpokládám vzhledem k licenci celých Wikizdrojů 3.0?
Jste autor jen tohoto překladu, nebo jste napsal/přeložil (a vydal) i něco jiného? - Podle toho upravíme odkaz u překladatele.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 16. 1. 2013, 20:27 (UTC)
Vydal jsem minulý rok knihu Historie šachu - viz https://www.kosmas.cz/knihy/176772/historie-sachu/ Ale jinak jsem nic nepřeložil a nevydal. --Chalupa (diskuse) 16. 1. 2013, 20:35 (UTC)

Měšťák šlechticem (Le Bourgeois gentilhomme)[editovat]

Dobrý den,

na svém pískovišti na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedistka:Janet11/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B3 jsem přeložila 1. a 2. dějství Molièrova Le Bourgeois gentilhomme viz http://fr.wikisource.org/wiki/Le_Bourgeois_gentilhomme_(Imprimerie_nationale) do češtiny. Existuje i anglický překlad, který je uveden u původního francouzského textu, jako text v dalším jazyce. Můj problém je ten, že ač jsem na Wikipedii již nějaký týden na Wikizdrojích jsem ještě nic nedělala a nevím jak zařídit, aby se můj text zařadil k tomu francouzskému a anglickému a také nevím jakou správnou šablonu použít pro nadpis. Poradíte mi?

Děkuji předem a zdravím Janet11, 24.8. 2013, 15:42 (UTC)

Zdravím,

nejdřív asi začnu tím, že tady je to v podstatě stejné jako na Wikipedii. To pískoviště si můžete udělat zde; pokud byste chtěla, tak vám ho sem přenesu. Stejně tak to tu funguje jako na Wikipedii v tom, že je to kolektivní projekt, takže se nebojte vložit polotovar a někdo z těch, kdo se tu pohybují již déle, ho eventuálně následně doladí.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 24. 8. 2013, 15:47 (UTC)

Nehledě na to, že zde bude trochu víc klidu k práci. Navíc, na Wikipedii to nemá žádný velký význam, takže přenešení by bylo nejlepším řešením. -jkb- 24. 8. 2013, 17:19 (UTC)
Děkuji za rychlou odpověď a souhlasím s Vaším návrhem a přenesením pískoviště na Wikizdroje. Ještě bych tam ráda doplnila nadpis, aby bylo jasné, o co se jedná.

Zdraví Janet11, 25.8. 2013, 08:10 (UTC)

Máte to tady.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 25. 8. 2013, 09:08 (UTC)

Děkuji moc. Ještě jedna věc, vím že existuje slučování účtů, které jsem kdysi provedla s jedním kolegou z wiki, ale na zdroje jsme to asi neudělali a já nevím jak přesně mám postupovat. To jen, abych tak nesvítila (červeně) :-)

Janet11 25. 8. 2013, 16:13 (UTC)

Váš zdejší účet je součástí centrálního přihlašování už od 12. 2. 2012, takže slučovat netřeba nic. Abyste "nesvítila", stačí si na ten červený odkaz kliknout a na svou uživatelskou stránku si něco napsat... ;-)
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 25. 8. 2013, 16:19 (UTC)

Tak a je to (tedy zatím tak napůl, diskusi jsem prozatím vypustila). Díky!

Zdravím Janet11 26. 8. 2013, 8:18 (UTC)

Obsidián[editovat]

Dobrý den,jest mi na Vás dotázati kterak,vůbec-li,možno nabídnout mnou nalezený obsidián ku odkupu.Žádám o toto, žel Bohu,z finančních pohnutek.

S velikým díkem a pozdravem Martin Lupa  – Tento příspěvek přidal(a) MartinLupa, 26. 4. 2015, 20:22 SE(L)Č

Obchod s horninami bohužel nespadá do pole naší činnosti. S pozdravem -jkb- 26. 4. 2015, 21:20 (UTC)

Vzorově formátované stránky[editovat]

Existuje tu prosím nějaký seznam vzorově formátovaných stránek pro určité typy dokumentů se zvláštním typem toku textu (divadelní hry, zákony, básnické sbírky atd.), podle kterého může člověk postupovat, pokud chce vytvořit dobře zformátovaný nový dokument? Něco maličko obsahuje Nápověda:Formátování textu, ale je velmi strohá a stručná. Nerad bych postupoval metodou "každý pes, jiná ves" - byť by všichni psi byli (každý jinak) pěkní. Děkuji. --Okino (diskuse) 3. 7. 2015, 15:11 (UTC)

Seznam asi neexistuje. Jako ukázkové příklady z básnických sbírek mohu doporučit Z máje žití nebo Básně (Züngel) (obsah včetně podnadpisů nižší úrovně), případně Amoroso (obsah včetně několika mott). Jako jednotlivé básně Píseň vzdoruje noci/Dubnová vzpomínka (obsahuje oddělovače) a Básně (Züngel)/Hlasy lidu (obsahuje podnadpisy). Je pravda, že nějaká „kuchařka“, jak řešit jednotlivé zvláštní situace, by se hodila.
Ohledně divadelních her a libret je to složitější, tam je to opravdu každý pes jiná ves – i proto, že různé zdroje používají různé způsoby zápisu a část stránek se sem dostala prostým zkopírováním textu z jiného webu. Pokoušeli jsme se to nějak sjednotit pomocí abstrakce s využitím šablon, s prvním řešením využivajícím značek <dt> a <dd> (ve wikisyntaxi jako ; a :) přišel Tchoř ({{Promluva}}, použito v Śakuntala), já jsem z něho vyšel a vytvořil jsem {{Promluva2}}, která umožňuje vícekrát přerušit promluvu popisem děje a má intuitivnější pořadí parametrů (použito v Noc na Karlštejně, Žena miluje srdnatosť), jenže to má problém u veršovaných promluv (viz Diskuse k šabloně:Promluva2). Následně Reaperman vyvíjel jiné řešení (viz Svatební noc (Kukla)) používající odstavce, které by nemělo tímto neduhem trpět, ale nevím, jestli už je to dokončeno (to, že výsledek nevypadá tak elegantně jako u předchozího řešení, je částečně způsobeno tím, že formátování ještě není doladěno v globálním stylopisu). Problém je, že jakmile to zapisujeme pomocí šablon, je složitější postihnout některé jemné nuance, které se objevili v dalším díle a se kterými se původně nepočítalo. --Milda (diskuse) 7. 7. 2015, 08:58 (UTC)

Textinfo u části díla[editovat]

Zdravím. Co se vlastně píše do "názvu" v šabloně "Textinfo", pokud jde o část díla? Píše se tam název kapitoly, nebo název celého díla? Díky. --Okino (diskuse) 29. 10. 2015, 21:25 (UTC)

Ahoj Okino. Díky za zadání dalsiho dila od znameho autora! Uvádí se název kapitoly. Viz napr. Ottův slovník naučný, Kytice, Velký Čech. Mozna existuji i vyjimky, ale tech je naprosta mensina. Hodne zdaru! --Sapfan (diskuse) 30. 10. 2015, 08:15 (UTC)

Nový přeložený příspěvek na Wikizdroje[editovat]

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda je přípustné přeložit do češtiny část díla zveřejněného v digitální knihovně Kramerius, konkrétně se jedná o dílo v němčině (Neuester Schematismus der Herrschaften, Güter und Zuckerfabriken in Mähren und Schlesien sowie der auf den Gütern bestehenden Brauereien, Brennereien und sonstigen Industrien, deren Besitzer, Pächter und der dabei angestellten Beamten) z let 1877-1912. A to pouze kapitoly ke správě jemnického panství (výměra, úředníci, pachtýři). Správa panství s konkrétním statistickým výčtem ve vybraných letech by měla doplnit článek na Wikipedii Členové rodu Pallavicini na panství Jemnice - Staré Hobzí.--Lenka Lyalikoff (diskuse) 13. 4. 2017, 10:06 (UTC)

@Lenka Lyalikoff: Je to možné. Více na Wikizdroje:Co_jsou_Wikizdroje#P.C5.99eklady Skim (diskuse) 14. 4. 2017, 08:32 (UTC)
Díky. --Lenka Lyalikoff (diskuse) 14. 4. 2017, 10:20 (UTC)