Diskuse k Wikizdrojům:Hlavní strana

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nefunkční odkaz[editovat]

odkaz na francouzskou wikisource nefunguje. A i tak. Proc zrovna na fr a ne na vse?--82.117.150.65 10:00, 17. 4. 2006 (UTC)

Lay out[editovat]

Moc povedená hlavní stránka ... gratuluji! :-) Reo On 17:57, 21. 4. 2006 (UTC)

Turkish Wikisource[editovat]

Please add Turkish Wikisource in your main page. Lütfen Ana sayfanıza Türkçe VikiKaynak'ı da ekleyiniz. Absar

Šablona jiných jazyků[editovat]

Ten seznam dole je značně zastaralý (nehledě na uhozený název, pocházející z multisource). Než ho začnu aktualizovat otázka: mám to udělat jednoduše (asi jako teď, jen rozděleno na 1. samostatné domény a 2. jazyky zastoupené na multisource) nebo mám zkopírovat novou šablonu z multisource, kterou jsme tento týden udělali? -jkb- 08:21, 10. 1. 2007 (UTC)

Nechci snížit hodnotu vaší práce, ale mně ta šablona na multisource připadá moc velká na to, aby byla na hlavní stránce. Naopak naše zastaralá šablona je decentní. Nešlo by udělat a udržovat na multisource obě verze, tedy velkou graficky rozmáchlou i malou textovou, jak je ta současná naše? Navíc ty úplně největší plus nám jazykově blízké (polská, ruská, slovenská) máme vypíchnuté v interwiki hlavní strany. --Milda 11:13, 10. 1. 2007 (UTC)

Ano, ta na multisource je taková trochu rozcochatá, má tam snad ale oprávnění. Zde bych skutečně tíhnul k něčemu jako teď, pouze tedy silně aktualizováno, a rozdělil bych to na samostatné subdomény a druhý odstaveček jazyky, zastoupené na multisource. Alternativně, ale to je možno udělat i pozdeji, lze pak 5, 10 či kolik největších ztučnit. -jkb- 11:22, 10. 1. 2007 (UTC)

Měl bych mít zanedlouho k dispozici skript na statistiky, takže pak by neměl být problém generovat šabonu pohodlnějším způsobem, ať už bude v jakémkoliv formátu.
Osobně se přikláním spíše k menšímu formátu nehledě na to, že ji celkově považuji za nadbytečnou, ale to asi nechcete slyšet ;-).
Takže si kdyžtak zvolte formát (vše dohromady? podle velikosti? abecedně? atd...) a já s tím kdyžtak něco provedu...
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 15:52, 10. 1. 2007 (UTC)

Upgrade / Facelift[editovat]

Současná Hlavní strana by potřebovala přinejmenším facelift, ale raději pořádný upgrade. Každopádně buď jak buď, co potřebuje určitě (a je narozdíl od vizáže objektivně posuzovatelné), je kvalitně napsaný kód, což se o té současné bohužel tvrdit nedá. Kromě toho je zcela zbytečně rozcupována na kousky, nota bene v nevhodných jmenných prostorech.

Pročež nabízím, že se toho ujmu, ale pokud se to míní zvrhnout zase v půlroční diskusi vyšumějící bez řešení, tak se opět raději vzdálím...

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 00:23, 28. 10. 2007 (UTC)

Máš-li chuť, tak jistě, ovšem navrhl bych napřed udělat návrh (on existuje už i starý Wikisource:Hlavní strana/Návrh 1, takže klidně čísluj dál jako Wikisource:Hlavní strana/Návrh 2 aby to bylo pohromadě); fajn by bylo vědět co vše se má měnit, což se ale dá zjisit přirozeně i pak z návrhu; jen nevím, co máš na mysli onou kvalitou kódu, který Tě momentálně jaksi nechce umístit do nirvány; navíc, pokud tím roztrháním máš na mysli šablóny, zdálo se mi, že to tak je jednodušší a běžnější, když se tk dívám kolem na jiné, nehledě na to, že jmenný prostor pouze pro hlavní stránku považuji za trochu zbytečný, prostor Wikisource s příslušným označením kategorie je myslím schůdné řešení. Takže zatím, -jkb- 11:43, 28. 10. 2007 (UTC)

Návrh bych dělal jen v případě zájmu o zcela novou stránku, což - podle mých zdejších zkušeností - asi stejně nehrozí. Facelift bych dělal rovnou naostro. Ad kvalita kódu: mezi hlavní nedostatky patří použití invalidních a zastaralých konstrukcí, téměř žádná sémantika dat a v neposlední řadě celkově nevhodné formátování zdrojového kódu. Ad rozcupování na kousky: Ano, měl jsem na mysli šablony, neboť některé části jsou v šablonách zcela zbytečně. Ad "...jmenný prostor pouze pro hlavní stránku považuji za trochu zbytečný, prostor Wikisource s příslušným označením kategorie je myslím schůdné řešení." - Tomu bohužel nerozumím, jak je to myšleno, respektive se obávám, že nebylo zcela pochopeno to, co jsem psal výše.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 13:12, 28. 10. 2007 (UTC)

Jsem pro, aby Danny připravil svůj návrh hlavní stránky. Pokud se nám bude líbit a použijeme ho, ušetří si aspoň zbytečnou práci s faceliftingem té současné. --Milda 13:40, 28. 10. 2007 (UTC)

Mně osobně nevadí udělat facelift, ten není tak velká práce a kromě toho může být dobrým odrazovým můstkem pro návrhy na další úpravy v rámci nového návrhu. Co se faceliftu týče, rád bych kromě úpravy stávajícího kódu, který mi poměrně dost vadí, odstranil prohřešky proti typografii, přístupnosti a jiným zásadám a vodítkům. To jsou všechno objektivně měřitelné věci. Co se týče obsahu, pár drobností bych také měl, ale chápu, že to je subjektivní.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 15:31, 28. 10. 2007 (UTC)

Více méně jsem měl na mysli to co říká i Milda – udělat návrh, ať už na facelifting nebo něco nového. Má představivost mne nechává totiž trochu na holičkách – když se ptám v čem je kód závadný, napíšeš, že se Ti nelíbí kvůli invalidnímu zápisu, a dál pak jen o změně prohřešků proti různým zásadám a vodítkům. Z toho si jeden vybere, proto jsem navrhl dělat to jako návrh. Mimochodem, proč jsou v šablonách některé věci zbytečně mi taky nijak nic nevysvětluješ (hm, a o rozkouskování v nevhodných jmenných prostorech stojí fakt nahoře v Tvém návrhu, i když se i mně zdá, že modulární systém je nejen dost rozšířené ale i pro všechny přístupné a jednoduché řešení). -jkb- 17:49, 28. 10. 2007 (UTC)

Zámek[editovat]

Změna zámku bez současného uzamčení šablon se mi v našem případě nezdá být konstruktivní. O zamčení Hlavní strany se tu jednak v důsledku vandalismů diskutovalo, a dále takové zamčení odpovídá stavu i jinde, zejm. na wikisourcích; jinak jsem si nějaké další diskuse nevšiml. Přístup na hlavní stranu (a její šablony) je v situaci, když tu nemáme žádné měnitelné šablony (stránku týdne ap.) vcelku nepotřebný. Pro občasné úpravy lze krátkodobě stranu odemknout, respektive při marginálních změnách jako 26.12.2007 může každý o změnu oněch dvou slůvek ap. požádat správce. Strany tedy opět zamykám. -jkb- 21:58, 4. 1. 2008 (UTC)

Strom kategorií[editovat]

Na titulní stránce je odkaz na http://tools.wikimedia.de/~daniel/WikiSense/CategoryTree.php?wikilang=cs&wikifam=.wikisource.org&cat=Kategorie&m=c&userlang=cs&set-userlang=set+language&terse= To mi nepřijde zrovna ideální, protože zrovna teď mi:

Database Error: User 'daniel_www' has exceeded the 'max_user_connections' resource (current value: 30) (sql)
- failed to connect to log database 
- failed to log script start!

Database Error: User 'daniel_www' has exceeded the 'max_user_connections' resource (current value: 30) (sql)
- failed to connect to WikiList database 

failed to connect to WikiList database 
- script start not logged! logging end anyway.

(Jindy zase trochu jiná hláška, ale pokaždé fail.) Nedá se ten strom kategorií ošetřit nějakým spolehlivějším způsobem? --Kychot 08:23, 17. 4. 2008 (UTC)

Mně ten nástroj na toolserveru teď fungoval, ale píše se tam, že je zastaralý, protože strom kategorií umí generovat přímo MediaWiki. Hlavní stránku jsem patřičně upravil. --Milda 08:52, 17. 4. 2008 (UTC)

facelifting[editovat]

Doufám že má dnešní poznámka ke změnám na Wikisourcesiters byla chápána tak jak byla myšlena: nezdá se mi to prostě. Co se týče změn hlavní stránky jako takové celkem jsem napsal už někde na Wikisource:Pracovní poznámky. Změna je nutná, tohle bylo děláno více méně v rychlosti a bez předvarování při založení domény. Mé řekněmež body, na které bych rád dbal, jsou tyto:

 • změny a nápady budou napřed k dispozici jako návrh někde mimo
 • nějak tam vyjde najevo co WS je, aby se tu nemuselo diskutovat o základních věcech každých pár týdnů
 • rád bych, kdyby tam byl nějak zakomponován ten obrázek onoho knohovníka od Spitzwega, jak, to je mi fuk
 • i když se to nesetkalo vždy s nadšeným přitakáním, považuji nějaké miniaturní upozornění „Vítejte a podívejte se semhle“ v angličtině za vcelku jasnou věc

Jinak se dá dál diskutovat. -jkb- 15:05, 19. 4. 2008 (UTC)

Tohle se tu již párkrát probíralo, ještě i co tu byla flambelle, a včetně iw na posledních změnách. Jednak jsme nechtěli mit to půlmetrový sloupec s interwiki, které nikdo neužívá (a může si dát či nainstalovat odkaz pro sebe sám - na to by se zde mohl udělat i návod, vím, že to má v kódech někde Mormegil), navíc, co se týče hlavní strany, jsou všechny odkazy dole v šabloně, která se stejnak občas aktualizuje. Ale je mi to fuk. -jkb- 10:46, 22. 4. 2008 (UTC)

Chybka (?)[editovat]

Jen jsem si všiml, že v úvodním červeném rámečku je napsáno "mimo mezinárodního projektu", ale správný tvar by měl znít "mimo mezinárodní projekt" (i když to zprvu zní divně) - takže 4., a ne 2. pád. Další variantou by bylo nahradit mimo za kromě (2. pád). Ale nejsem si úplně jistej, protože nemám po ruce slovník. 89.102.9.101 29. 1. 2009, 02:08 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Máte pravdu, že to není česky, taky si vzpomínám, že jsme se ve škole učili kromě čeho, mimo co. Nahradil jsem předložkou vedle, ta se také váže s 2. pádem a přišla mi tam ještě vhodnější. Děkuji za upozornění, je vidět, že jsem současnou hlavní stranu nikdy pozorně nečetl. ;-) Zároveň jsem provedl další drobné úpravy podle připomínek kolegů i náhodných návštěvníků z posledních týdnů. --Milda 29. 1. 2009, 07:55 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Knihy[editovat]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli taky zveřejňujete uměleckou literaturu na kterou už vypršela autorská práva a případně jak zjistím, že už vypršela. Děkuji za odpověď --Tonda Novak 7. 9. 2010, 15:36 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Ano, hodně přes 90 % toho, co zde v současné době najdete, spadá pod uměleckou literaturu (nebo též krásnou literaturu, beletrii); odborná literatura, historické dokumenty a právní texty jsou zde v menšině. Autorská práva vyprší, zjednodušeně řečeno, 70 let po smrti autora (ale počítá se to vždy až od 1. ledna následujícího roku), což můžete snadno ověřit například v katalogu Národní knihovny. U děl přeložených z jiného jazyka toto musí být splněno zároveň u původního autora i překladatele. Mohou nastat komplikace v případě, kdy se jedná o později sestavený výbor (pak tam jsou i práva toho, kdo sestavil výbor, netýká se to však jednotlivých částí výboru, jen výboru jako celku) nebo když je to dílo objevené a vydané až dlouho po autorově smrti (pak drží dalších 25 let práva ten, kde takové dílo poprvé vydal). Snad vás tato odpověď uspokojila a třeba se zde budeme v budoucnu potkávat. --Milda 7. 9. 2010, 18:48 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Featured text[editovat]

Co zavést pro HS, nějakej featured text?--Juandev (diskuse) 19. 6. 2012, 14:55 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Mnichovská dohoda[editovat]

Dobrý den, jen malá poznámka ke gramatice: Německo, Spojené království, Francie a Itálie se dohodly... !

M. Ondič

Dík, opraveno! Jinak příště lépe na Wikizdroje:U pramene, zraví -jkb- 1. 11. 2014, 11:41 (UTC)Odpovědět[odpovědět]


Rubriky výročí, autoři a díla měsíce[editovat]

Má někdo něco proti tomu, aby se na hlavní straně objevovala výročí narození a úmrtí autorů, autor a dílo měsíce, obdobně jako slova, citáty, články a obrázky týdne nebo měsíce na ostatních českých projektech? Tento záměr nosím v hlavě už drahně let, jak vyplývá z historie stránky Diskuse k šabloně:Narození, kdy jsem začal vyvíjet systém, který by umožnil ty autory hledat, ale kvůli nedostatku webdesignérských schopností jsem to nezprovoznil.

Dnes díky pokročilým funkcím MediaWiki a programátorskému umu Dannyho B. lze dokonce generovat autory automaticky. Pokud jde o autory a díla měsíce, byl bych rád, aby rubriky začaly fungovat nejpozději v červenci tohoto roku, kdy budeme mít významné 600. výročí upálení Jana Husa. --Milda (diskuse) 26. 2. 2015, 21:02 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Dobrý nápad. --Lenka64 (diskuse) 28. 2. 2015, 12:59 (UTC)Odpovědět[odpovědět]
Nulový přínos jak pro obsah projektu, tak pro návštěvníky. --Martin Kotačka (diskuse) 28. 2. 2015, 13:13 (UTC)Odpovědět[odpovědět]
Tak jasně, to je věc spíš pro propagaci, aby návštěvníci měli pocit, že to tu žije. Obsahu to prospěje nanejvýš nepřímo, třeba že to někoho přiměje se zapojit, nebo že nám to bude připomínat, jací autoři teď budou mít dočasně zvýšenou návštěvnost a stálo by za to je zkontrolovat. Řekl bych, že klíčové je, aby to nestálo moc lidského času na údržbu a aby to nebylo pro hádky a pro ostudu (jako snaha o zpravodajství na hlavní stránce české Wikipedie). Pokud se těmto problémům vyhneme a Milda má chuť se na to vrhnout, tak to asi klidně můžeme vyzkoušet a uvidíme. --Tchoř (diskuse) 28. 2. 2015, 14:19 (UTC)Odpovědět[odpovědět]
Dobrý nápad, rozhodně jsem pro. Důvod: Běžný návštěvník, zvlášť pokud je tu poprvé, většinou neví, kde začít, a neorientuje se. Výročí měsíce je jeden ze způsobů, jak ho na něco konkrétního nalákat. Další možností by mohl být např. text týdne či měsíce (obdoba Článku týdne ve Wikipedii), který by mohl návštěvníka nalákat na něco známého či neprávem zapomenutého. Myslel jsem na to už dávno, že by se hodil nějaký "marketing", jen mne nenapadalo jak a ani jsem neměl moc chuť přemýšlet o podrobnostech. Ale pokud tu jsou kolegové, kteří by to chtěli uskutečnit, tak to jednoznačně podporuji. A souhlasím s Tchořem, že cokoliv navrhneme nebo uděláme, by nemělo vyžadovat moc času na údržbu. --Sapfan (diskuse) 28. 2. 2015, 14:48 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Ad údržba: To, co tam bylo, než to Martin Kotačka zrevertoval, samo o sobě žádnou údržbu nevyžaduje. Je to plněno tím, že jsou na autorských stranách příslušné šablony {{Narození}} a {{Úmrtí}}. V budoucnu se to bude brát zcela samo z infoboxu o autorovi.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 28. 2. 2015, 15:02 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Něco takového by se mi líbilo. Možná tomu trochu upravit grafický vzhled, ale rozhodně by to byl přínos - dynamický prvek, který by mohl některé návštěvníky přesvědčit, aby klikali dál, popř. se ze zvědavosti vraceli. --Sapfan (diskuse) 28. 2. 2015, 15:18 (UTC)Odpovědět[odpovědět]
Medle většina lidí přijde rovnou na nějakou podstránku přes vyhledávač, na hlavní stranu až tak často nezabrousí. To ovšem není důvod, proč tam nějaký obsah neinzerovat, pokud je A) někdo, kdo je ochotný se o to starat / B) možné to dělat bezúdržbově. JAn Dudík (diskuse) 28. 2. 2015, 17:47 (UTC)Odpovědět[odpovědět]
Taky souhlasím, ideálně pokud by to běželo samo, aby aktualizace probíhala pravidelně a nebylo třeba změny hlídat. --Hadonos (diskuse) 28. 2. 2015, 23:25 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Blahopřeji Dannymu k seznamu výročí - je to pěkný dynamický prvek, který tu hlavní stranu oživuje, i když se zatím s výjimkou prvních dnů příliš neprojevil na statistikách návštěvnosti (ale i to se časem může změnit). Bohužel ale má jednu slabinu - datum (a s ním i seznam výročí) se aktualizuje až poté, co někdo založí novou stránku a změní tak jejich vykazovaný počet ve statistice. Což vzhledem k tomu, že většinu dní skoro nikdo nic nepřidává, znamená, že velkou část doby se zobrazují "včerejší" osobnosti. Nedalo by se s tím něco automatizovaně udělat? (Že to takto funguje, jsem si ověřil založením dvou článků - prvních toho dne - v různou denní dobu, a pokaždé se bezprostředně poté aktualizovalo datum i výročí.) Díky! --Sapfan (diskuse) 9. 3. 2015, 06:23 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

MediaWiki stránku neaktualizuje, pokud se nezmění něco, na čem závisí. Některé dynamické prvky, jako například datum, se přitom do závislostí nepočítají. Proto je tedy nutno v takovém případě čistit serverovou cache manuálně vždy po uplynutí definované periody, v tomto případě jednoho dne, tj. o půlnoci UTC. Na Toolserveru jsem měl skript, který se o to staral na všech českých wiki, ale po migraci ts->labs se mi ho zatím z nedostatku času nepodařilo spustit (jako většinu nástrojů) :-/.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 9. 3. 2015, 11:39 (UTC)Odpovědět[odpovědět]
Technicky se to dělalo jak, action=purge nebo bylo potřeba udělat dummy editaci třeba na vložené šabloně? To by pro mě neměl být problém, počítač mi doma pod stolem vrní i přes noc. Nebo to bylo složitější? --Milda (diskuse) 9. 3. 2015, 12:22 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Wikimania 2016 scholarships[editovat]

Dear Wikimedians,

As every year, Wikimedia Polska Association is accepting scholarship requests for this year’s Wikimania, to be held at the Italian town of Esino Lario, June 22-28. The scholarship encompasses travel expenses, accomodation, insurance and the possible conference fee. Please submit your requests by email to wikimania@wikimedia.pl from March 14, 00:00:01 (CET) by March 27, 23:59:59 (CET). Up to two international scholarships will be funded. The scholarship request, submitted in English or Polish, ought to contain:

 • short description of your activity within the Wikimedia movement, your real name, your global username or local usernames, Wikimedia activity outside project editing (including local chapter activity), prior input into the Wikimedia conferences, especially international ones;
 • information about your desired participation in the conference: planned or submitted lectures or other activities during Wikimania or its associated events;
 • information about your forecast activity in pre- and post-conference activities, with the justification for participating in these non-core conference activities;
 • declaration of your command of English sufficient to actively participate in the conference;
 • information about the international airport closest to your place of residence;
 • declaration of being 18 years or older; in case of younger applicants, 16-18, a scan of a parent’s or legal guardian’s consent to the participation in the conference;
 • the information on citizenship(s) held;
 • agreement to provide and process your personal data (name, address, bank account details, passport number) if the scholarship is granted. Please, do not provide these personal details in the application itself, apart from your real name.

On the behalf of the Scholarship Commitee, Wpedzich (diskuse) 13. 3. 2016, 20:11 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Počet stran[editovat]

Myslím, že tohle je projekt, kde je celkový počet stran dost nevypovídající číslo. Díla jsou dělena na velkou spoustu stran a každé dílo na jiný počet. Daleko zajímavější a smysluplnější by bylo číslo vyjadřující celkový počet děl, ať už jsou to díla úplně malá nebo díla velmi obsáhlá. Případně více čísel právě podle obsáhlosti. Stačila by k tomu jen jednoduchá monitorovací kategorie, do které by se vkládaly pouze hlavní stránky děl. --Palu (diskuse) 7. 4. 2016, 22:56 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Wikimania 2017 scholarship programme[editovat]

Following the tradition of previous years, Wikimedia Polska Association has launched the ’’’Wikimania 2017’’’ scholarship programme. One international scholarship will be awarded this year, for the conference which will take place in Montreal, Canada, August 9-13. If you meet the requirements described in the ruleset, you may submit your application by April 7, 2017 to the email address provided in the ruleset. With kind regards, Wojciech Pędzich (diskuse) 21. 3. 2017, 17:43 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

(Ne)zobrazení kategorií hlavní stránky[editovat]

Na spodku hlavní strany se červená Kategorie:Pages using DynamicPageList, nebylo by lepší tam celý ten catlist schovat? Zdraví, —Mykhal (diskuse) 27. 8. 2021, 19:30 (UTC)Odpovědět[odpovědět]