Přeskočit na obsah

Dekameron/Den sedmý

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Den sedmý
Autor: Giovanni Boccaccio
Původní titulek: Settima giornata
Zdroj: BOCCACCIO, Giovanni. Dekameron. Díl druhý. Praha : Alois Hynek, 1897. s. 263–352.
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Překlad: Jan J. Benešovský-Veselý
Licence překlad: PD old 70

Den sedmý
Kdež pod vládou Dionea vypravuje se o kouscích, jež provedly buď z lásky, nebo pro vlastní spásu ženy manželům, kteří buď to spozorovali neb ne.
Povídka prvá
Gianni Lotteringhi slyší v noci tlouci na svoje dveře, probudí manželku, jež mu namluví, že to strašidlo, načež jde s ním je zaklínat a klepání přestane.
Povídka druhá
Peronella skryje svého milence v sudě; když se manžel vrátí domů, řka, že sud prodal, namluví mu žínka, že jej prodala komusi, jenž právě do něho vlezl, aby se přesvědčil, není-li rozeschlý. Když milenec vylezl, nařídí manželi, aby sud vyškrábal, a vezme jej s sebou domů.
Povídka třetí
Bratr Rinaldo obcuje s kmotrou; když jej její manžel nalezl v její komoře, namluví mu, že jeho synáčkovi zažehnával škrkavky.
Povídka čtvrtá
Tofano jedné noci zamkne dveře před svou manželkou, jež nemohouc jej svými prosbami pohnout, aby ji vpustil, staví se, jakoby se vrhla do studně, kam hodí velký kámen. Tofano vyběhne z domu, ona však zatím tam vklouzla a zamkla se před ním a počastuje jej nadávkami.
Povídka pátá
Žárlivec přestrojen za kněze zpovídá svoji manželku, jež mu namluví, že je zamilována do kněze, jenž k ní přichází každé noci; když pak žárlivec potají stojí na stráži u vrat, žínka pustí k sobě svého milence přes střechu a má s ním kratochvíli.
Povídka šestá
Paní Isabellu, právě když měla u sebe Lionetta, navštíví pan Lambertuccio, jenž ji miluje; když pak se vrátil i manžel její, vyšle pana Lambertuccia s obnaženou dýkou před dům, načež její manžel provází Lionetta domů.
Povídka sedmá
Lodovico zjeví paní Beatrici lásku, kterou k ní chová; ona pošle Egana, svého manžela, ve svých šatech do zahrady a obcuje s Lodovikem, jenž pak povstav zbije Egana v zahradě.
Povídka osmá
Manžel žárlí na svoji ženu, jež přivázavši si v noci provázek na palec u nohy, sezná, že přichází její milenec. Manžel to spozoruje a zatím co stíhá milence, položí jeho manželka na místě sebe do postele jinou ženskou, kterou manžel zbije a ustřihne jí vlasy, načež běží pro bratry své ženy, kteří shledavše, že není pravda, co tvrdil, vynadají mu.
Povídka devátá
Lydie, manželka Nikostratova, miluje Pyrrha, jenž, aby jí mohl uvěřit, žádá na ní tři věci, jež vesměs provede a mimo to u přítomnosti Nikostratově s ním obcuje a namluví Nikostratovi, že nebylo pravda, co viděl.
Povídka desátá
Dva Sieňané zamilují se do žínky, jež jest kmotrou jednoho z nich; kmotr zemře a podle daného slibu vrátí se ku příteli a vypravuje mu, jak jest na onom světě.