Wikizdroje:Žádosti o práva správce

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Na této stránce se podávají žádosti o práva správce na českých Wikizdrojích. Tato žádost může být formulována jako:

 • žádost o práva byrokrata (tj. správce se zvláštními oprávněními),
 • žádost o práva správce,
 • žádost o práva správce s omezeným statusem.

Všeobecné zásady[editovat]

Domény Wikizdrojů (Wikisource), nejen česká, se oproti příslušným jazykovým mutacím Wikipedie vyznačují daleko menším počtem uživatelů, zejména aktivních, menší frekvencí editací apod. Proto většinou neexistují formální pravidla pro hlasování, přijímání pravidel či hlasování o správcích. Žádosti o práva správce se tedy vyřizují bez formálních pravidel. Uživatelé Wikizdrojů se zde k návrhu mohou vyjadřovat a přispět tak k dosáhnutí konsensu či všeobecného mínění k žádosti; hlasování to však z výše zmíněných důvodů není.

Nominace může být jak vlastní, tak může pocházet i od třetí osoby (která by však již na první pohled měla mít k českým Wikizdrojům editační či jinak aktivní vztah).

Formálně závazné požadavky na nominovanou osobu dosud neexistují, všeobecně však tato osoba musí splňovat základní požadavky, spojené s funkcí správce. Hodnotit bude možno podle délky aktivity zde, intenzity aktivity, počtu editací, zkušeností z jiných projektů atp.

Udělení práv správce přináleží lokálnímu byrokratovi.

Vyřízené žádosti jsou archivovány v archivu.

Technické provedení žádosti
 • Na konec této stránky přidejte odkaz na novou podstránku ve formátu [[/Žadatel]], kde Žadatel je název Vašeho uživatelského účtu; pokud se jedná o druhou atp. žádost, uveďte toto v závorce patřičným pořadovým číslem jako např. Žadatel (2); tuto stránku uložte
 • Kliknutím na (ještě červený) odkaz editujte novou podstránku, a vložte do ní následující text, který následně vyplňte:
=== [[Uživatel:Žadatel|Žadatel]] ===
* žádost o funkci: funkce
* {{InfoŽádostSprávce|Žadatel}}
* ''žádost podána:'' ~~~~~

====Zdůvodnění====

====Komentáře====
kde Žadatel je opět Vaše jméno; namísto položky funkce v dalším řádku uveďte byrokrat, správce, správce s omezeným statusem dle Vašeho záměru; v případě potřeby lze ihned nebo později založit další sekce.
 • Stránku uložte.

Žádosti[editovat]

JAn Dudík[editovat]

Zdůvodnění[editovat]

Na Wikizdrojích se již nějakou dobu pohybuji, víceméně denně, kromě přidávání textů se věnuji i propojováním s Wikidaty a údržbě. A často při tom narážím na různá rezidua - zapomenuté věci, které už dávno měly být smazány. A i když je označím ke smazání, trvá to leckdy dlouhé týdny, než dojde k vlastnímu smazání - současní správci sem chodí buď jen občas nebo se věnují jiným věcem a občas přehlédnou. Správcovské zkušenosti mám z Wikipedie, v minulosti jsem správcoval i na Wikislovníku a Wikidatech.

Co se ostatních správcovských pravomocí týče (blokování, zamykání atp.), zdá se, že jsou zde spíše výjimečnou záležitostí, u které nezbývá, než v případě nutnosti zakročit.

Komentáře[editovat]

 1. Podporuji. --Lenka64 (diskuse) 10. 3. 2019, 17:04 (UTC)
 2. JAna znám už dlouho a myslím, že poměrně dobře. Jeho snahu pomoci zde podporuji. --Milda (diskuse) 17. 3. 2019, 08:29 (UTC)
 3. Jsem proti; s panem Dudíkem mám špatné zkušenosti z českého Wikislovníku, s jeho nestranností a s nekonsenzuálním užíváním bota; na slovenském Wikislovníku Jan Dudík nekonsenzuálně mazal obrázky pomocí bota. Cítím se oprávněn hlasovat neboť jistý ne zcela triviální příspěvek na českých Wikizdrojích mám. Relevantní hlasování je cs:wikt:Wikislovník:Správci/Potvrzování práv správce JAn Dudík. Nyní jsem si všiml že Jan Dudík provádí nekonsenzuální změny v díle druhých i zde na českých Wikizdrojích, dle Wikizdroje:U_pramene#subst stránek napřímo i když máme index. --Dan Polansky (diskuse) 17. 3. 2019, 11:14 (UTC)
 4. Proti. Přestože si myslím, že JAn má spoustu významných kvalit, zrovna ke správcování mu zmíněné kvality podle mě trochu chybí. Obecně si u správců komunitních projektů představuju hodnoty jako respekt, diplomacii, nestrannost, otevřenost a vstřícnost/pozitivnost. A hlavně mi vadí případné zaměňování správcovského titulu s panovnickým. Bohužel si pamatuju pár autoritativních rozhodnutí JAna a vynechávání komunity z rozhodování osobně nejsem ani trošičku nakloněn. Neříkám, že JAn nesplňuje žádné z mých osobních kritérií, ale některé zkrátka ne. --Palu (diskuse) 18. 3. 2019, 18:20 (UTC)

Poznámky[editovat]

K hlasu Dana Polanského je férové dodat, že byl J. Dudíkem natrvalo na sk slovníku zablokován. Pokud si dobře vzpomínám, bylo to za šíření pomluv. --Lenka64 (diskuse) 17. 3. 2019, 11:19 (UTC)

Ne na sk.Wikislovníku jsem jej tehdy zablokoval proto, aby neroztahoval spory (a snahu o protlačování svých názorů na různé věci) napříč projekty. Nevybavuji si, že by v tom byly nějaké pomluvy.
JAn Dudík (diskuse) 17. 3. 2019, 19:53 (UTC)
To na mnou uvedených ověřitelných výtkách vůči kandidátovi Janu Dudíkovi nic nemění. Z mého pohledu je tento trvalý blok vůči mně další přitěžující okolnost, doklad toho že se Jan Dudík neštítí použít tento druh síly k trvalému umlčení opozice. --Dan Polansky (diskuse) 23. 3. 2019, 08:47 (UTC)
Rád bych podotkl, že tohle není něco, co by vymyslel JAn. Problémy autoritativního umlčování opozice tu byly a bohužel možná i budou, čím menší projekt, tím závažnější. Dokonce i společnost, která se snaží přijít s něčím lepším, když se zbavuje autoritářské nadvlády, se může proměnit sama v autoritářkou (tady narážím na svojí politickou popravu na Wikislovníku). Tím chci říct, ano, může to být přitěžující okolnost, polehčující zase na druhou stranu může být, že to mohl vnímat JAn jako legitimní způsob, jakkoliv je to vzdálené wikiprincipům a wikiideálům. Ovšem jistě ještě více polehčujícím by bylo, kdyby JAn zvládl revidovat některá svoje rozhodnutí, případně je měl aspoň kuráž pokusit se doargumentovat :) --Palu (diskuse) 24. 3. 2019, 22:58 (UTC)
1) Nesouvisí to přímo s tímto projektem. 2) V situaci, kdy někdo pouze debatuje se snahou protlačit změnu zavedeného, může to být považováno za trolling. A pokud mu to nejde na jednom projektu a zkusí totéž na druhém, za trolling (nebo N*KIT) to opravdu považuji. 3) Vždy je možnost se nějak domluvit, ale v první řadě musí vzejít impuls od blokovaného. 4) Nevšiml jsem si, že by se na Wikizdrojích Dan Polanský snažil protlačit změnu, naopak zde byl platným přispěvatelem. JAn Dudík (diskuse) 25. 3. 2019, 06:10 (UTC)

Archivované žádosti[editovat]

 • /Milda (žádost o práva byrokrata, uzavřeno 23. 5. 2008)
 • /Egg (uzavřeno 12. 5. 2009)
 • /Danny B. (uzavřeno 21. 10. 2009)
 • /Danny B. (byrokrat) (žádost o práva byrokrata, uzavřeno 27. 3. 2011)