Diskuse k šabloně:Poznámka po straně

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Účelem šablony je označit a poté (pomocí CSS) vhodně naformátovat text, který je v některých dílech uveden jako poznámka po straně. Nejčastěji se může jednat o krátké shrnutí, o čem je příslušný odstavec nebo část dokumentu.

Syntaxe:

{{Poznámka po straně|Text poznámky.}}Pokračování běžného textu odstavce...

Jak to může vypadat, ukázka z Balbína:

Rozprava tato s bázní sepsána. Já, jak se můžeš pamatovati, bojácně jsem odpovídal, že omrzelá to práce rozprava taková, všecka plná nenávisti proti žijícím, a pravil jsem, že bych kráčel trním aneb ohněm, pod zrádný popel se skrývajícím, a uvalil na sebe urážky a nepřátelství, kdyžby věc vyšla na jevo; tedy jiné a jiné práce, jimiž tehdáž byl jsem zasypán, předstíraje, sliboval jsem, že, udá-li se mi kdysi od studií prázdeň, nebudu se zpěčovati a ruku k dílu přiložím; konečně pak rozešli jsme se tak, žes Ty snadno uvěřil, jako někdy dosáhneš, zač jsi žádal, já pak se domníval, kterak výborně se mi podařilo, že průtahem přítele jsem neodmrštil a předce beze vší urážky přátelství mohl jsem vyváznouti prosbám Tvým, ať tak dím, ozbrojeným a velitelským.

Pro správnou funkci stylových (CSS) předpisů je nutné, aby celý dokument měl specifikovánu třídu poznamkypostrane, například pomocí dvojice šablon {{Forma|poznamkypostrane}} a {{Konec formy}}.

Vzhledem k rozdílům pojetí plynulého textu na Wikizdrojích a pevné sazby jsou možnosti publikování poznámek po stranou omezené, nemusí být možné dosáhnout přesného nebo téměř stejného rozvržení jako v knižní předloze. Pro lepší použitelnost a přístupnost doporučujeme:

  • má-li text po straně spíše funkci nadpisu nebo hesla, o čem příslušný odstavec je, vložte šablonu s poznámkou hned na začátek odstavce, i když je v tištěné předloze vertikálně umístěn jinak než v úrovni prvního řádku odstavce;
  • vyskytuje-li se v jednom odstavci více poznámek, které mají funkci nadpisu nebo hesla, můžete druhou a další poznámku umístit i dále v odstavci; podle kontextu zvažte, zda bude vhodnější ji vložit ke konkrétnímu pojmu nebo mezi dva větné celky;
  • má-li text po straně pouze funkci poznámek, zvažte, nebude-li pro čtenáře přínosnější použít klasický poznámkový aparát využívající značky <ref> a {{Poznámky pod čarou}}.

Pokud si chcete poznámky po straně nastylovat pomocí CSS jinak, můžete si předefinovat třídy:

  • poznamkypostrane – celý blok textu (div), v němž jsou poznámky užity,
  • poznamkapostrane – text jedné poznámky (span).

Dotaz[editovat]

Co přesně má ta šablona dělat? Čekal jsem, že text formátovaný touto šablonou bude jako poznámka na boku na okraji, ale ukazuje se mi úplně normálně jako součást ostatního textu. Jan.Kamenicek (diskuse) 21. 1. 2014, 23:57 (UTC)

Zkuste teď. Ty styly totiž pořád nebyly zaneseny do MediaWiki:Common.css, měl jsem je od doby, kdy jsem tu šablonu vytvářel a testoval, pouze ve svém prohlížeči. Díky za upozornění. --Milda (diskuse) 22. 1. 2014, 06:30 (UTC)
Vypadá že už to funguje, díky! Jan.Kamenicek (diskuse) 22. 1. 2014, 15:47 (UTC)

Chybné zobrazení[editovat]

@Milda, Shlomo: Poznámka se sice zobrazuje na straně, ale zároveň překrývá levý sloupec menu, viz třeba zde. Nenapadá mne, jak to jednoduše vyřešit, možná snad přidáním nového stylu do šablony {{Forma}}? JAn Dudík (diskuse) 5. 3. 2019, 10:00 (UTC)

Aha, styl už je, ale chybí v dotčených stránkách. JAn Dudík (diskuse) 5. 3. 2019, 10:01 (UTC)
* http://petscan.wmflabs.org/?psid=8126602 JAn Dudík (diskuse) 5. 3. 2019, 10:23 (UTC)