Šablona:Forma

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Přejít na: navigace, hledání


Template-info.svg Dokumentace   [Zobrazit] [Editovat] [Historie stránky] [vyprázdnit paměť]

Účel

Šablona je navržena k tomu, aby se určitá část textu označila nějakou třídou. Takto označený text posléze může být s využitím CSS stylů naformátován jiným způsobem než běžný text.

Šablonu je nutné vložit bezprostředně před začátek textu, který má být specificky formátován, tedy obvykle až za infobox s údaji o dokumentu. Šablona pouze označuje začátek textu; ke správné funkci je nutné na konec textu vložit šablonu {{Konec formy}} (bez parametru).

Pozor! Pokud se použije nestejný počet šablon {{Forma}} a {{Konec formy}}, dojde k poškození vzhledu a funkce celé webové stránky.

Použití

{{Forma|1=}}

Jako první (a jediný) poziční parametr se předává název požadované třídy, tedy např. pro prozaické dílo je syntaxe {{Forma|proza}}, obdobně pro jiné třídy.

Existující třídy

V současné době je smysluplné používat tyto názvy tříd:

proza 
úsek textu s odstavci oddělenými prázdným řádkem bude formátován tak, jak je v knihách obvyklé
rimskecislovani 
seznam s položkami uvozenými křížkem # bude automaticky číslován velkými římskými číslicemi (I, IV, XI atd.), funkční ukázka v Břetislavova dekreta nebo Povídky malostranské/Týden v tichém domě
kronika 
pokud je text označkován pomocí syntaxe pro seznam definic (za středníkem rok, na dalších řádcích vždy za dvojtečkou událost), je text vhodně naformátován, funkční ukázka v Paměti/I. — Léta 1278–1516
poznamkypostrane 
umožní uvádět po straně textu poznámky pomocí Šablona:Poznámka po straně, funkční ukázka v Rozprava na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého/§. I.

Experimentální třídy

Kromě výše uvedených „oficiálních“ tříd se v některých textech vyskytují tyto formy, které jsou teprve ve vývoji:

libreto 
pro zápis divadelních her a operních libret, třída zatím není nijak stylována, vývoj vhodného stylu zápisu dramat a libret ještě není dokončen, viz Wikizdroje:Wikiprojekt Dramata

Příklady použití

Kód Výsledek
{{Forma|proza}}

Text text text

{{Konec formy}}

Text text text

Příbuzné šablony