Diskuse k Wikizdrojům:Autor měsíce/2016/01

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ahoj Shlomo, Díky za navrh autora mesice! Jsem rad, ze ses pridal, protoze je vzdycky lepsi, kdyz se na vyberu podili vic lidi s ruznymi nazory.

Ke Karlu Polackovi mam ale jednu drobnou technickou vyhradu. Jeho dilo se uvolni uderem pulnoci 01.01.2016, a v temze okamziku (s trochou nadsazky) se na nej objevi odkaz z titulni stranky. V zajmu navstevniku Wikizdroju (i nas redaktoru) by melo byt, aby ti, co si ho prokliknou, tam nasli vyber zajimavych literarnich del - ktery tam pochopitelne jeste 31.12.2015 ve 23:59 nesmi byt. Takze aby to fungovalo - davas si zaroven zavazek, ze 01.01.2016, kdy budou sporadani obcane jeste dospavat po silvestrovske oslave, tam zadas minimalne 2 - 3 Polackovy prace, aby tam nebylo vsechno cervene? Pokud ano - tak je Polacek skvely napad, protoze jde o velmi znameho autora. A pokud ne, tak by mozna bylo lepsi ho nechat na jindy, napr. na brezen 2017 (125 let od narozeni).

Zkus to zvazit. Jinak jeste jednou diky za vsechna dosud vlozena dila i za tento navrh! --Sapfan (diskuse) 1. 10. 2015, 14:31 (UTC)

Nějaké věci od něho mám, už dlouho jsem se chystal na Židovské anekdoty, ale zjistil jsem, že v listinné podobě je všechno zabalené a ve skladišti, několik 1000 km od mého domova. Kromě Hráčů, ty u sebe mám. Jinak je řada knih na internetu ke stažení a přeformátovat je by neměl být problém. K dnešnímu dni jsou tam sice nelegálně, ale od 1.1. už se na ně klidně můžeme odvolávat. Akorát to nejsou "autorizovaná" vydání, takže nemohu zaručit, že tam nejsou chyby. A korekturu nemám podle čeho udělat. Ještě se mohu poptat ve zdejší českojazyčné komunitě, zda někdo nevlastní nějaký spolehlivější výtisk, ale zodpovědně slíbit prozatím mohu pouze ty Hráče.--Shlomo (diskuse) 1. 10. 2015, 15:15 (UTC)

Souhlasím se Sapfanem co se týče návrhu na březen 2017 - snahou je dávat autory měsíce mající (půl)kulaté výročí. A pak samozřejmě ta lokální absence děl. Ale pokud se nenajde nikdo lepší, nechť zůstane...
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 1. 10. 2015, 22:59 (UTC)

Vycházel jsem z toho, že ve zdejších souvislostech je 71. výročí úmrtí obzvláště významné (a v medailonku je i vysvětleno proč). A svým způsobem vlastně odložené "kulaté", protože sedmdesáté výročí se k oslavě formou "autora měsíce" moc nehodí. Nicméně to byl jen návrh; máte-li na leden vhodnějšího kandidáta, klidně přesuňte. --Shlomo (diskuse) 2. 10. 2015, 08:54 (UTC)

Mně se to mimochodem zamlouvá, vždyť to právě upozorní i na okolnosti, za jakých sem přidáváme díla. A to vidím jako přínos. --Okino (diskuse) 2. 10. 2015, 12:16 (UTC)

Jsem pro Poláčka, takto významného autora by mohlo přebít snad jen nějaké superkulaté výročí – stovka, stopadesátka, dvoustovka. Ale jak píše Sapfan, bylo by dobré co nejdřív v lednu zde od něj nějaká díla mít. Takže si to předchystat u sebe a pak to během prvních hodin nebo dnů nového roku dávkově vložit – a hlavně se domluvit, kdo co nachystá, abychom něco nepřiprqvovali duplicitně. Teoreticky ještě je možnost to vložit ještě letos a zase smazat nebo skrýt revizi a na Nový rok to zase obnovit. V minulosti jsem to takto asi u 20 básní udělal, abych měl zpracovanou celou antologii, ale byl jsem tenkrát (snad Berenem, ale už si nejsem jistý) upozorněn, že záměrně to tak dělat není v pořádku, ale třeba teď v takto výjimečné situaci se na to budeme dívat jinak. --Milda (diskuse) 2. 10. 2015, 13:39 (UTC)

To už se dostáváme docela daleko, ale na druhou stranu - já bych se takové praxi úplně nebránil ani obecněji. Nicméně asi pouze na vyžádání a u děl, u kterých o to budeme stát. Definici "budeme stát" můžeme podrobit druhotné diskusi, jestli se to nechá třeba na absenci námitek, mikro-hlasování nebo názoru správců nebo nedej bože stanovení nové funkce... Ale to je skutečně až druhotná diskuse, ta prvotní by byla, jestli to pro nějaký omezený okruh děl chtít. A asi by mělo být součástí té diskuse ověření, zda to neporušuje autorská práva (osobně se domnívám, že by to pouhé vložení a skrytí bylo vlastně stále ještě soukromého využití díla, stejně, jako když si ho někdo předpřipraví doma, nahraje na disketu a tu šoupne do šuplíku). --Okino (diskuse) 2. 10. 2015, 14:19 (UTC)

Pokud se nerozbije pc, mohu hned po půlnoci vložit Lehká dívka a reportér... pokud už to nemá hotové nikdo jiný. --Lenka64 (diskuse) 3. 10. 2015, 11:48 (UTC)

+1 pro Poláčka. Pokud se to vloží předem, tedy ještě letos, krátce (t. j. více méně už od října, tedy teď), tak lze v takové situaci postupovat, jak i Milda navrhl, dočasným smazáním, 1. ledna si pak jeden z nás tří, který je ještě střízlivý, nahodí PC a vše obnoví. To je myslím OK. Každopádně by ale měl existovat seznam, kdo co má resp, připravuje. -jkb- 3. 10. 2015, 16:41 (UTC)

Na http://kramerius.mzk.cz v archivu Lidových novin jsem našel Vypravování pana Freudenfelda o svatbě pana Paškese, takže je taky připravím. Těch povídek a fejetonů tam bude určitě víc, pokusím se to projít a udělat seznam.--Shlomo (diskuse) 7. 10. 2015, 10:41 (UTC)