Nápověda:Wikizdroje a Vaše pomoc

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtete-li tuto stránku, pak s největší pravděpodobností patříte k novým uživatelům – a možná i editorům Wikizdrojů, české verze mezinárodního projektu Wikisource. Proto Vás tu chceme především velice rádi uvítat.

Práce spolupracovníků Wikizdrojů je poněkud odlišná od práce na Wikipedii: netvoříme zde vlastní texty, ale staráme se o publikování textů hotových, které do Wikizdrojů patří. Jedná se přitom jak o texty a dokumenty, které se vztahují některému článku ve Wikipedii, tak i o takové, které tak (někdy jen prozatím) nečiní – Wikizdroje jsou nezávislý projekt.

Wikizdroje jsou počtem stránek i aktivních uživatelů menším projektem než Wikipedie a stále zde zbývá mnoho problémů a oblastí, kde můžete pomoci. Přirozeně, že vaše pomoc bude oceněna i při diskusích o nevyřešených otázkách, v případě tvorby šablon a podobně.

Důležitá je pro Wikizdroje ale i činnost tomuto projektu vlastní – zakládání nových stránek. Otázkou je, jaké stránky zakládat. Zde je několik námětů:

  • vidíte-li na Wikipedii články, ke kterým existují patřičné dokumenty, texty a podobný materiál, a pokud takové texty odpovídají našim požadavkům, mají zde své místo,
  • přirozeně můžete ukládat i náhodné texty, které znáte a které se vám zdají být zajímavé pro tento projekt,
  • spolupracovat můžete také tam, kde započali jiní a nejsou hotovi, a takových načatých projektů naleznete vždy několik (a nové lze snadno načít).

Další náměty najdete na stránce Wikizdroje:Pracovní poznámky.

Literární díla[editovat]

V prvé řadě se jedná o sbírky a jiná díla různých spisovatelů, básníků nebo dramatiků, která sem některý z vašich předchůdců začal vkládat, ale zůstávají delší dobu nedokončená (nacházejí se v kategorii Údržba:Rozšířit). Jedná se například o:

Dále je možné pracovat na dalších dílech těch spisovatelů, jejichž autorské stránky zde již existují – jako jsou např. Adolf Heyduk, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický a mnoho dalších (seznam spisovatelů na Wikizdrojích naleznete v kategorii Všichni autoři, případně podle národností a žánrů v kategoriích Kategorie:Čeští básníci, Kategorie:Čeští spisovatelé apod.).

Myslitelné je přirozeně začít sám či sama s dalšími spisovateli, jejichž dílo již není chráněno autorským právem. Malou pomocí mohou být i následující zatím neúplné seznamy:

Můžete se také podívat na české Wikipedii do podkategorií kategorie Literární díla a zveřejnit zde ta díla, která mají na Wikipedii svůj článek, zde ještě nejsou a přitom patří mezi volná díla.

Právní texty[editovat]

V oblasti práva, kde v podstatě veškeré zákony, vyšlé ve Sbírce zákonů, jsou volné a mohou zde být použity, máte také mnoho možností. Ovšem je vhodné zvážit, nakolik přináší zveřejnění na Wikizdrojích nějaký užitek, naprostá většina zákonů bývá často novelizována a lze vycházet z toho, že jejich údržba nebude možná. Proto se omezujeme na zákony historické, které již nebudou novelizovány, nebo na skutečně zásadní zákony, jako je Ústava, a zákony pro Wikizdroje nebo Wikipedii důležité, jako je autorský zákon, a podobně. Vhodné je pak shrnout více souvisejících zákonů do tématických celků jako např. Benešovy dekrety.

Kroniky[editovat]

Texty z kronik a obecních kronik jsou volné, pokud se nejedná o verze, které někdo upravil a tím přidal novou hodnotu. Na Wikizdrojích máme prozatím jen pár takových dokumentů (viz Kategorie:Záznamy z kronik) – zde je možno jistě ještě mnoho udělat.

Viz též[editovat]

Pokud si nevíte rady: podívejte se na nápovědu, použijte stránky Wikizdroje:U pramene nebo Wikizdroje:Potřebuji pomoc – nebo se obraťe na kolegy na jejich diskusních stránkách. Radi pomůžeme.

Vaše Wikizdroje.