Přeskočit na obsah

Wikizdroje:Blokování

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny

Wikizdroje v současné době nemají ucelená pravidla pro blokování, protože – vzhledem k méně početné komunitě a menší atraktivitě pro škůdce různého druhu – nebylo dosud potřeba ve větší míře chování uživatelů regulovat a projekt chránit formou blokování.

Předběžná pravidla

[editovat]

V mezidobí – dokud zde nebude učiněno příslušné usnesení – lze vycházet z pravidel na české Wikipedii, obsažených mimo jiné na stránce Wikipedie:Patrola a v pravidle Wikipedie:Blokování. Zároveň se Wikizdroje orientují zejména na zvyklosti ostatních jazykových verzí Wikisource včetně vícejazyčného portálu, kde různá varování a výstražné blokování není tak obvyklé a rozšířené jako na české Wikipedii. Proto lze na tomto projektu použít funkce bloku okamžitě, bez předešlého varování. I délku blokování lze nastavit na vcelku delší periodu, než je tomu jinak zvykem.

Přirozeně je nutno přitom rozlišovat, jedná-li se o chybu, nevědomost nebo ojedinělý experiment nováčka – zde doporučujeme skutečně obrátit se na nováčka osobní zprávou, v případě opakování pak použít varování. Pokud však editace vzbuzuje dojem, že jejím cílem je Wikizdrojům či sesterským projektům škodit, rozvrátit pracovní atmosféru či jednoduše vandalizovat stránky (pod tyto pojmy nepatří jen dojem tzv. zlého úmyslu, ale i hrubá provokace a testování toho, co se ještě toleruje[1]), je zcela v pořádku, když blokování bude provedeno okamžitě a na delší dobu; v případě nejistoty je pak možno blokovat takového uživatele profylakticky na krátkou dobu, během které lze případ vyjasnit s dalšími administrátory či (později) aktivní komunitou.

Pokud komunita nebo arbitrážní výbor na české Wikipedii rozhodne o sankcích vůči konkrétním uživatelům, lze dle uvážení a potřeby takové rozhodnutí uplatnit i na Wikizdrojích.

Šablony a kategorie

[editovat]

Pro různé účely existují následující šablony a kategorie:

Zvláštní případy

[editovat]

Sdílené adresy

[editovat]

Problematické je blokování tzv. sdílených IP adres, jako jsou školní počítače a pododobně; čas zablokování by měl být volen krátce. Je-li známo, že se jedná o takovou IP adresu, měla by se na stránku dát šablona {{Sdílená IP}}, která vkládá kategorii Kategorie:Wikisource:Sdílené IP.

Jistou pomocí může být i srovnání s příslušnou kategorií na české Wikipedii, kde jsou takové adresy vedeny: w:Kategorie:Wikipedie:Sdílené IP.

Loutkové a veřejné účty

[editovat]

Loutkové a veřejné účty jsou na Wikizdrojích nežádoucí a mohou být, pokud se z nich uskuteční škodlivé editace, trvale zablokovány. Výjimku mohou tvořit editace z takových účtů, které byly předem oznámeny, resp. jinak s Wikizdroji koordinovány.

Open proxy a anonymizéry

[editovat]

Uživatelé, používající open proxy, anonymizéry apod. (viz i w:Wikipedie:Žádné open proxy), mohou být obratem a trvale zablokováni. Pro jejich zjištění lze použít například seznamy:

Globální blokování

[editovat]

V srpnu 2008 bylo umožněno globální blokování účtů na všech projektech stewardy Mety (zásady vizte na m:Global blocking). Globální blokování se prozatím týká pouze IP adres (resp. rozsahů IP adres), zablokovat uživatelské účty nejde. Pro zablokování musí být doloženo masivní vandalství na více projektech. Při překrytí dvou bloků (lokálního a globálního) je systém posuzuje aditivně, tzn. že v platnosti zůstává delší blok.

Výjimky na lokálních projektech jsou možné. Protesty, resp. žádosti o odblokování lze podávat na Metě, které se globální bloky (prozatím) netýkají.

Důležité stránky:

Srovnejte také

[editovat]

Na jiných projektech

[editovat]

Poznámky:

  1. Toto je výslovně zakázáno, viz např. Wikipedie:Co Wikipedie není a odpovídající pasáže v dalších Wikipediích.