Přehled dějin literatury řecké/Epický cyklus

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Epický cyklus
Autor: Gabriel Šuran
Zdroj: ŠURAN, Gabriel. Přehled dějin literatury řecké, Praha 1924
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70

§ 8. Epický cyklus.[editovat]

1. Epický cyklus (ὁ ἐπικὸς κύκλος) obsahoval epické básně těch básníků umělých, kteří v duchu národním, vzorem majíce básně Homerovy, vzdělávali trojské a thebské pověsti. V cyklických epech byly zpracovány též báje a scény, o nichž už jednají Ilias a Odysseia.

Z básní těch (připomíná se nám 15 titulů) zachovaly se jen skrovné zlomky a výtahy učiněné patriarchou Fotiem (820—890 po Kr.) z literární příručky (χρηστομάθεια γραμματική) novoplatonika Prokla (Πρόκλος) z 5. stol. po Kr. Ale výtahy ty nejsou valně přesny a jsou místy zcela nesprávny.

Poněvadž básně ty vynikaly bohatým obsahem, pozdější básníci a umělci čerpali z nich více než z Iliady a Odysseie.

2. K vlastním básním epického cyklu patřily tyto tři:

  1. Κύπρια povstala nejspíše na Kypru okolo r. 776 př. Kr. a vypravovala události, jež předcházely děje v Iliadě líčené.
  2. Ἰλιάς μικρά patřila k nejbohatším trojským básním. Počínala se sporem o zbraně Achillovy a končila se přijetím dřevěného koně do města.
  3. Υγβαίς obsahovala v 7000 verších básnické zpracování thebských pověstí.

3. O poměru básníků kyklických k Homerovi ve přičíně umělecké mluvi velmi jasně Aristoteles v knize o básnictví 23:

I v tom Homeros jeví se výtečný nad ostatní, že ani války, ač mající počátek i konec, nepodjal se líčiti celé: bylať by báseň stala se příliš rozsáhlou a nepřehlednou, nebo — mírníc se co do velikosti — zmatečnou pro pestrotu. Zatím obrav si jednu část, užil četných vložek, na př. seznamu lodí a jiných vložek, jimiž báseň proplétá. Ostatní však básní o jednom muži a o jedné době a jednom jednání mnohodílném, jako básník Kyprií a Malé Iliady. Proto tedy také z Iliady a Odysseie po jedné tragedii povstane, nebo pouze po dvou, z básně Kypria však několik a z Malé Iliady víc než osm, jako Spor o zbroj, Filoktetes, Neoptolemos, Eurypylos, Žebrota, Lakonky, Záhuba Ilia a Odjezd.« (Překlad Vychodilův.[1])


  1. Také Horatius kárá chlubný začátek nějakého básníka kyklického, za vzor stavě začátek Odysseie v Epist. II, 3, v. 136 n.