Přeskočit na obsah

Ottův slovník naučný/Petersdorf

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Petersdorf
Autor: Vilém Dokoupil, neuveden
Zdroj: Ottův slovník naučný. Devatenáctý díl. Praha : J. Otto, 1902. S. 603–604. Dostupné online.
Licence: PD old 70

Petersdorf: 1) P. ves v Čechách, hejtm. Kadaň, okr. Doupov, fara a pš. Velichov; 58 d., 315 ob. n. (1890), 1tř. šk. – 2) P., ves t., hejtm. Trutnov, viz Petřikovice 3).

3) P. vsi na Moravě, viz Hraničné, Petrovice a Petrušov.

4) P., ves v Rak. Slezsku, hejtm. Frývaldov, okr. Vidnava, fara Skorošice, pš. Friedeberg, 105 d., 535 ob. (1890), kaple, 1tř. šk., finanční stráž, parostr. lihovar, doly na žel. rudu. – 5) P., ves t., viz Petrovice. – 6) P. Gross- a Klein-, vsi t., viz Vražné Velké a Malé.

7) P. městys v Dol. Rak., viz Bertholdsdorf.

8) P. (maď. Péterfalva, rum. Petrifalan), velkoobec na řece Mühlbachu v mühlbašském okr. sibiňské župy v Sedmihradech, má 1999 ob., z nichž 1363 je Sasíků, 584 Rumunů; řecko-vých. a ev.-luth. farní kostel a největší továrnu na papír v Sedmihradsku, dřevovinu a závitkový papír telegrafní pro stát a dráhy (roč. přes 20.000 q různých druhů papíru), hospodářství, pěstování ovoce a zahradnictví. Vody potoka, blízkým hlubokým příkopem Rekittou protékající, nesou písek, z něhož vypírá se zlato. Dosti četně vyskytují se kolkolem obce zbytky starožitností římských a dakorománských, jakož dosud zřetelny jsou stopy římské silnice do pohoří Mühlbašského vedoucí. Na vrcholku blízké hory »Kapellenberg« zbytky staré kostelní budovy. Čtvrt hodiny na západ odkryto staré pohanské pohřebiště. Dkl.

9) P., průmyslová ves v Prus. Slezsku, v Krkonoších v kraji hiršperském na žel. trati Hiršperk-P., má továrny na sklo a skleněné zboží, papír, cellulosu, plátna, zboží bavlněné a dřevěné, bělidla, pily, mlýny, soustružnictví, voroplavbu a 2958 obyv. (1895). – 10) P., dvě vsi t., ve vlád. obv. opolském nedaleko Glivice, mají katol. kostel, továrny na stroje, dráty, řetězy, sklo, umělá hnojiva, cihlářství a 3397 a 5746 ob. (1895).