Národu národní kulturu/Dr. Stanislav Bukovský

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Národu národní kulturu
Autor: Stanislav Bukovský
Zdroj: Národní listy, roč. 76. č. 353. str. 1
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 25. 12. 1936
Licence: PD old 70
Odpověď vybrané osobnosti na anketní otázku od redakce Národních listů.

Běda národu, který by pozbyl plného práva na vlastní bytí proto, že by se nedovedl tvořivě účastnit na vzdělanostním vývoji lidstva. A tvořit může jen, kdo má ideový obsah, zná dobře svůj cíl a kdo schopnou vůlí ovládá veškeré sily, z nichž živé dílo roste.

Náš národ vřaděn je v dějinách světa vždy mezi osvědčené budovatele kulturních hodnot lidských a nezpronevěřil se svému ušlechtilému poslání, ani když ve světě řádíval sebe víc zhoubný vliv davových nákaz, neboť zdravé jádro národa nikdy nepodlehlo ani chorobnému myšlení ani citovému a mravnímu rozvratu, jimiž nás ohrožovávaly třeba i hromadným mámením cizí a zlé příklady.

Chránívaly nás povždy veliké vzory z naší krásné národní minulosti a jejich slavný odkaz posvátných úkolů, které nám po nich připadly jako čestným a zodpovědným pokračovatelům. Dnes chrání nás mimo to i strašná, avšak poučná zkušenost ze 300leté vlastní poroby, že ani národu fysicky ujařmenému nehrozí skutečné nebezpečí smrti, dokud si zachovává své ideály, své umění, svou víru i vůli ke svébytnému životu a pokud se nestane kořistí cizího myšlení a citu. Národ je nesmrtelný, pokud zůstane silný mravně, pokud žije svým uměním i vědou, pokud se nezpronevěří lásce ke své vlasti, k vlastní své kultuře a k sobě samému.

Víme, že život nemůže, ba nesmí ani být jen opakováním zašlé minulosti, že nová doba znamená stálý postup a pokrok, že jest se nám vytrvale učiti a všemi smysly, rozumem i city se seznamovati se skutečnými poměry dneška, abychom neklesli se své vysoké úrovně vzdělanostní, ale víme při tom současně, že jako národ máme a chceme světu co říci, že umíme a musíme se i vlastním tvořením účastnit na fysickém i kulturním pokroku doby a že se můžeme stát opravdovými a uznávanými spoluzakladateli kultury všelidské jen pokud zůstaneme věrni duchu svého slavného vývoje národního.