Přeskočit na obsah

Nápověda:Odkazy

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny

Odkazy v textu na jiné domény

[editovat]

Zde je vysvětleno, jakým způsobem lze snadno odkazovat mezi různými jazykovými verzemi projektu Wikisource i mezi sesterskými projekty Wikimedia Foundation.

Odkaz na Abc (což může být článek, uživatelská stránka, diskusní stránka aj.) vypadá takto:

  • cs.wiki → cs.wikisource: [[:s:Abc]]
  • cs.wikisource → cs.wiki: [[:w:Abc]]

Zde ještě přehled dalších možností (použitelné např. pro odkazy na uživatelská konta):

cs.wiki → oldwikisource: [[:oldwikisource:Abc]] oldwikisource → cs.wiki: [[:cs:Abc]]
xy.wiki → cs.wikisource: [[:s:cs:Abc]] cs.wikisource → xy.wiki: [[:w:xy:Abc]]
cs.wikisource → oldwikisource: [[:oldwikisource:Abc]]       oldwikisource → cs.wiikisource: [[:s:cs:Abc]]
cs.wikisource → xy.wikisource: [[:xy:Abc]] xy.wikisource → cs.wikisource: [[:cs:Abc]]

(přičemž xy je zkratka národní domény, oldwikisource je stále fungující vícejazyčný portál, na němž se nacházejí texty v jazycích, které nemají založen samostatný projekt).

Při odkazech na uživatelské stránky je nutno mít na zřeteli, že se zde jmenují [[Uživatel:Abc]] a ne [[Wikipedista:Abc]] jako na Wikipedii (přičemž syntaxe [[User:Abc]] funguje i zde).

Odkazy na jiné dokumenty, stránky, hesla ap.

[editovat]

Odkazy v textu, pokud jsou vůbec nutné, nesmí narušit autenticitu a integritu původního textu. Proto se obvyklé odkazy pomocí hranatých závorek [[odkaz]], ale i odkazy v sekci ==Podívejte se též na== apod. (kde by se mj. nadpis zobrazil v obsahu dokumentu) nepovažují za vhodné. To se přirozeně týká i všeobecných, na Wikipedii jinak obvyklých odkazů na hesla a články v české Wikipedii, ve Wikislovníku apod.

V případech, že je nezbytné poukázat na jiné texty, proto přicházejí v úvahu následující řešení:

  • odkazy na jiné stránky na Wikizdrojích, které těsně souvisejí s textem – takové odkazy se umísťují do infoboxu jako související stránky (příkladem může být uvedení dvou souvisejících protokolů na stránce Varšavská smlouva nebo jiných překladů téhož cizojazyčného díla na stránce Povznesení),
  • odkazy na související články na české Wikipedii: pro tyto odkazy existují v infoboxech příslušné chlívky,
  • ve všech ostatních důležitých případech se užívají redakční poznámky.

Při přebírání textů z webových stránek je možné takové odkazy (prolinkování) v textu dokumentu najít, např. u zákonů, u sbírek básní apod. Většinou se však ukazuje, že se jedná o odkazy vytvořené vydavatelem webové stránky, nikoli o odkazy v původním textu, takové odkazy se podle potřeby převádějí na redakční poznámky nebo zruší.

Takzvané interwiki

[editovat]

Jiné jazykové domény

[editovat]

Odkazy na stránky v jiných jazykových verzích Wikisource (zobrazeny jsou v levém sloupečku pod Nástroji) se vkládají stejnou syntaxí jako odkazy mezi jednotlivými Wikipediemi, tedy odkaz na dokument Abc se zapíše např. [[en:Abc]], [[de:Abc]] apod.

Srovnávání stránek

[editovat]

Od července 2006 je na Wikizdrojích zprovozněna i možnost paralelního zobrazení (srovnání) dvou stránek dvou různých domén (známá také jako „bilingual link“, „double wiki“ apod.). Tato možnost se nachází pouze v hlavním jmenném prostoru u stránek, které jsou provázány mezijazykovými odkazy, a to jen pokud má uživatel v prohlížeči povolen JavaScript. Mimo modře zvýrazněného odkazu na jiný jazyk v levém sloupci v části „v jiných jazycích“ se vedle tohoto odkazu nachází i dvoušipka (⇔); klikne-li se na ni, jsou pak zobrazeny obě stránky (česká a jinojazyčná) ve dvou sloupcích, takže lze texty (překlady) srovnat. Uspokojující výsledky jsou zejména u stránek, které mají velmi podobnou strukturu.

Vícejazyčná Wikisource

[editovat]

Mezijazykové odkazy na stránky na vícejazyčném portálu wikisource.org jsou nefunkční. Vzhledem ke zřejmě minimálnímu použití se řešení pomocí šablon ukazuje jako velice náročné na zřízení a údržbu.

Externí odkazy

[editovat]

Externí odkazy se ve většině případů nenacházejí na vlastní stránce dokumentu. V případě nutnosti se tyto odkazy zanášejí do infoboxu (např. zdroj), dále existuje možnost dát takové odkazy do redakčních poznámek.

Již použité externí odkazy lze hledat na speciálních stránkách, vizte Hledání externích odkazů.

Ke spamovému filtru a blokování externích odkazů vizte Wikizdroje:Spamfilter.

Odkazy ze souborů

[editovat]

Obrázek je možné opatřit odkazem jinam, než na stránku souboru, pomocí parametru |link=<odkaz>|, kde <odkaz> může být jak interní, tak externí stránka.

Redakční poznámky, reference

[editovat]

Na rozdíl od české Wikipedie se na Wikizdrojích u poznámek („referencí“) nejedná o reference ve smyslu zdroje, ale o skutečné poznámky. Může se přitom jednat jak o poznámky, obsažené již v původním textu, tak i o redakční poznámky spolupracovníků projektu Wikizdroje.

Podrobnější informace najdete na stránce Nápověda:Poznámkový aparát.

Podívejte se také na

[editovat]