Kronika města Příbrami/2001/VII-IX

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Kronika města Příbrami
Autor: Marie Čekanová
Zdroj: web města Příbram (2001-2007)
Licence: PD CZ

1. 7. 2001 Prokopská pouť[editovat]

Okresní muzeum pořádalo ve spolupráci s Rudnými doly Příbram, Cechem příbramských horníků a hutníků a Spolkem Prokop v rámci Prokopské pouti na Březových Horách slavnostní zpřístupnění historického důlního díla, vodní štoly Anna. Kromě této hlavní akce však návštěvníky čekalo plno jiné zábavy. Pouť začala v 9.00 hodin hornickou parádou - průvodem od ředitelství Rudných dolů. Zároveň se konala bohoslužba v kostele Mistra Jakoubka ze Stříbra a v 10.00 hodin byla polní mše před kostelem Sv. Prokopa. Na nádvoří dolu Marie vystoupil romský soubor, taneční skupina Sokola Březové Hory a folková skupina Ginevra.

Ve 14 hodin vyšel průvod z dolu Marie na důl Anna a veškeré atrakce Hornického muzea byly přístupny všem návštěvníkům. Na nádvoří všem vyhrával Soubor svatohorských trubačů a hornická dechovka Josefa Záruby. Po celou dobu byla též otevřena Vimrovna na dolním březohorském náměstí s ukázkami lidových řemesel.

Pro děti byly po celý den k dispozici pouťové atrakce.

Výběrové řízení[editovat]

Na rekonstrukci střechy zimního stadionu v Příbrami bylo vyhlášeno výběrové řízení. Bylo obesláno šest firem. Nabídky byly hodnoceny z pohledu ceny, záruky, lhůty výstavby a sankcí. Zvítězila firma IDOS Praha, která opraví střechu za 6 247 000 korun se zárukou 20 let. Lhůta výstavby je jeden a půl měsíce.

S financováním této opravy bylo počítáno v městském rozpočtu.

Oprava mostovky Orlické přehrady[editovat]

Neodpustím si informaci o jedné důležité akci, která probíhá v našem okrese. Na mostovce Orlické přehrady probíhá generální oprava. Hlavním dodavatelem stavby je firma San Green. Silnice přes přehradu je od 9. května uzavřena a objízdné trasy vedou dvěma směry. Řidiči si mohou vybrat cestu přes Žďákovský most nebo přes Kamýk nad Vltavou.

Z mostu jsou již odstraněny chodníky i vozovka včetně podkladové vrstvy a izolací. Při bouracích pracích se narazilo i na pár neočekávaných věcí, např. vyrovnávací podkladní vrstva je z jiného betonu, než jaký určoval původní projekt a podklad chodníků nebyl betonován současně s podkladem mostovky. Zatím práce probíhají podle harmonogramu a do konce měsíce října by mělo být vše hotovo.

Jednání ve vlaku[editovat]

Aby jednání našich zastupitelů nebyla tak stejná a únavná, rozhodli se pro změnu.

Jedno zasedání zastupitelů se konalo ve vlaku do Českých Budějovic, kam si jeli prohlédnout zdejší ČD centrum, které chtějí České dráhy zřídit také v Příbrami.

Další cesta vlakem vedla do Písku, kde zastupitelé navštívili ředitelství městských lesů a společně porovnali jejich hospodaření a diskutovali o transformaci městských lesů.

Úspěch učňů z Dubna[editovat]

Při příležitosti výstavy Autosalon 2001 se konala ve dnech 9.-14. června pod záštitou ministerstva školství a Svazu autoopraven ČR v Brně soutěž Automechanik junior 2001.

Návštěvníci mohli zhlédnout prezentaci 13 vybraných regionálních škol zabývajících se výukou oboru automechanik. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Dubno bylo pověřeno organizací regionálního kola soutěže. Soutěžilo celkem 21 žáků ze 14 škol. A jaké byly výsledky? První místo obsadil Marek Šolín z Dubna, druhé místo Jiří Vostrovský z Nymburka a třetí místo Tomáš Kubát také z Dubna. Tito učni se dostali do finále.

Příbramské judo má hvězdu[editovat]

Oddíl judo Kralupy pořádal pohárovou soutěž v judu pro kategorie mladších a starších žáků a žákyň. Sjelo se sem celkem 160 závodníků a závodnic z celé republiky.

V kategorii do 63 kg startovala jediná příbramská zástupkyně - Tereza Todorová. Její výkon byl velice uvolněný. Všechny soupeřky hravě zvládla a po právu převzala zlatou medaili za celkové prvenství. Po prázdninách začne s přípravou na mistrovství ČR.

Druhé místo na světě[editovat]

V Plzni se konalo letošní mistrovství světa ve Stiga hokeji.

V soutěži juniorů se velmi dobře dařilo příbramskému Michalu Hvižďovi, který se nakonec dostal až do finále a stal se druhým nejlepším juniorem naší planety. Úspěšně mu sekundoval jeho bratr Leoš Hvižď, který vybojoval bronzovou medaili. Kluci Hvižďovi skvěle reprezentují město Příbram.

Nemoc šílených krav[editovat]

Také v naší republice byla zjištěna nemoc šílených krav. Zjistilo se, že se k nám dostala dováženou mléčnou náhražkou pro telata. Toto krmivo se do České republiky importovalo především z Německa, Francie a Británie. Nemoc byla objevena u holštýnské krávy z Dušejova. Okamžitě bylo poraženo 139 dojnic z dušejovského družstva a ministr zemědělství Jan Fencl nařídil přísná bezpečnostní opatření.

Zapsáno v červenci 2001.

Nezaměstnanost na okrese[editovat]

A trochu radostnější zpráva. Počet nezaměstnaných v okrese Příbram se opět snížil - o 133 osob. Míra registrované nezaměstnanosti činí 7,6 procent. V evidenci Úřadu práce je celkem 4088 lidí, z toho 2010 žen, 343 absolventů, 670 lidí se ztíženou pracovní schopností.

Příbramáci a jazyky[editovat]

Žáci 3. základní školy na Březových Horách v ulicích Příbrami zjišťovali, jak jsou na tom Příbramáci se znalostmi jazyků. Na anketní otázku odpovědělo celkem 947 dotázaných.

Podklady pro zpracování byly rozděleny do tří věkových skupin: do 25 let, do 45 let a nad 45 let. Z toho 18 procent dotázaných se aktivně domluví anglicky a 12 procent občanů ovládá tento jazyk pasivně. Druhým nejpoužívanějším jazykem Příbramáků je němčina s 15,5 procenty aktivně a 11,3 procenty pasivně. Třetí místo obsadil ruský jazyk - 5 procent aktivně a 18 procent pasivně. Pomyslné čtvrté místo obsadila francouzština, kterou se domluví 3,4 procenta občanů aktivně a 1,9 procenta pasivně. Jiný cizí jazyk ovládá 3,2 procent populace a žádným cizím jazykem nemluví 11,6 procent spoluobčanů.

Zajímavý přehled k zamyšlení a možná i povzbuzení pro zahájení účasti v jazykových kursech.

Zapsáno v červenci 2001.

Významné aktivity dr. Velfla[editovat]

Ředitel Okresního muzea Příbram - Hornického muzea PaedDr. Josef Velfl přednášel na Mezinárodním bienále o technických památkách v Praze. Bienále bylo zaměřeno především na ochranu průmyslového dědictví.

Pan ředitel přednášel o technických památkách spravovaných naším hornickým muzeem. Šedesát účastníků akce se přijelo podívat do Příbrami. Byli mezi nimi pracovníci odboru památkové péče ministerstva kultury, státního památkového ústavu a technických muzeí z Prahy, Brna a Košic. Přijeli také profesoři našich vysokých škol a zahraniční hosté. Velký ohlas u nich měla zachovalost a stav zařízení, která jsou součástí expozic muzea.

Odškodnění nuceně nasazených[editovat]

Po dlouhých jednáních konečně začalo vyplácení odškodného českým obětem nucených prací v době okupace. Poukázky na tři čtvrtiny celkové částky už byly předány poště a dostane je prvních 10 tisíc žadatelů. Čeští občané budou podle ministra Kavana mezi prvními na světě, kteří se odškodnění dočkali.

Bývalí vězni koncentračních táborů dostanou 15000 marek (asi 255000 korun) a nuceně nasazení 5000 marek (asi 85000 korun). Odškodnění bude vypláceno v českých korunách.

V první vlně ho dostanou všichni vězni koncentráků, což je 2434 lidí, a 7566 nejstarších žadatelů z řad nuceně nasazených.

V České republice dosud požádalo o odškodnění před 84000 lidí. Do první skupiny byly zařazeni žadatelé narození před červnem 1922, kteří měli své žádosti nejlépe zdokumentované.

Marila zahájila přípravu[editovat]

22.června v 9.30 hodin začala na příbramském stadionu Na Litavce příprava fotbalistů Marily na nadcházející soutěžní ročník.

Prvních 14 dnů se budou fotbalisté připravovat Na Litavce v domácím prostředí. Pak odjedou na 14 dní do Švýcarska na soustředění, kde se kromě nabírání fyzické kondice zaměří i na herní stránku.

V září začíná pohár UEFA, takže naši hoši se mají nač připravovat.

Telecom zlevnil volání na mobily[editovat]

Dlouho očekávaný tlak na snížení telekomunikačních tarifů přinesl výsledek. Český Telecom, který provozuje téměř čtyři miliony telefonních stanic, oznámil, že výrazně zlevní volání z pevné do mobilní sítě s platností od 1.července. Ceny se snižují o 28 až 48 procent. Nejběžnější minutový tarif se snižuje z 9,40 na 6,80 koruny. Největší zlevnění - až o polovinu - se týká firemních zákazníků. Snahou Telecomu je udržet si klienty v pevné síti.

Středoškolská odborná činnost[editovat]

První místo v celostátní soutěží středoškolské odborné činnosti, obor geologie-geografie pro rok 2001 patří studentům 4. ročníku Střední průmyslové škody v Příbrami Pavlu Bokrovi a Ladislavu Dvořákovi.

Vítězná práce, na níž oba studenti pracovali tři roky, nese název Paleontologický popis odkryvů na lokalitě Levín.

Krajská hospodářská komora[editovat]

Malou slavností v sídle Okresní hospodářské komory Příbram začala oficiálně svoji činnost Krajská hospodářská komora Střední Čechy. Předseda ing. Pavel Oktábec pozval zástupce města, Senátu, kraje a celou řadu dalších hostů. Ředitelkou Krajské hospodářské komory byla ustavena ing. Milena Prokopová.

Pro naše město bude sídlo Krajské hospodářské komory představovat především pomoc při dotváření podnikatelských zón.

7. 7. 2001 Bouře řádila nad Čechami[editovat]

Silný vichr, který se v noci na neděli přehnal především nad Čechami, způsobil milionové škody. Polámané větve zatarasily na mnoha místech silnice, někde i železniční trati.

Nejsilnější náraz větru - zhruba 120 kilometrů za hodinu - zaznamenali meteorologové na Milešovce.

Příbramští profesionální hasiči museli několikrát v sobotu večer vyjet, aby odstranili překážející vyvrácené stromy na Březnicku a Rožmitálsku. Na mnohých místech voda vytopila sklepy. K závažným škodám však naštěstí v našem okrese ani městě nedošlo.

Lidé opouštějí venkov[editovat]

Náš venkov se vylidňuje. Z vesnic odcházejí zejména mladí lidé. Vylidňování venkova dokládá zvýšení počtu prázdných domů a bytů ve vesnicích do dvou set obyvatel. V nich je v průměru neobydlených 35 procent domů a 32 procent bytů. Obdobně jako v devatenáctém století, také nyní lidé odjíždějí do měst za obživou. Mladí lidé se stěhují za prací do měst. Venkov už nemůže nabídnout práci v zemědělství. V roce 1992 v sektoru zemědělství pracovalo 411 tisíc lidí, nyní je to jen 195 tisíc. Na venkově, i přes vládní program obnovy a rozvoje venkova, však přetrvává nedostatek pracovních příležitostí, venkovská populace má vesměs nižší mzdy než lidé ve městech. Ruší se mnohé autobusové a železniční spoje, byť mnoho lidí na venkově je na ně odkázáno. Z obcí do dvou set obyvatel dojíždí za prací téměř osmdesát procent ekonomicky aktivních lidí. V poslední době se objevil nový trend zvyšování počtu obyvatel venkova. Jedná se o stěhování bohatých lidí z velkých měst do satelitních obcí. Jde však vesměs o sídla, která nepatří k typickému venkovu. Jejich obyvatelé pracují převážně ve městech a jezdí nakupovat do hypermarketů.

Knihovna Jana Drdy[editovat]

Do konce června využilo služeb osmi oddělení Knihovny Jana Drdy celkem 59 440 návštěvníků, čtenářské průkazy si zakoupilo 4 875 čtenářů, kteří si půjčili 73 760 knih a časopisů.

Nejpůjčovanějším titulem byly Povídky malostranské, ve studovně byla nejvíce půjčovanou knihou encyklopedie Kdo byl kdo v našich dějinách, z regionální literatury potom Příbramsko a Dobříšsko Ladislava Malého. Stále využívanější je Internet, který letos zaznamenal 1595 návštěvníků.

Přírůstek knih je letos o 890 svazků vyšší než vloni. Část těchto knih byla zakoupena z grantu Open Society Institutu v Budapešti pro pobočku na Březových Horách. Zde roste zájem zejména dětí o program zdejšího klubu, nazvaného příznačně „Bojujeme proti nudě“.

Kromě standardních služeb uspořádala knihovna i letos řadu zajímavých akcí pro širší veřejnost - přednášky, besedy - např. se stínovou ministryní kultury ODS, pro děti „Noc s Andersenem“ dobrodružně strávenou v hlavní budově na náměstí. Již tradičně byl opět Březen - měsíc Internetu, kdy bylo uspořádáno bezplatné školení základů Internetu pro veřejnost. V soutěži knihoven celé ČR o nejlepší webové stránky se knihovna umístila jako třetí.

Pro velký úspěch se opět konalo setkání s příznivci krásného slova i hudby v Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše.

Ve spolupráci se Státním okresním archivem v Příbrami pokračuje zpracování historických novin a starých knih. Textově hotový je již Slovník kulturních osobností našeho regionu, jehož vydání se chystá do konce tohoto roku.

Již několik let je knihovna i vydavatelstvím knih. Zaměřuje se především na regionální autory a témata a na poezii. Letos bylo vydáno již 5 titulů.

Zcela specifickým oddělením knihovny je Informační středisko. Je hojně navštěvováno jak místními obyvateli, tak turisty, neboť každému nabízí zajímavé a potřebné služby. Jedná se zejména o informace o památkách a zajímavostech regionu, místopisné informace, mapy, informační brožury a letáky, dopravní spojení autobusů a vlaků, adresy a otevírací doby úřadů a institucí, předprodej vstupenek, prodej regionální literatury či kopírování. Velmi vyhledávaným je i přehled o volných pracovních místech na Příbramsku, který každý týden aktualizuje úřad práce.

14. 7. 2001 Křížová výprava na Jerusalem[editovat]

Na Václavském náměstí v Příbrami vyzval v sobotu odpoledne papež Urban II. alias Daniel Doležal ve své plamenné řeči křižácké vojsko, aby mu pomohlo dobýt Jerusalem. Nutno uznat, že i pětikilometrové tažení do vesničky, jež má shodné jméno s hlavním městem Izraele, jim dalo v parném počasí zabrat.

V každé době se naštěstí najdou lidé, kteří mají smysl pro humor, a proto se takové akce mohou konat. Organizátorem akce Dobytí Jerusalema byla již potřetí Knihovna Jana Drdy v Příbrami v čele s ředitelem Mgr. Václavem Chválem. Sešlo se kolem padesáti lidí, kteří byli ochotni stoupat do kopce a dostat se přes Hatě do Jerusalema, aby se zúčastnili bitvy a dalšího programu. Na loučce letos pořadatelé kromě bitvy připravili pro diváky tři vedlejší atrakce. Své řemeslo tu předváděl kovář, „turecká“ děvčata tančila břišní tance a děti si mohly zastřílet z luku nebo si vyzkoušet, jak by dokázaly sekerkou ulovit kance.

Nové byty na obzoru[editovat]

Tento týden by měla být zkolaudována výstavba nových bytů v objektu bývalých kasáren 1. Máje. Bude tu 21 bytů a 21 ubytoven. U ubytoven se jedná o jednopokojové místnosti vybavené pouze skříní a umyvadlem. Záchody a sprchy jsou pro všechny společné, stejně jako malá kuchyňka a jídelna. Přízemí budovy bude sloužit komerčním účelům a zároveň je zde jeden bezbariérový byt.

18. 7. 2001 Prezentace náměstí TGM[editovat]

Na Městském úřadu v Příbrami se konala veřejná prezentace zpracované architektonicko-urbanistické studie prostorového a funkčního řešení náměstí Tomáše G. Masaryka, doplněná projekcí a výkladem zpracovatele.

Architekti Radek Lampa a Libor Manhart spolu s městským architektem Vítem Kučerou a zástupcem starosty ing. Ivanem Fuksou seznámili přítomné občany a novináře se zamýšlenými změnami náměstí. V hrubých rysech se jedná o pokus o návrat k prvorepublikové podobě. Zejména je třeba vyřešit vedení dopravního tahu prostorem náměstí, které jej z velké části degradovalo na rušnou křižovatku. Mělo by dojít nejen k zúžení stávajících vstupů, což by přispělo k celkové uzavřenosti a kompaktnosti náměstí, ale i k vytvoření vstupů nových, které by celistvost náměstí nenarušovaly.

Hlavním cílem záměru je vrátit na náměstí život.

K předneseným záměrům se velmi živě vyjadřovali přítomní občané.

Pocta Hornickému muzeu[editovat]

Okresní Hornické muzeum v Příbrami přijme nabídku k přijetí členství ve Středoevropské unii technických muzeí. V této organizaci jsou sdružena technická muzea Rakouska, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Srbska a České republiky. Naše republika má zatím pouze dva členy, a to Národní technické muzeum v Praze a Technické muzeum v Brně. Oficiálním členem by se mělo příbramské muzeum stát na letošní mezinárodní konferenci, která se uskuteční v říjnu v Praze.

Rozbití drogové mafie[editovat]

Zadržením čtyř osob skončila policejní akce, která ukončila více než půlroční práci příbramských kriminalistů. Podařilo se tak dopadnout hlavního organizátora obchodu s drogami. Zadržené osoby organizovaly prodej pervitinu především v Příbrami a na Dobříši. Zásahová jednotka překvapila překupníky bezprostředně po nákupu drogy ve večerních hodinách na strakonické silnici nedaleko Příbrami.

Od počátku letošního roku získali zadržení obchodníci přes jeden kilogram pervitinu v hodnotě téměř jednoho milionu korun.

Skupina Ginevra získala Krtečka[editovat]

Příbramská folková kapela Ginevra zaznamenala svůj největší dosavadní úspěch. Na jednom z nejznámějších tuzemských festivalů Zahrada v Náměšti na Hané získala nejvíce diváckých sympatií a s velkým náskokem si odvezla prestižní cenu - Krtečka.

Krteček je keramická soška krtka s brýlemi a kytarou a zájemci ji mohli vidět v Pražské ulici ve výkladu Fortuny.

Za půl roku přijde euro[editovat]

Markám, frankům, lirám, drachmám a dalším evropským měnám zvoní hrana. Brzy se stanou historií. Nahradí je společná evropská měna - euro.

Ještě do konce letošního roku budou existovat a platit národní měny ve dvanácti z patnácti zemí Evropské unie. Naposledy čeští turisté letos vyjížděli do Řecka s drachmami, do Itálie s lirami a naposledy zvažovali, kolik německých marek s sebou vzít na průjezd ostatními zeměmi autem.

Dvanáct zemí unie vytvoří od 1. ledna 2002 měnovou unii spojenou eurem. Znamená to, že v těchto státech zaniknou národní měny a nahradí je nové bankovky a mince platné ve všech z nich. Účty v národních měnách banky bezplatně převedou do eur. Důležité bude neponechat si doma zapomenuté bankovky a mince cizích států a včas je utratit nebo vyměnit.

Národní měny zůstanou ve Velké Británii, Dánská a Švédsku. Euro začne platit v Německu, Nizozemsku, Irsku, Francii, Belgii, Finsku, Itálii, Lucembursku, Portugalsku, Rakousku, Řecku a Španělsku.

Tropická vedra[editovat]

Od 21. 7. 2001 nastala tropická vedra. Léto se nám ukázalo v té nejhezčí prázdninové podobě. Všechny prostory u koupališť byly obsazeny postupně hnědnoucími lidmi. Nikdo teď nerozezná toho, kdo se slunil u jižních moří a kdo třeba na koupališti Nový rybník.

Nezaměstnanost[editovat]

Ke konci měsíce července je v evidenci Úřadu práce v Příbrami celkem 4 466 uchazečů o zaměstnání. Míra registrované nezaměstnanosti je 8,2 procent. Nabídku volných příležitostí tvoří 648 míst.

Z celkového počtu nezaměstnaných je 2 263 žen, 542 absolventů a 677 osob se změněnou pracovní schopností.

Největší procento nezaměstnanosti je v Příbrami a okolí, kde je bez práce 9,6 procent lidí. Nejpříznivější situace je podle statistických údajů na Sedlčansku, kde je celková nezaměstnanost 4,7 procent.

30. 7. 2001 Odvolání ředitele Obchodní akademie[editovat]

Ředitel Obchodní akademie v Příbrami ing. Jiří Kadlec byl odvolán ze své funkce. Místo ve vedení školy zaujala RNDr. Marcela Blažková.

Důvodem odvolání bylo chování hospodářky školy. Případem se zabývá policie. Padesátiletá pracovnice školy v době od ledna 2000 do června letošního roku zpronevěřila celkem 150.000,- Kč. Tyto prostředky si postupně během uvedeného období brala z pokladny školy a údajně s nimi pokrývala dluhy svého syna.

Projekt Pomozte dětem[editovat]

V době od 3. do 7. srpna probíhala na náměstí TGM pod širým nebem projekce oblíbených českých filmů. Cílem akce je podpora projektu Pomozte dětem formou dobrovolného vstupného.

Akci podporovanou vedením radnice uskutečnil pivovar Velkopopovický Kozel a společnost Kinematograf bratří Čadíků. Začátky představení byly ve 21.30 hodin. Na programu byly filmy Vesničko má středisková, Vrchní, prchni, Postřižiny, Jízda a Cabriolet.

Stotisící návštěvník Aquaparku[editovat]

Od 25. června do současnosti je týdenní návštěvnost v Aquaparku přes pět tisíc lidí. Mimo sezónu se pohybuje v rozmezí od 2 800 do 4 200 návštěvníků a v době prázdnin vzrůstá. V posledním červencovém týdnu zavítal do Aquaparku sto tisící návštěvník. K 29. červenci přišlo od začátku roku 106 tisíc lidí. Na podzim tu proběhne generální rekonstrukce vodního hospodářství pro venkovní bazén za čtyři miliony korun. Její součástí bude úprava chemického hospodářství, aby byly sníženy náklady na provoz bazénu.

Vodní hospodářství pro venkovní bazén je v provozu již dvacet pět let. V projektu se počítá se zařízením na plynný chlór. Ve vnitřním bazénu je zařízení na tabletový chlór.

Na Svatou Horu se vracejí staré malby[editovat]

Na Svaté Hoře lze nyní vidět při práci restaurátory, akademické malíře Jarmilu Macháčkovou a Petra Prokopce. Pracují v prostorách severního ambitu, na malbách sejmutých po požáru jeho zastřešení v roce 1984.

Ve stavu, v jakém byl podklad pod malbou po zásahu hasičů při požáru, nebylo možné malby restaurovat, proto se musely sejmout. Tak rozsáhlá malba se ovšem nedá sundat celá najednou, ale musí se rozdělit na části. Sejmuto bylo na tři sta dílů stržené malby. Malba se po zrestaurování přenese zpět na nově vytvořený podklad.

Malby se během uplynulých staletí nesčetněkrát opravovaly a restaurátoři se při snímání vrstev dostali až k těm nejstarším z nich. Ve spolupráci s památkovým úřadem bylo rozhodnuto, že právě nejstarší malby dostanou přednost před přemalbami. Konečným výsledkem má být co nejpůvodnější obraz.

Klíšťata nás ohrožují[editovat]

Mezi nemoci, kterých se v současnosti obáváme, patří lymská borelióza, klíšťová encefalitida nebo meningitida.

Okresní hygienická stanice v Příbrami eviduje od počátku roku asi devadesát případů boreliózy, encefalitida byla potvrzena jedna a u pěti lidí je podezření, že se o ni jedná. Zaznamenány jsou dva případy meningokoka, na Dobříši a v Sedlčanech, z nichž jeden skončil úmrtím. Odborníci připisují nárůst onemocnění oteplování klimatu. Zimy jsou mírnější, a tak přežije více nakažených hlodavců a klíšťat.

Problémy s bytovou výstavbou[editovat]

Na výstavbu 162 nájemních a 3 správcovských bytů na Drkolnově získalo město státní dotaci ve výši 65 600 000 korun.. Firma Mera Czech chce ale nyní od projektu odstoupit. Důvodem je novelizace vyhlášky, která neumožňuje, aby byla privátní firma příjemcem dotace. Pokud by město přijalo dotaci a vložilo ji do společné firmy, poruší podle nové vyhlášky rozpočtová pravidla. Pak by bylo nutné vrátit tuto částku zpět do státního rozpočtu.

Rada města schválila, že radnice postaví tyto byty ve spolupráci s nájemníky. Bude vypsána veřejná obchodní soutěž na výstavbu bytů na Drkolnově.

Stavba musí být zahájena do konce roku, aby byly splněny podmínky pro přijetí státní dotace.

Jak to chodí na záchytné stanici[editovat]

Příbramskou záchytnou stanici od začátku roku navštívilo 81 nocležníků. Současným provozovatelem je Městský úřad v Příbrami.

Provozní doba je dvanáctihodinová. Nocležníky sem přivážejí z různých okresů. Není výjimkou potkat zde opilce z Písku, Benešova nebo třeba Klatov. Pravděpodobně nejvzdálenějším návštěvníkem byl Čechoameričan z Los Angeles. I věková struktura je pestrá. Primát zde drží třináctiletá dívka, kterou přivezli rovnou z diskotéky. Naopak jedním z nejstarších se stal devadesátiletý pán. Mužů je více než žen.

Pro zvlášť agresivní jedince jsou zde postele, okolo kterých je síť ze silonových vláken. I studené vody je zde dostatek.

Po příjezdu na záchytku začíná personálů obvyklá rutina - přijetí pacienta, vyplnění formulářů, osobní prohlídka a hygiena. U všeho asistuje policie, městská nebo státní. Počet klientů se zvedá vždy po výplatě.

Současná kapacita záchytky je pět lůžek. Podle nařízení nesmí být dohromady ubytováni muži a ženy. Přednost má ten, koho přivezou dříve. Noc vyjde na pět set korun.

Zařízení neslouží pouze opilcům. Je zde ještě ubytovna pro bezdomovce. Každý z nich musí mít smlouvu na městském úřadu, jinak není přijat. Musí se zde dodržovat vnitřní řád. Znamená to například, že nikdo nesmí přijít opilý, jinak bude vyveden městskou policií. Poplatek za jednu noc je padesát korun. V ceně za nocleh je též sprcha, kuchyňka nebo sledování barevné televize.

Památník Vojna bude[editovat]

Vláda České republiky se na svém zasedání 18.července podrobně zabývala zprávou o programu ministerstva kultury „Rehabilitace památníků“. Do tohoto programu je zařazen i Památník Vojna.

V letech 2000 až 2004 by na Památník Vojna měla být vynaložena částka 79,2 miliony. Ministerstvo kultury zařadilo náš památník do první skupiny památníků. V roce 2000 poskytla vláda na rekonstrukci tábora částku 2 800 tisíc korun, která byla využita na ostrahu, provoz a přípravu rekonstrukce. Pro letošní rok byla schválena částka 3 930 tisíc korun na ostrahu, provoz a projektovou dokumentaci. V dalších letech by měla být provedena celková rekonstrukce tábora.

8. 8. 2001 Máme mistra světa[editovat]

Náš atlet Tomáš Dvořák se na mistrovství světa v atletice v kanadském Edmontonu stal potřetí v řadě mistrem světa v desetiboji.

Pro zajímavost uvádím přehled dosažených výsledků: 100 m - čas 10,62; dálka - 807 cm; koule - 16,57 m; výška - 200 cm; 400 m - čas 47,74; 110 m překážky - čas 13,80; disk - 45,51 m; tyč - 500 cm; oštěp - 68,53 m; 1500 m - čas 4:35,13; Celkový počet dosažených bodů: 8 902. Čeští desetibojaři ovládají svět a jsou nepřekonatelní.

12. 8. 2001 Máme dalšího mistra světa[editovat]

Také náš další atlet - oštěpař Jan Železný se potřetí stal mistrem světa. V kanadském Edmontonu dolétl jeho oštěp do vzdálenosti 90 metrů a 76 centimetrů. Tím vylepšil o 64 centimetrů svůj vlastní rekord šampionátu.

Jan Železný se stal mistrem světa v hodu oštěpem v letech 1993, 1995 a 2001. Olympijským vítězem se stal v letech 1992, 1996 a 2000. Zároveň byl v roce 2000 vyhlášen nejlepším atletem světa.

Houbařská kuchařka[editovat]

Na pulty příbramských knihkupectví se dostala kniha Mgr. Jaromíra Sudy Dobrou chuť, houbaři. Kuchařka obsahu šest set originálních receptů houbových jídel, které autor získal především prostým sběrem při svých setkáních s dalšími houbaři, ale i od svých rodičů, prarodičů a moudrých knih. V knize je také spousta informací o konzervaci, sušení, nakládání a mrazení hub. Autor považuje své dílo za malé díkůvzdání lidem, kraji a zemi, ve které žije.

18. a 19. 8. 2001 Pouť na Svaté Hoře[editovat]

Na Svaté Hoře se konala poutní slavnost. Sobotní mši sloužil starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec. Po jejím skončení se vydal do ambitů a okolí Svaté Hory světelný průvod. Jedná se o zvyk ze starořímských dob.

V neděli přijel na Svatou Horu kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský a celebroval mši svatou v 9 hodin.

Pan kardinál se ve svém kázání zaměřil na výklad statistických údajů o počtu věřících. Podle statistik počet věřících klesl, ale ve skutečnosti téměř každý v něco věří.

Svatá Hora byla opět zaplněna věřícími a počasí zase přálo. Pana kardinála uvítal za naše město starosta Mgr. Josef Vacek, který se mše zúčastnil se svým synem.

20. 8. 2001 Přestavba mostu[editovat]

V době od 20. do 27. 8. 2001 došlo k plánované přestavbě železničního mostu nedaleko nově budovaných kruhových objezdů na Flusárně u benzínové čerpací stanice Q1 v Příbrami. Začalo se demontáží stávajícího železničního viaduktu a je už připraveno provizorní přemostění. Pod provizorním mostem byla zahájena demolice pilířů starého mostu a násypů Až se postaví nový most, nastane osmadvacetidenní zrání betonu, pak se rozebere provizorní a začne sloužit nový most..

Železniční dopravu na trati Příbram-Milín nahradila v této době autobusová doprava.

Základní údaje o Městském úřadu Příbram[editovat]

Vzhledem k tomu, že jsem již trochu „rozkoukala“ ve funkci kronikářky města, budu se zabývat nejen mapováním událostí v našem městě, ale ráda bych evidovala i základní údaje o významných institucích města . A protože jsem zaměstnankyní Městského úřadu Příbram, zahájím samozřejmě údaji o našem úřadu.

K začátku II. pololetí roku 2001 byl stav zaměstnanců radnice tento:

Starosta města: Mgr. Josef Vacek

Zástupce starosty: ing. Ivan Fuksa, PhDr. Vladimír Vepřek

Tajemnice: JUDr. Drahomíra Hanzlíčková

Sekretariát: Hana Fialová, Ivana Makošová, Lenka Sosnovcová

Útvar CO, BP: Pavel Burda

Odbor investic: vedoucí - ing. Jan Hauptman

Dana Benešová, Pavel Staněk, Petr Havlík, Pavla Nováková, Vlastimil Franěk

Odbor správy budov: vedoucí - ing. Jarmila Nováková

ing. Margita Kroupová, Michaela Kramešová, Václav Hlinka, Miroslav Rangl, Jiří Bečvář, Václav Sedláček

Stavební úřad: vedoucí - Helena Tomšovská

Lenka Holubová, Tomáš Kubík, Chaloupková, Karel Urban, Jan Šťastný, Němcová, Jan Rozsypal, Eva Krotká, Ludmila Bočinská, JUDr. Antonín Hejduk, ing. Jiří Chlumecký

Odbor dopravy: vedoucí - Zdeněk Škaloud

Eva Palivcová, Richard Hadač, Ilona Trochová

Odbor organizační a vnitřních věcí: vedoucí - ing. Jana Burešová

Marie Kubová, Miloslava Kuglerová, Milada Štochlová, Renata Morová, Marie Stohrová, Pavla Vacková, Helena Ziopulosová, Věra Plzenská, Eva Uhlířová, Lenka Koudelová, Ing. Jindřich Koš, ing. Jiří Stodůlka, Jiří Vaněrka, Ladislav Černý, Václav Vostárek, Miluše Němečková, Helena Sýkorová, Marie Chýlová, Milan Muránsky

Ekonomický odbor: vedoucí - Jana Pivoňková

Olga Štilipová, Eva Pechová, Marcela Mynarzová, Alena Kolingerová, Marie Kočová, Ivana Zelenková, Lenka Grimová, Bohumila Máchová, Marcela Trčková, Jaroslava Martínková, Jana Rychlá, ing.Hana Odstrčilová, Vilma Dvořáčková, Ludmila Zelenková

Bytový odbor: vedoucí - ing. Venuše Štochlová

Marcela Zbránková, Iva Černohorská, Anna Bauerová, Marie Čekanová, Drahomíra Čejková

Odbor školství, mládeže, kultury a tělovýchovy: vedoucí - Věra Albrechtová

Jitka Buraltová, Stanislava Walenková, Eva Hovorková

Živnostenský úřad: vedoucí - ing. Ota Hauptmann

Andrea Stramová, Jaroslava Krejzová, Milan Křístek, Vladimíra Zajíčková, Radka Fiebigerová, Marie Stehlíková, Hana Měráková

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví: vedoucí - PhDr. Josef Petrášek

Jitka Vacková, Marie Přibylová, Eva Strýčková, Květa Bulinová, Miloslava Lukáczová, Ilona Rotterová,Ivana Pružinová, Lucie Kopecká, Ivana Novotná-Kuzmová, Hana Nováková, Lada Vohanková, Šárka Trčková, Iveta Lamrová, Barbora Slavíková

Právní odbor: vedoucí - Mgr. Bedřich Pěkný

Mgr, Marek Mikoláš, Bc. Žaneta Herboltová, Hana KopsováJana Slavíková, Ivana Veselková, Zdena Pentková

Odbor koncepce a rozvoje města: vedoucí - ing. arch. Vít Kučera

ing. Zdenka Sučková, Blanka Vlková

Městské lesy: ředitel - ing. František Liška

Technické služby: ředitel - ing. Ladislav Michvocík

Divadlo Příbram: ředitel - Jiří Slanec

Knihovna Jana Drdy: ředitel - Mgr. Václav Chvál

Galerie Zámeček: ředitelka - Hana Ročňáková

Pečovatelská služba: ředitelka - Anna Bláhová

Radní našeho města:

Mgr. Josef Vacek, Ing. Ivan Fuksa, PhDr. Vladimír Vepřek, JUDr. Drahomíra Hanzlíčková, MUDr. Petr Gajdošík, PaedDr. Vladimír Kříž, Mgr. Jana Suková, MUDr. Ivan Šedivý

Zastupitelé našeho města a jejich stranická příslušnost:

MVDr. Václav Beneš – ČSSD, RNDr. Marcela Blažková - KDU-ČSL-NK, ing. Ivan Fuksa – ODS, MUDr. Petr Gajdošík – SŽJ, ing. Marián Ivančák – KSČM, MUDr. Miroslav Choura - KDU-ČSL-NK, Svatopluk Chrastina – ODS, Josef Janota – ČSNS, MUDr. Fedor Kasper – ODS, ing. Bohumil Kortus – ČSSD, PaedDr. Vladimír Kříž – US, Jiří Milec – KSČM, Emanuel Novotný – KSČM, ing. Josef Novotný – KSČM, MUDr. Vlastislav Páca – US, ing. Pavel Pikrt – ČSSD, MUDr. Ivan Šedivý – ODS, Mgr. Jiří Schmidt – DeU, MUDr. Jan Šírek - KDU-ČSL-NK, Josef Špina – ODS, Mgr. Jana Suková – SZ, RSDr. Jiří Svoboda - KSČM

Mgr. Josef Vacek - KDU-ČSL, PhDr. Vladimír Vepřek - KDU-ČSL, ing. Zdeněk Vojíř - ČSSD

Městská policie[editovat]

U Městské policie Příbram pracuje 35 strážníků. MP zabezpečuje nepřetržitý provoz (24 hodin), při kterém se střídají čtyři směny. Každá směna má určeného vedoucího.

Strážníci pracují po 12-ti hodinových směnách - ranní směna (7.00-19.00 hod.) a noční směna (19.00-7.00 hod.).

Směny se střídají v pravidelném cyklu - 3 směny ranní - 3 dny volno - 3 směny noční.

Efektivnost práce strážníků pomáhá zajišťovat zejména městský kamerový systém (MKS), který byl vybudován s dotací ministerstva vnitra ve výši 2 340 000,- Kč. MKS obsahuje šest kamerových bodů a velice se osvědčil při snižování kriminality v našem městě.

Hlavním úkolem MP je zabezpečovat místní záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti obce. Prvořadým úkolem je proto preventivní kontrola veřejného pořádku.

Pro zajímavost uvádím každodenní činnosti MP:

 • dekódování budov MěÚ - pult centrální ochrany
 • kontrola a odemykání hřbitova v Příbrami I
 • dozor a hlídání u základních škol
 • kontrola a odemykání svatohorských schodů
 • kontrola a uzamykání řetězů na pěší zóně
 • zakódování a uzamčení budov MěÚ
 • kontrola a uzamčení hřbitova
 • kontrola dopravy
 • odchyt a odvoz zatoulaných psů do útulku atd.

Mezi nepravidelné činnosti patří například doručování obsílek MěÚ, odvoz a doprovod peněz pro MěÚ, prověřování neoprávněně užívaných bytů, odtahy vraků ve spolupráci s Technickými službami, výměna pokladen parkovacích automatů, asistence pro okresní soud, finanční úřad, policii, zabezpečování pořádku při různých sportovních a kulturních akcích, rozvod materiálu pro Radu města a Zastupitelstvo města atd.

Městská policie používá 3 služební auta, jedno vozidlo slouží pro odvoz odchycených psů a pro převoz nepopulárních „botiček“.

Městská policie řešila i některé nespecifické záležitosti, například úspěšně zasahovala při útoku v kanceláři tajemnice městského úřadu, odchytávala hada nebo poraněného srnce, zajišťovala falešné bankovky, pomáhala s rojícími se včelami, zajišťovala pytláky či fetující mládež, zajistila a následně vrátila uprchlého pacienta na OÚNZ atd.

Pro úplnost uvádím ještě jména:

Velitel Městské policie Příbram - Karel Kupec

Strážníci: Jiří Kostov, Miroslav Hejduk, Jiří Řezanina, Martin Hájek, Alena Tesařová, Petr Škuba, Jaroslav Komorous,

Imrich Feňák, Jaroslav Zapletal, Svatava Burdová, Daniel Šerák, Patrik Gulej, Jan Škuba, Jaroslav Křížek, Jarmila Hrstková, Miloš Nepivoda, Stanislav Bartoníček, Tomáš Šilhan, Miroslav Čížik, Robert Vávra, Jan Gerega, Renata Hamplová, Miroslav Šolar, Vojtěch Kos, Miroslav Janeš, Ladislav Lajbner, Tomáš Wilda, Roman Moravec, Petr Holánek, Petr Doubek, Miroslav Gregořica, Roman Láznička, Rudolf Procházka a Tomáš Větrovský.

Jednání s Japonci[editovat]

Příbramskou radnici navštívili zástupci japonské firmy Aoyama. Zajímali se o možnosti investování v průmyslové zóně na Balonce. Firma se zabývá výrobou komponentů pro automobilový průmysl.

Radnice představila město a zdejší továrny, školy, zdravotnická zařízení a služby. Potencionálním investorům byl při jednání předložen i Rating města. Schůzky se zúčastnili zástupci Regionální rozvojové agentury a Czech Investu, který návštěvu organizoval. Jednání byl přítomen také pracovník úřadu práce, který podal informace o stavu a vývoji nezaměstnanosti v okrese.

O svém případném investičním záměru by musela firma Aoyama přesvědčit radu a zastupitelstvo města.

Firma by zaměstnala v první fázi 100 až 150 kvalifikovaných pracovníků, především strojařů. Konečný počet zaměstnanců by mohl být až 500.

30. 8. 2001 Rekonstrukce jídelny[editovat]

V tento den proběhlo slavnostní otevření zrekonstruované jídelny při Gymnasiu v Komenského ulici v Příbrami.

Kuchyně je nově vybavena po technologické stránce a je tu nový koridor, který propojil jídelnu se školou. Rovněž byly provedeny venkovní i interiérové stavební úpravy budovy.

Souhrnné náklady na rekonstrukci jídelny a stavbu koridoru se pohybovaly kolem dvaceti milionů korun.

3. 9. 2001 Začátek školního roku[editovat]

Tak a zase začala škola. Všichni jsme užasli, kde se v Příbrami vzalo tolik dětí. Rázem byly plné autobusy městské dopravy, chodníky zaplnila mládež, takže na místech kolem škol šlo pouze s obtížemi procházet. Všichni se radostně vítali. Nejkrásnější pohled byl ale na dychtivé oči prvňáčků. Všichni jim přejeme úspěšný školní rok 2001-2002.

Nová světelná křižovatka[editovat]

Příbramáci se konečně dočkali nové světelné křižovatky u Uhelných skladů. Křižovatka je řízena dynamicky - zelená pro chodce bude spuštěna po stisknutí tlačítka na sloupu. Tím byl vyřešen problém dlouhých front automobilů, které zde čekaly na možnost vjezdu na hlavní silnici v ulici Československé armády.

Náklady na vybudování semaforů se pohybovaly kolem 1,6 milionu Kč a jsou hrazeny z rozpočtu příštího roku.

6. 9. 2001 Vernisáž výstavy[editovat]

V 17 hodin byla zahájena vernisáž výstavy fotografií Stanislava Tůmy v Galerii Františka Drtikola. Úvodní slovo přednesla ředitelka galerie Hana Ročňáková, dále se ujal slova herec Národního divadla v Praze Ondřej Pavelka i sám vystavující fotograf. Velmi hezké bylo kytarové vystoupení kytaristy Radima Hladíka. To vše se odehrálo pod nově rekonstruovaným osvětlením, které provedla firma PADOZ.

Fotografie jsou vskutku působivé a rozmanité a vyzařuje z nich velký cit pro krásu. Fascinující jsou záběry za staré Prahy s motivy světla a stínů. Velmi pěkné jsou též akty, ve kterých je cítit obdiv ke kráse ženského těla.

7. 9. 2001 Zahrádkářská výstava[editovat]

V devět hodin ráno byla zahájena v Domě dětí a mládeže tradiční zahrádkářská výstava. Ta letošní byla již čtrnáctá v pořadí a pořádal ji Český zahrádkářský svaz, konkrétně zahrádkářská osada „U Prokopa“.

Výstavu zahájil pan starosta a do kroniky vystavovatelů napsal velice povzbudivá a hřejivá slova uznání. Skutečně bylo co obdivovat. Tak velké množství všech možných druhů překrásných jiřin se opravdu jen tak nevidí. Na tuto výstavu chodím každý rok a právě u jiřin vzpomínám na svou babičku, která byla také vášnivá pěstitelka těchto květů. Zároveň vystavovatelé předvedli své výpěstky ovoce a zeleniny, kaktusáři vystavili své kaktusy a bonsajisté své bonsaje.

Na výstavě bylo možno zakoupit i nápaditou užitnou keramiku za příznivé ceny.

Příbramský starosta do Senátu[editovat]

V Paláci Charitas se uskutečnila Středočeská nominační konference KDU-ČSL, která měla za úkol představit a následně zvolit kandidáty pro volby do Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro senátní obvod číslo 18 se sídlem v Příbrami, což představuje celé Příbramsko a jihozápadní část Benešovska.

Kandidátem pro volby do Senátu Parlamentu ČR, které proběhnou na podzim příštího roku, byl zvolen starosta Příbrami Mgr. Josef Vacek. Kandidátku do Poslanecké sněmovny za Středočeský kraj povede JUDr. Vlasta Parkanová, bývalá ministryně spravedlnosti.

8. 9. 2001 Výstava „Nože 2001“[editovat]

V sobotu byl příbramský Q-klub obležený auty návštěvníků i vystavovatelů z celé republiky. Konala se zde již 10. výstava nožů.

Své zboží a služby nabídlo přibližně 80 vystavovatelů. Bylo prodáno všech 2 300 vstupenek. Další vstupenky předal hlavní organizátor výstavy Pavel Formánek známým a sponzorům, takže výstavu shlédlo asi 3 000 návštěvníků. S tak velkým zájmem se žádná podobná akce v republice nemůže srovnávat.

Na výstavě se představili největší čeští výrobci, zahraniční výrobce představili jejich dovozci. Svou práci prezentovali také rytci, řezbáři, výtvarníci, výrobci kožených doplňků, kováři.

Přímo na místě byla ražena pamětní plaketa a almanach Nože 2001.

11. 9. 2001 Teroristický útok v USA[editovat]

Celý svět je v šoku. Spojené státy americké zažily největší teroristický útok v dějinách lidstva. Útok přišel jako blesk z čistého nebe. Jasná obloha nad Manhattanem se krátce po deváté hodině východoamerického času zahalila černým dýmem.

Do severní věže budovy Světového obchodního střediska narazil ukradený Boeing 767 pilotovaný teroristy se 170 lidmi na palubě. Z výškové budovy vyšlehla ohnivá koule. Necelých 20 minut poté narazilo druhé letadlo, rovněž unesené a ovládané sebevražednými útočníky, do jižní věže. Na palubě tohoto letadla bylo asi 150 cestujících. Obě křídla jedné z nejvyšších budov světa, která měla 150 pater, se zhruba dvě hodiny po atentátu sesula k zemi.

Dvojče World Trade Center měřil 417 metrů. V každém mrakodrapu bylo 104 výtahů a 21 800 oken, která se však nedala otevírat. V obou věžích pracovalo dohromady 50 000 lidí. Každodenní turistická a obchodní návštěva v obou věžích dosahovala 70 000 lidí. V podzemí mrakodrapů se nacházelo obchodní centrum, parkoviště a podzemní dráha.

Třetí letoun dopadl na budovu Pentagonu ve Washingtonu. Její část se bezprostředně po atentátu zřítila.

Čtvrtý letoun ovládaný teroristy se zřítil jižně od Pittsburghu.

Nenacházím žádná slova pro vyjádření pocitů lidí. Jen hrůza a děs. A také velký strach z toho, co se bude dít v budoucnosti.

15. 9. 2001 Starosta Příbrami v přímém přenosu[editovat]

Televize TV 3 vysílala živě besedu se starostou Příbrami Mgr. Josefem Vackem pod názvem Volejte starostovi. Náš pan starosta bez jediného zaváhání odpovídal zasvěceně na dotěrné otázky jak redaktorky televize, tak i na telefonické dotazy diváků. Beseda byla prokládána záběry z ulic Příbrami, kde byli dotazováni náhodní chodci na svou spokojenost s bydlením, názor na azylový dům, rozdělení financí pro rozvoj města a podobně. Shodou okolností jsem se ocitla též mezi dotazovanými a před bystrým okem kamery jsem prožívala hrozné chvíle. O to více obdivuji perfektní vystoupení pana starosty.

23. ročník Rally Příbram - AAA Auto Praha[editovat]

Ve dnech 15. a 16. 9. 2001 se konal v Příbrami již 23. Ročník Rally Příbram - AAA Auto Praha. Je to událost, která již tradičně patří k příbramskému podzimu a diváci se sjíždějí z celého širokého okolí.

Letošní ročník měřil 486,7 kilometru, přičemž samotné vložky byly dlouhé 186,6 kilometru. V sobotu se jelo deset měřených úseků a nedělní část vyplnilo zbývajících šest úseků na Berounsku.

A tady jsou výsledky:

1. místo - Tomáš Hrdinka a Petr Gross na voze Subaru Impreza WRC

2. místo - Emanuele Dati - Massimo Chiapponi (Itálie) na voze Ford Focus

3. místo Václav Pech - Petr Uhel na voze Toyota Corolla WRC.

16. 9. 2001 Tomáš Enge vstoupil do historie[editovat]

Jsem moc ráda, když mohu kromě dění v Příbrami informovat i o mimořádných úspěších Čechů ve světě.

Tomáš Enge vstoupil do historie českého automobilového sportu. Jako první Čech a vůbec první pilot ze zemí bývalého východního bloku se postavil s vozem Prost Acer v italské Monze na start velké ceny formule 1. A co víc, svůj první velký závod projel bez chyby. V cíli velké ceny, kterou vyhrál Kolumbijec Juan Pablo Montoya ze stáje BMV-Williams, se jezdec z Liberce objevil jako dvanáctý.

20. 9. 2001 Běh Terryho Foxe[editovat]

V Příbrami se konal již pátý ročník Běhu Terryho Foxe. Start i cíl běhu byl u plaveckého bazénu.

Historie běhu se váže na příběh Kanaďana Terryho Foxe, kterému kvůli rakovině kosti v jeho osmnácti letech amputovali nohu. Terry Fox se rozhodl uskutečnit sbírku peněz na výzkum léčby této zákeřné choroby. Proto se v roce 1980 po intenzivní přípravě vydal napříč Kanadou. Za 143 dní uběhl 5 565 km, přičemž denně absolvoval v průměru 39 kilometrů. „Maraton naděje“ však nedokončil, protože rakovina dvaadvacetiletého chlapce přemohla. Nedokázala však zastavit lavinu, kterou Terry Fox uvedl do pohybu. V desátkách zemí se každoročně vydávají lidé na trať Maratonu naděje, aby mohli splnit Terryho sen - objevit lék proti rakovině.

Podle výše finančního příspěvku, který bude poukázán na konto výzkumu léčby rakoviny, obdrželi účastníci čelenku Terryho Foxe, tričko, šátek, talíř jako hračku nebo samolepku.

Za uplynulé čtyři ročníky byla vybrána částka 197 379,90 Kč, kterou naši spoluobčané přispěli na výzkum léčby rakoviny.

Letošního běhu se zúčastnili 753 závodníci. Byla vybrána částka přesahující 38 000,- Kč, která bude určena na boj proti rakovině.

Úspěch příbramských fotbalistů[editovat]

Srdce příbramských fanoušků fotbalové Marily jásala. V Příbrami se totiž poprvé v letošním ročníku hrál zápas Poháru UEFA. A začátek se opravdu povedl.

Jako protivník se představil celek francouzského Sedanu. Vzhledem k tomu, že se našim fotbalistům v poslední době moc nedaří, všichni s napětím očekávali věci příští. Hoši se však vybičovali k nádhernému výkonu a zápas skončil výhrou Příbrami 4:0. Tři branky dal Kulič a jednu Otepka. Je to dobrý začátek pro odvetu, která se bude konat za týden na hřišti Sedanu.

21. 9. 2001 Den bez aut[editovat]

Tento den vyhlásilo několik ekologických organizací Dnem bez aut. Říkají: Dnem bez aut bychom rádi poukázali na alternativy, z nichž jedna je jízdní kolo. Právě jízdou na kolech chceme připomenout výhody tohoto rychlého, praktického dopravního prostředku, který je nenáročný na prostor a nepředstavuje pro pěší takové riziko jako automobil. Zároveň jízda na kole spojuje příjemné s užitečným, dopravíme se na místo a děláme něco pro své zdraví, neznečisťujeme vzduch a neobtěžujeme ostatní hlukem.

Počasí pohromou zemědělců[editovat]

V měsíci září nám počasí vskutku dává zabrat. Stále jenom prší a je chladno jako o dušičkách. O nějakém babím létu si můžeme nechat pouze zdát.

Velmi špatně jsou na tom zemědělci. Po loňských ztrátách kvůli suchu sužuje letos zemědělce déšť. Do zaplavených polí nemůže technika a někde pěstitelé nestačili sklidit obilí. Dosud není sklizeno asi 5-8 procent ploch obilovin. Počasí však nedovolilo mnohde sklidit ani slámu a tím se zdržela i orba a setí ozimů. Sklizena není kukuřice a stejně jsou na tom brambory, které navíc v mokré půdě začínají hnít. Je také ohrožena slibně vyhlížející úroda hroznů na Moravě, neboť vlivem dešťů hrozny začínají plesnivět a chybí sladkost, kterou dodává sluníčko.

V nebývalé míře však rostou houby. Lesy jsou plné pravých hřibů a snad každý houbař odchází spokojen.

Co je však nejhorší - šedivé dny bez slunce trvají už několik týdnů a mají nepříznivý vliv na naši psychiku.

Bezpečnostní opatření proti terorismu[editovat]

Teroristický útok v USA ovlivnil životy nás všech. Svět si s hrůzou uvědomil obrovské nebezpečí, které lidstvu hrozí ze strany Talibanu. Teroristé mohou zaútočit prakticky kdekoliv. Z toho důvodu jsou nyní strategické objekty sledovány mnohem přísněji než dříve. Také v České republice byla přijata přísná bezpečnostní opatření na strategicky důležitých místech.

Mezi objekty, kterým se z hlediska bezpečnosti v současnosti věnuje zvýšená pozornost, patří bezpochyby velká vodní díla, zejména vodárenské nádrže, jež zásobují vodou větší městské aglomerace.

GE Capital Bank se přestěhovala[editovat]

Dříve Agrobanka, nyní GE Capital Bank, se přestěhovala z honosné stavby na náměstí TGM do skromných prostor na začátku Pražské ulice. Proč se tak stalo?

Bývalá pracoviště a budova na náměstí byla dědictvím po Agrobance a neodpovídala bankovní strategii nové banky. Tou je totiž určitá pokora vůči zákazníkovi, snaha o vytvoření přirozeného prostředí a samozřejmě i ekonomičnost provozu. Banka výrazně snížila počet zaměstnanců. Z původních 75 v době, kdy GE Capital Bank Agrobanku koupila, jich je dnes pouhých 14. Příčinou ale není útlum, statistika naopak hovoří o stálém nárůstu klientů až na současných 7 000.

Příčinou snížení počtu pracovníků je přísné sledování produktivity práce, zjednodušení organizační struktury, ale hlavně moderní trend, který spěje k elektronickému provádění transakcí.

Zajímavé je i prostředí, které jako by ani bankou nebylo. U přepážek se většinou sedí a nejsou tu neprůstřelná skla. Ukazuje se totiž, že přepážky s neprůstřelnými skly zvyšují nebezpečí pro ty, kdo jsou v okamžiku loupeže v bance. Ten, kdo chce, stejně tuto bariéru překoná a banka nechce riskovat životy. Pro případ loupeže jsou vyspělejší systémy zabezpečení a ochrany.

25. 9. 2001 Srdíčkový den[editovat]

V celé naší zemi se konal „Srdíčkový den“, kdy jsme otevřeli svá srdce a na oplátku jsme obdrželi žlutá srdíčka s logem Život dětem.

Studenti příbramské Vyšší zdravotnické školy prodávali srdíčkové klipy v rámci republikové charitativní akce, kterou pořádalo občanské sdružení Život dětem. Koupí srdíčka v hodnotě 20,- Kč tak lidé přispěli na výstavbu nové transplantační jednotky kostní dřeně pro děti nemocné leukémií. Ta bude umístěna ve Fakultní nemocnici v Praze Motole a bude sloužit dětem z celé republiky.

27. 9. 2001 Svatováclavská pouť[editovat]

V 15 hodin vykročil od budovy Podnikového ředitelství Rudných dolů Příbram slavnostní průvod směrem na Václavské náměstí, kde byla slavnostně zahájena Svatováclavská pouť. O zábavu se postarala různá kulturní tělesa a zejména potěšeni byli milovníci zlatavého moku, neboť od 16 hodin teklo pivo zdarma.

Pouť je také velkým lákadlem pro děti a mládež. Náměstí TGM je doslova ucpané pouťovými atrakcemi a hlučí tím správným pouťovým rachotem.

Od tohoto dne také došlo k jedné pro Příbramáky velmi nepříjemné situaci. Z důvodu rekonstrukce vozovky od křižovatky Háje do Milína byla trasa Strakonické silnice odkloněna přes Příbram. Vzhledem k tomu, že nastal zásluhou státního svátku prodloužený víkend (a po dlouhé době přestalo pršet a na obloze se objevilo sluníčko a meteorologové navíc hlásí krásný víkend), každý, kdo má čas, se vydal na cesty. A tak se stalo, že ve čtvrtek 27. 9. v odpoledních hodinách byl průjezd městem velkým dobrodružstvím. Na všech křižovatkách stály dlouhé fronty aut, které se jen pomalu pohybovaly kupředu. Přejít silnici znamenalo přímo kaskadérský kousek.

Památník Vojna připomíná zločiny[editovat]

Uprostřed lesů 5 km jihovýchodně od Příbrami nedaleko obce Lešetice, byl v letech1947-1948 vybudován německými válečnými zajatci pracovní tábor. Pojmenování dostal podle nedalekého vrchu Vojna.

Protože němečtí zajatci museli být podle uzavřených mezinárodních smluv odsunuti do bývalé NDR, nastal problém, jak zaplnit uvolněná pracovní místa. Po komunistickém převratu v únoru 1948 se rozhodlo tehdejší vedení státu využít pro tyto účely značné množství pracovní síly z řad takzvaných chovanců tábora nucených prací. Jednalo se o lidi, kteří byli z politických důvodů protiprávně internováni bez rozsudku.

Na Vojnu byli umisťováni především „nejnebezpečnější, zvláště státně bezpečnostní zločinci“, tedy lidé z řad stoupenců demokracie odsouzení ve vykonstruovaných procesech na 10 a více let, nejčastěji za velezradu, pokus o velezradu, vyzvědačství, pokus o nedovolené opuštění republiky, podvracení lidově demokratického zřízení.

V dlouhé řadě jmen politických vězňů upoutají pozornost ta, jež patří lidem, kteří se v předchozím historickém vývoji výrazným způsobem zasloužili o náš stát. Nechyběli mezi nimi známí vědci, umělci, duchovní, politici či sportovci, zejména pak hokejoví mistři světa z let 1947 a 1949. Namátkou uvádím jen několik jmen osob vězněných na Vojně a po jejím zrušení k 1.6.1961 též v nedalekém NPT Bytíz:

 • generál František Chábera - československý válečný stíhač ze západní a východní fronty
 • plukovník Mikuláš Lysický -zástupce velitele 1. Československé samostatné smíšené letecké divize v Sovětském svazu
 • podplukovník Pavel Pukančík - válečný střelec bombardéru 311. Československé perutě R.A.F. v bitvě o Atlantik
 • plukovník Pravomil Raichl, který prošel se Svobodovou armádou z Buzuluku až do Prahy
 • generál Rudolf Pernický- velitel parašutistické skupiny vyslané v roce 1944 z Anglie na pomoc domácímu odboji

a mnoho dalších.

A mezi těmito slavnými jmény se vyskytovalo i jméno vězně Františka Zahrádky. Tento známý Příbramák (původem z Děčína) má spolu s ředitelem Okresního muzea Příbram dr. Velflem velké zásluhy na tom, že památník Vojna byl v lednu 2001 vyhlášen kulturní památkou a vláda poskytla dotace na jeho rekonstrukci a údržbu.

Pan František Zahrádka se narodil 30.10.1930 v Děčíně v rodině italského legionáře. Rodina se mnohokrát stěhovala, aby nakonec zakotvila v průběhu 2. světové války v Českých Budějovicích. Zde se pan Zahrádka vyučil radiomechanikem. Protože znal dobře cestu do Německa, převáděl tajně přes hranice po trasách kolem Volar, Sušice, Hartmanic a podobně.

Za tuto činnost byl 3. 9. 1949 zatčen. Proces s ním a dalšími zatčenými se konal 8. a 9. prosince 1949 na Pankráci. Vzhledem k tomu, že byl mladistvý a tudíž mu nebylo možné dát nejvyšší trest, vzal na sebe víc viny, aby pomohl ostatním více ohroženým. A tak byl odsouzen v 19 letech na 20 let. Dodnes si pamatuje přidělená vězeňská čísla.

Při popisování zážitků z vězení tuhne člověku krev v žilách. V roce 1951 vážil pan Zahrádka 45 kilogramů. Ani strašné zážitky jej však nezlomily a dnes vzpomíná především na statečné spoluvězně, kteří mu dodávali sílu vydržet. Poznal na vlastní kůži hrůznost komunismu a došel k poznání, že je stejný jako fašismus.

Po přeložení z Vojny na Bytíz se začal zabývat vysokofrekvenční signalizací z klece a tento vynález dokončil se skupinou v dalším vězení na Pankráci. Na tento vynález mu byl udělen patent.

Pan František Zahrádka byl propuštěn po 13 letech dne 3. 9. 1962 na svobodu. U hornického řemesla zůstal a pracoval na různých šachtách v okolí Příbramě. Nyní jako důchodce se věnuje zejména propagaci třetího odboje.

S panem Zahrádkou jsem si povídala a především poslouchala v Muzeu třetího odboje. Obdivovala jsem jeho vitalitu a sílu. Ubezpečil mě o tom, že čím víc má člověk trápení a strastí, tím víc se obrní proti běžným a malicherným starostem a život bere s nadhledem a optimismem.

Výsledky sčítání lidu, domů a bytů[editovat]

Český statistický úřad vydal předběžné výsledky březnového sčítání lidu, domů a bytů. Tabulky nabízení řadu zajímavých čísel.

K 1.3.2001 žilo v okrese Příbram 108 227 obyvatel. Největším sídlem je okresní město Příbram s 36 066 obyvateli. Následují Sedlčany s 7 889 obyvateli, Dobříš s 7 863 občany, Rožmitál pod Třemšínem s 4 388 obyvateli a Březnice, kde žije 3 687 obyvatel.

Naopak nejméně obyvatel má obec Těchařovice. Žije tu pouze 35 obyvatel.

K české národnosti se přihlásilo 103 992 lidí, což je 96,09 procenta. Druhou nejpočetnější národností na Příbramsku je slovenská (1 426 obyvatel - 1,32 procenta). Moravany se cítí být 124 občanů našeho okresu, Slezany 32, k německé národnosti se hlásí 106 obyvatel a k romské 72.

V Příbrami žije 683 Slováků, 46 Moravanů, 55 Němců, 29 Poláků a 9 Romů.

Zapsáno v říjnu 2001.

Kandidát na generálního ředitele[editovat]

Rada České televize vyhlásila výběrové řízení na obsazení funkce generálního ředitele České televize. V souladu s tímto vyhlášením chtěl Spolek Prokop navrhnout na tuto funkci současného místostarostu našeho města ing. Ivana Fuksu. Starosta Spolku Prokop ing. Chrudoš Fiala uvedl, že pan místostarosta má vzhledem k svému celkovému rozhledu, zkušenostem a sportovnímu duchu všechny předpoklady k úspěšnému výkonu této funkce.

Pan ing. Fuksa však tuto kandidaturu nepřijal s tím, že zatím vidí svoji realizaci na komunální úrovni. Má ještě plno rozdělané práce i plánů, co by bylo třeba v Příbrami udělat a rád by se na realizaci podílel.