Přeskočit na obsah

Drobné povídky dějepisné/Tycho de Brahe a zatmění slunce

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Tycho de Brahe a zatmění slunce
Autor: Josef Flekáček
Zdroj: FLEKÁČEK, Josef. Drobné povídky dějepisné. Praha: Alojs Hynek, 1890. s. 81–82.
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Související: Autor:Tycho Brahe
Související články ve Wikipedii:
Tycho Brahe

Slavný tento hvězdář a počtář narodil se r. 1546. v Dánsku. Již jako malý hošík velmi rád pozoroval hvězdnaté nebe; celé večery stával na ulici a díval se na nebe, nebo vyhlížel na hvězdy okénkem malého vikýře na půdě; znal jich jména a hbitě dovedl čísti na mapách hvězdnaté oblohy.

Když mu bylo čtrnácte let, předpověděli hvězdáři na dlouhý ovšem čas napřed zatmění slunce, určivše hodinu a minutu, kdy počíti i skončiti má. Tycho byl všecek u vytržení, nemohl se onoho dne ani dočkati, a jen žádostiv byl: zdali vskutku ve chvíli hvězdáři vypočtenou zatmění počne, a zdali tak dlouho též trvati bude? A když skutečně zatmění na vlas tak počalo a trvalo, jak bylo určeno, byl Brahe všecek nadšen a rozhodl se pevně, že ničemu jinému se nevěnuje, než jen hvězdářství. Proto také, poslán byv na universitu do Lipska, by práva studoval, výhradně hvězdářskými pracemi a výpočty se zaměstnával, a také skutečně hvězdářem se stal a slavně vynikl.

Umění milovný císař Rudolf II. povolal Tycha de Brahe r. 1597. do Prahy a tam podporoval ho v jeho studiích a výpočtech co nejštědřeji, pracoval a studoval s ním. V Praze též zemřel Brahe v říjnu r. 1601. maje teprve 55 let, a pochován jest v chrámě Panny Marie před Týnem, kdež má pěkný náhrobek.