Přeskočit na obsah

Domácí zahrada/Zahrádky malé

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Domácí zahrada
Podtitulek: Zahrádky malé
Autor: Čeněk Kalandra
Zdroj: Kalandra, Čeněk. Domácí zahrada. Milotice u Hranic: Hospodář, 1895. s. 12-13.
Národní digitální knihovna
Licence: PD old 70

Co do rozdělení zahrady přidržíme se jisté určité soustavy:

1. Zahrádky zcela malé, méně než 1 ar rozlohy.

2. Zahrádky od 1 do 3 arů.

3. Zahrady od 3 do 5 arů.

4. Zahrady přes 5 arů.

*

Zahrádky malé.

(Viz plán č. 1.)

V takových, jak již uvedeno, pěstovati lze jen květiny a zeleninu, ač nedá-li majitel přednost pouze květinám. Jaký také užitek z plochy tak nepatrné? Avšak nepouštějme se zřetele, že často přijde vhod i skrovná hrstka zeleniny, nedostává-li se a není-li v místě ke koupi.

Rozdělíme tedy plochu spravedlivě: polovici oku, polovici žaludku. Poněvadž nelze pro každý možný tvar měřický kresliti a vyličovovati rozdělení zvláštní, přidržíme se nejobyčejnějších, obdélníka a čtverce, jiné tvary důvtipu čtenáře ponechávajíce. Možno arci týž tvar upraviti a rozděliti způsobem nejrozmanitějším.

Samo sebou se rozumí, že zeleninu pěstovati budeme v zahradě jakkoli velké dle možnosti vždy více v ústraní, květiny pak na místě vynikajícím.

V takovéto malé zahrádce umístíme zeleninu podél zdí nebo plotů neširokým pruhem, pak vedeme úzkou cestičku, v prostřed zřídíme záhon květinový. Jakou zeleninu pěstovati, to záleží jednak na poloze zahrádky, jednak na vůli a chuti majitele; pěkně se vyjímá, střídáme-li druhy tak, aby nastala jakási pestrosť barev lupení jednotlivých záhonků.

U volbě květin dovolím si v menších zahrádkách raditi vedle aspoň čtyř růží, jež by nikde scházeti neměly, některou lilii, zvláště překrásnou lilii bílou, z cibulovitých ještě narcisky, tulipány a modřence, vyznamenávající se krásným květem a nevyžadující téměř žádné péče. Jiné květiny vytrvalé, jako na př. pivoňky, plaménky a pod. do menších zahrádek se hodí méně, poněvadž tvoří rozložité trsy a mnoho by se jich nevešlo. Mimo to vyznamenávají se květiny jednoleté pestřejšími barvami. Jmenuji pro menší zahrádky k výběru pouze tyto: astry, antirrhinium majus (hledík), fialy anglické plnokvěté, caliopsis bicolor, cínie, petunie, verbeny, resedu. Na obrubky záhonků květinových radím sedmikrásu čili chudobku (Bellis perrenis), trávničku (Armeria maritima) nebo karafiát péřitý (Dianthus plumarius). Ostatně cenníky našich obchodních zahradníků, kteří s ochotou každému je zdarma zasýlají, poskytnou výběru bohatějšího. Vůbec nelze o tak skrovné zahrádce mnoho napsati; často poradí při rozdělení prostory vlastní vkus nejlépe. Střed, po případě rohy květnice vyplní lépe než cokoli jiného královna květin, růže.