Přeskočit na obsah

Domácí zahrada/Zahrádka od 1 do 3 arů

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Domácí zahrada
Podtitulek: Zahrádka od 1 do 3 arů
Autor: Čeněk Kalandra
Zdroj: Kalandra, Čeněk. Domácí zahrada. Milotice u Hranic: Hospodář, 1895. s. 13-14.
Národní digitální knihovna
Licence: PD old 70

Zahrádka od 1 do 3 arů

(Plán č. 2.)

Plocha tato připouští již větší rozmanitosť. Nakreslil jsem schválně plánek s půdorysem nepravidelným, abych ukázal, že i takovýto, ba vůbec každý tvar lze upraviti tak, aby souladem svým oku lahodil. Všaktě tvary pravidelné spíše každý sám rozděliti a přiměřeně vysázeti dovede.

Zásady, aby zelenina přišla více v ústraní, květiny dopopředí, přidržíme se vždy. Naskytá se otázka, jak a čím vyplniti zbylé kouty? Taková místa, kam by se zelenina ani květiny dáti nemohly, osázíme buď okrasnými křovinami, jichž výběr při zahradách větších jmenovitě uvedu, anebo malinami, též lískovým ořeším.

Zelnice bude poměrně rozsáhlejší, dle možnosti na jediném souvislém místě, oddělena od květnice širší přímou stezkou. Podél zelnice blíže cest nebudou na škodu stromky rybízu a angreštu, v poloze dobře chráněné špalír vinné révy. Pozadí u plotu dobře vyplní řada obrovských slunečnic, okrasné tykve anebo pyramidy kvetoucích rostlin popínavých, svlačců (Convolvulus a Ipomaea), oplotníků (Calystegia pubescens), plaménků (Clematis) a mnoho jiných.

Květnici vyzdobíme více druhy a učiníme ji rozmanitější zaokrouhlenými cestičkami, trávníčky kruhovitými, oválnými, esovitými, srdcovitými a j., dle místa, jež máme pohotově. Krásně vyjímá se v takovém trávníčku vysokokmenná růže, obklopená pestrolistou skupinou květin, nebo věncem vyrostlým z begónií, pelargonium scarlet, Lobelia Erinus, Primula veris (prvosenka), Primula aurikula, rozchodniku a j. Také skupiny vyšších rostlin, jako jiřin, dosny (Canny), durmanu s dvojitým květem, stromkovitých fuksií, lilie obrovské i některých jiných mečíků (gladiolus) a t. d. pěkně se v trávnících nesou.

Čím větší zahrada, tím více lze doporučiti rostlin vytrvalých, jako jsou mnohé lilie, komonky korunové, jiné četné květiny cibulovité a hlízovité, funkie, kosatce, srdéčka (diclitra, též dicentra spectabilis), pivoňky, plaménky (phlox), jirnice (Polemonium), orlíčky (Aquilegia), vedle množství jiných, které buď koupíme u zahradníka, buď ze semene vypěstujeme a pak dělením trsů množíme. Květiny dvouleté a jednoleté doporučuje se při zahrádce tohoto rozměru koupitl u zahradníka, neboť setba domácí vždy kvete později, a při menší spotřebě to nestojí za práci, leda bychom ve pěstování ze semene nacházeli svou zvláštní zábavu. (O pěstování těchto květin ze semene platí totéž, co uvedeno v mém dílku Pěstování květin v pokoji str. 14. a 15.) Zvláštnosti jednotlivých druhů budou zmíněny později.