Diskuse:Prof. Viktor Kaplan zemřel

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jak je to s autorstvím tohoto nekrologu? Víme, kdo se podepisoval uvedenou šifrou? Bez znalosti konkrétního autora totiž nemůžeme posoudit, jestli je dílo skutečně volné, u článku vydaného v roce 1934 (tj. před 82 lety) hrozí, že jeho autor ještě nemusí být dostatečně dlouho po smrti. Říct, že článek podepsaný autorskou šifrou je volný jako pseudonymní dílo vydané před více než 70 lety, bych si netroufal, protože konkrétní autor pravděpodobně byl (tehdy) znám a své autorství netajil. Spekulaci, že dílo, u jehož autora se nám nepodařilo dohledat životopisné údaje, bude pravděpodobně volné, sice používáme, ale s menší jistotou u děl starších 100 let, s větší jistotou až u děl starších 140 let – viz odpovídající licenční tagy PD old 100 a PD old 140. --Milda (diskuse) 17. 7. 2017, 06:47 (UTC)

Pseudonymní dílo (=dílo vydané pod krycím jménem nebo uměleckou značkou) to pravděpodobně bude; otázkou je, zda se doba ochrany autorských práv počítá od zveřejnění, nebo od smrti autora. To, že autor byl určitému okruhu znám znám a své autorství netajil, nestačí. Aby se počítalo od smrti autora, muselo by jeho pravé jméno být obecně známo, nebo by se tento musel k autorství veřejně přihlásit. Což je sice možné a myslitelné, ale v novinářské praxi asi nepříliš obvyklé. Každopádně značka PD old 70 bez identifikace autora nedává smysl, předpokládám, že vkladatel měl na mysli PD anon 70. A asi by v podobných případech bylo vhodné nahlédnout alespoň do Slovníku pseudonymů (VOPRAVIL, Jaroslav Stanislav. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře. Praha : SPN, 1973.  ) nebo do něčeho podobného.--Shlomo (diskuse) 18. 7. 2017, 08:41 (UTC)
@Milda:@Shlomo:Kouknul jsem do Slovníku pseudonymů a „vl“ neodpovídá nikdo a „vl.“ odpovídá PhDr. Miloslav Novotný (1894–1966) s popisem „vl. (Lid. noviny 1936 aj.)“, což by mohlo být ono. Skim (diskuse) 19. 7. 2017, 08:26 (UTC)