nemají mezi sebou spojení; ku př.

Zlý účinek velkých kvint ale mizí postupem do půltónu, zvláště při mnohohlasné skladbě, kde jsou jinými hlasy kryty; ku př.

Ostatně jest pravda, že se k zákazu dvou velkých kvint hledělo a až posud hledí nadpříliš. Z většího dílu se zavrhovaly a zavrhují od mnohých ne snad proto, žeby zle působily, nýbrž jediné proto, že jsou to kvinty. Začátečníkům v hudební skladbě se ovšem opravují, ale jen proto, že nemají ještě dosti vytříbeného vkusu, aby rozhodli, které kvinty cvičený sluch uráží, a které ho neuráží. Ale v dílech mistrných po kvintách pásti a nad nimi se horšiti, jest věcí malichernou. V umění není nic naprosto zapovězeného; všecko může míti své místo; přijde jen na to, kde a jak čeho užito bylo. Nemotorné se chování učňů a nedouků v záhadných případech nemůže staviti volnost, kteréž mistrům třeba, aby umělecká díla vytvořili.
Vedlé těchto oktáv a kvint, které se nazývají zjevné, jsou ještě zapovězeny skryté kvinty a oktávy. Ty se objevují na takových místech, kde se kráčí od intervalu, jenž není kvinta neb oktáva, rovným pohybem k intervalu kvinty neb oktávy; ku př.

Takových případů jest velmi mnoho. Kdyby se chtělo ale všem vyhnouti, nemohlby se skoro ani jeden volný harmonický krok učiniti, a pro samé ohledy nepřišloby se při skládání k žádoucí volnosti. Že jsou mnohé skryté kvinty a oktávy šeredného účinku, ano horšího než zjevné, pravda jest. Vinou toho ale jest více nejapné a nemotorné vedení hlasů, nežli co jiného. Zlý účinek skrytých kvint a oktáv mizí, kde jsou hlasy plynně a přirozeně vedené.
Postup ve dvou velkých terciích, kráčí-li oba hlasy rovným pohybem o tón výše, vyjímá se trochu tvrdě a násilně, což zavdalo příčinu k jich zápovědi; ku př.

Z tétéž příčiny jsou zapovězeny dvě malé sexty, kráčí-li hlasy o celý tón dále; ku př.
