Přeskočit na obsah

Stránka:Stavby Ústředního spolku československého průmyslu cukrovarnického.djvu/11

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
Průčelí hlavní budovy Výzkumného ústavu.

Výzkumný ústav československého průmyslu cukrovarnického v Praze.

V září roku 1923 otevřen byl v Praze-Střešovicích, »Na Vořechovce«, slavnostním způsobem nový Výzkumný ústav československého průmyslu cukrovarnického, vybudovaný nákladem Ústředního spolku Česko slovenského průmyslu cukrovarnického. Úkol nového ústavu dokonale vystihuje nápis pamětní desky, umístěné ve vestibulu hlavní budovy ústavu, který zní: Ústřední spolek československého průmyslu cukrovarnického vybudoval tento Výzkumný ústav, aby získal a otevřel cukrovarnickému průmyslu veškeré pomocné zdroje vědecké.

Výzkumný ústav navazuje na tradice výzkumné stanice cukrovarnické, založené roku 1896 při České vysoké škole technické v Praze, nadšenou obětavostí profesora Dra h. c. Karla Preise".

Průmysl cukrovarnický v Čechách byl jedním z prvních, který ocenil význam a hodnotu vědeckého badání a pokusnictví. Jíž v třicátých letech minulého století zabýval se vědeckými výzkumy profesor polytechniky Karel Balling, roku 1859 založena na Zbraslavi první výzkumná stanice, sloužící výhradně průmyslu cukrovarnickému. Stanice tato byla sice v r. 1871 přeložena do Vídně, ale v Čechách, kde cukrovarnictví dosáhlo největšího rozvoje, nepřestalo se ani pak vědecky pracovati, a snaha po založení vlastního vědeckého ústavu, který by umožnil co nejužší styk vědy s praksí, projevuje se v kruzích průmyslových i vědeckých. Zásluhou profesora Karla Preise, podporovaného zejména G. Hodkem a H. Karlíkem, došly tyto snahy uskutečnění, a r. 1896 založena Spolkem pro průmysl cukrovarnický v Čechách Výzkumná stanice cukrovarnická, zatím při Českém vysokém učení technickém v Praze.

Rok 1918, který přinesl našemu státu samostatnost, způsobil značné změny v organisaci cukrovarnického průmyslu: ze 204 cukrovarů bývalého mocnářství zůstává 183 závodů na území republiky a tyto sdružují se jíž v červenci 1919 v Ústřední spolek Česko-

267