Stránka:Ossendowski - Zemí lidí, zvířat a bohů I.djvu/33

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována
— 31 —


Do Sivkové došly zprávy, že jakmile odplují ledy, přijedou tam bolševičtí úředníci, aby rekvirovali u sedláků dobytek pro rudou armádu. Zůstati zde bylo nemožno, i očekával jsem jenom chvíle, kdy Jesenij rozláme své ledové okovy a zanese je do oceánu a kdy bude možno vydati se na cestu člunem.

Vyléčil jsem místního sedláka ze skvrnitého tyfu a ten se podjal úkolu odvézti mě devadesát kilometrů na jih do jakýchsi zlatých dolů, odedávna opuštěných.

Na různých místech Jeniseje led už popukal, ale v celku byla řeka ještě téměř celá pod mohutnou kůrou ledovou. Jednou zrána jsem uslyšel ohlušující hukot ledu a šum vody deroucí se z okovů. Vyběhl jsem na břeh Jeniseje a uzřel jsem hrozivý, avšak nádherný obraz zápasu živlů.

Tlakem ledu plynoucího již dávno od jihu vznikly na Jeniseji na několika místech obrovské hráze ledové, které zvýšily hladinu vodní v řečišti mezi skalami. Nyní voda strhovala ony hráze s hukotem a třeskem a odnášela celá pole ledová na sever k Ledovému oceánu.

Jenisej, „otec Jenisej“ jest z největších a nejdelších řek Asie, řeka velmi hluboká, ale sevřená v celé své střední části řečiště vysokými, skalnatými břehy. Obrovský tok vody unášel nyní celé míle ledových polí, tříště je o skály vystupující z vody nebo krouže s hněvivým šumem a pleskáním velkými krami okolo mysů vybíhajících daleko do řeky. Pluly černé cesty, které se táhly po zamrzlé řece, i baráky, vybudované na ledě pro cestující, jedoucí se zbožím z Minusinska do Krasnojarska. Časem se řeka zastavila a tu se hromadily spousty ker, tvoříce vály a hradby hned klesající, hned zase stoupající. Voda vystupovala stále výše a výše, splachujíc celé vrstvy půdy se stromy i s keři, vrhajíc do řeky velké úlomky skal a zůstavujíc na břehu obrovské tabule modrého ledu. Pod tlakem vody se hroutily tyto hráze s třeskem