a r. 1715. nové hodiny Vídenským hodinářem Janem Schmidem shotoveny, začež obdržel mimo látky ze starých hodin 1000 zl. a 78 zl. 4 kr. spropitného.[1] Za něho byl též ku cti sv. Jana Nepomuckého v chrámě oltář[2] a před chrámem r. 1724. socha postavena[3], kaple sv. Stanislava a Loretská malbami od Krištofa Hanke okrášleny[4] a kanovnická sakristie, jež měla druhdy tutéž šířku, jako nynější vikařská a sloužila za skladiště drahocennějších nádob a oděvů, r. 1737. o několik sáhů (o dvě východní okna) zvětšena.[5]
Mezi lety 1726.—1750. pracovalo se na dómě mnoho na obnově kaplí a oltářů. Malíř Krištof Hanke shotovil uvnitř Stanislavky 4 obrazy ze života a zevnitř 1 obraz z oslavy sv. biskupa Stanislava. Tentýž malíř shotovil nade vchodem do Loretanské kaple obraz andělů, kterak Pannu Marii oslavují, obrazy na oltářích sv. Kateřiny, ss. tří králů, Nalezení sv. kříže a sv. Josefa s Marií a božským děťátkem. Malíř Jan Kupecký shotovil r. 1749. obraz na oltář sv. Václava v lodi, Olomoucký Augustinián Anton Lublinský na oltář Nejsvětější Trojice a r. 1744. na oltář ss. Petra a Pavla. Malíř Ricci provedl obraz Panny Marie Pomocné a malíř Drechsler r. 1727. obraz sv. Jana Nepomuckého.[6]
Všech deset bočních oltářů bylo opraveno dílem na účet tehdejšího kapitulního děkana, Františka hraběte z Oedtu, dílem z pozůstalosti kapitulního děkana Jiří, svobodného pána z Meiersvaldů, zbudováno ze Solnohradského mramoru v tehdejším přeplněném slohu (Rokkoko). Většina těchto oltářů měla hlavní plochu (mensu = stůl), poboční plochy, sloupy a stupně[7] z mramoru. Ostatní částky byly dílem dřevěné, dílem zděné.[8] Na stavbě těchto oltářů pracovali umělcové: Bonner, Treger a Winterhalder.
- ↑ Krom. k. a reg. 21. 6. 7. Tyto vyborné hodiny, jejichžto váhy byly na 16 centů těžké, potrvaly až do r. 1885, kdy byly rozebrány. Byl na nich nápis: „Johann Schmid, Bürger und Grossuhrmacher in Wien. 1715.
- ↑ Obraz na tomto oltáři maloval Drechsler r. 1727.
- ↑ Tuto sochu dal svým nákladem postaviti hrabě Serenyi.
- ↑ Wolný, kirchliche Topogr. von Mähren I.
- ↑ Krom. k. a reg.
- ↑ Všechno dle udání Volného v církevní jeho topografii Moravy. Díl. I.
- ↑ Krom. k. a. reg. 20. 12. 1.
- ↑ Na oltáři sv. Jana Nepomuckého byly dvě sochy zevnitř sádrou oblité a uvnitř složené z cíhel, jež se při sdělávání r. 1886. rozpadly.