Stránka:HOBBES, Thomas - Základy filosofie státu a společnosti (o občanu).djvu/112

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

státu. Znaky vrchní vlády jsou pak tyto: dávati a odvolávati zákony, rozhodovati o válce a míru, znáti a souditi všechny spory buď sám neb skrze soudce ustanovené od ní, vybírati všechny vrchnosti, úředníky a rádce. Posléze je-li kdo, jenž právem může činiti něco, co není dovoleno žádnému občanu neb občanům kromě něho, ten zjednal si svrchovanou moc. Ony zajisté věci, jež právem nemohou býti konány ani od jednoho ani od mnoha občanů, stát sám může toliko činiti. Ten tedy, kdo činí ony věci, užívá práva státu, což je svrchovaná moc.

19. Ti, kdož přirovnávají stát a jeho občany k člověku a jeho údům, téměř všichni praví, že ten, kdo má svrchovanou moc ve státě, jest v tom poměru k celému státu, jako hlava k celému člověku. Ale jest zjevno z toho, co bylo již řečeno, že ten, kdo jest nadán takovou mocí, ať člověk, ať shromáždění, jest ke státu v poměru ne hlavy, nýbrž duše k tělu. Neboť skrze duši člověk má vůli, t. j. může buď chtíti neb nechtíti, a rovněž skrze toho, kdo má svrchovanou moc, a nikterak jinak, stát má vůli a může buď chtíti neb nechtíti. Shromáždění rádců neb jednoho rádce, jehož rady toliko (ačli někoho jediného) vrchní vládce užívá ve věcech největší důležitosti, spíše lze přirovnati k hlavě; neboť povinností hlavy jest raditi, jako duše poroučeti.

20. Z toho, že svrchovaná vláda je zřízena na základě smluv, které každý jednotlivý občan neb poddaný vzájemně činí s druhým, a že všechny smlouvy jak dostávají svou sílu od smluvčích, tak jich souhlasem ji zase ztrácejí a jsou rušeny, snad někteří mohou uzavírati, že hromadným souhlasem všech poddaných svrchovaná moc může býti odstraněna nadobro. Nedovedu rozpoznati, jaké nebezpečí z tohoto závěru, kdyby byl pravdivý, by právem vzešlo vrchním vládcům. Neb ježto všichni, jak se za to má, se zavázali všem navzájem, odepře-li kdokoli z nich činiti, na čem ostatní se shodnou, jest nicméně vázán.[1] Rovněž nemůže nikdo

  1. Lat. text zní: Neb … navzájem, nechce-li kterýkoli jednotlivec z občanů, aby se to vykonalo, všichni ostatní, jakmile souhlasili, budou vázáni. Pozn. překl.