Stránka:Devět bran.djvu/245

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

světnice zvědavě nahlíželi, reb Lejzr je však po každé zapudil mocným máchnutím své svaté pravice. Celé tři hodiny takhle oba světci mlčeli. Konečně reb Lejzr otevřel dveře a pravil netrpělivým chasídům: »Tak! A teď můžete vstoupit. Pověděli jsme si již všechno…«

Mendele mlčení nepřerušil. Vstal a mlčky putoval až do Pšischy. Když tam přišel, přivítal ho Svatý Žid s neobvyklou přívětivostí. Vyprávěl mu roztomilé příběhy a po každém na něj tázavě pohlédl, co tomu říká. Mendele neříká nic. Mlčí jako zařezaný. Na konec se ho mistr otázal přímo: »Mendele, kdepak ses takhle pěkně vyučil mlčení?« Mendele pootevřel ústa a užuž chtěl odpovědět. Hned si to však rozmyslil a — mlčel.


Verš biblické knihy Kazatel: »Obohacuje-li se člověk věděním, zvětšuje tím své utrpení« opatřil reb Mendele rozkazníkem. Tím nabývá tento verš v hebrejštině jiného smyslu. Zněl by potom v překladě asi takto: »Jen ať člověk stále obohacuje své vědění — třebaže tím zvětšuje své utrpení!«


Jednou dal reb Mendele žákům otázku: »Kde je Bůh?«

»Kde je Bůh? — To ví přece každé dítě! Bůh je všude.«

Reb Mendele zavrtěl svou moudrou hlavou. Nepochopili ho. Povídá:

»Je tam, kam se ho pustí.«

V našich srdcích, když Mu jich neuzavíráme.


Reb Mendele nedodržoval dob modlitby. Kdyby se byl modlil ranní modlitbu až v poledne, jako my belzští, dalo by se to ještě jakž takž i podle Šulchan áruchu ospravedlnit. Vždyť jsou beztoho v nebi už zvyklí, že Říše chasídů vysílá ranní modlitbu s malým zpožděním. Ale představte si, že reb Mendele —