Přeskočit na obsah

Stránka:Ceska kuchyne-zibrt cenek.pdf/69

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

Chceš-li je do ryšava (červena) udusiti, tedy rozpal máslo, dej do něho cukru hrubě utlučeného, když se začervená, vlož nadívané brukve, kteréž ale prvé svaž nitkou, a obracej tak dlouho, až po všech stranách zryšavějí, načež je vyjmi ven. Dej do kastrolu malé cibule a mrkve, nasyp trochu mouky, nalij polívky, nech dobře povařiti, vlož brukve do jiného kastrolu, proceď na ně tuto omáčku, postav na uhlí, a když vzevřou, nachystej je na mísu.

Zadělávaný šípek. Vezme se čerstvý natrhaný a do­zrálý šípek, z toho se jadérka vyberou a vyškrabati se musí, aby v něm žádných chloupků nezůstalo. Pak se vloží do hrnce, přikreje pokličkou, dá se do sklepa, tam se tři až čtyři dny státi nechá, až dobře uhniličí. Potom se prodělá beze vší vody jen tak skrze řídké sítko, ten šípek se dá na rendlík, bude se na něj přidávati po troše tlučeného cukru, a stále se míchati musí, až na libru šípku zase jedna libra cukru vyjde; a když tak dobře promíchaný jest, tehdy se dá hned do čistého hrnce, neb sklenice, neboť se vařiti nesmí. Může se sice také šípek jako višně zadělávati, aby půlky v celosti zůstaly, však ale svou barvu nikdy nezachová.

Sulcovaná (rosolovaná) jablka. Vezmou se pěkná mí­šeňská jablka, neboť se k tomu jiná nehodí; oloupají se čistě, ve studniční vodě se hodně namočejí a omejí, a na kastrolek srovnají; zacedí se troškou citronovou šťávou, a dá se k nim hodný kus cukru. Slupky z nich ve studničné vodě hezky se rozvaří, a také na ně přes šat plátěný procedí a vymačkají a tak se až do měka vaří; musí se ale obraceti, aby stejně došla a celá zů­stala. Pak se jablka přendají na mísu, a šťáva z nich se přecedí do malého kastrolku, a prudce se na větrné peci zavařuje, aby jí jen čtyry lžíce zůstalo. Ta musí jako zlato vypadati; kdyby se pozvolna zavařovala, tedy by zčervenala; a aby se pěkně učistila, sebere se z ní ně­kolikráte pěna; nebo pěna vždycky špínu na sobě má, a po každé se do ní přileje lžička studené vody. Potom se namočí cínová mísa ve vodě, aby velká byla; šťáva se na ni vleje a ustáti nechá; musí ale mísa pěkně stejně postavena býti, aby se rosol všudy rovně usadil; a když se jablka na mísu srovnají, tedy se nakrájí z toho