Jak si představujeme postup, jímž by státní právo bylo obnoveno?
Dosud mluvili jsme o tom, jaký byl obsah státního práva a jaký obsah a objem má míti státní právo obnovené. Přistupme nyní k otázce, jakým způsobem má toto právo býti obnoveno, kdo jest oprávněn je obnoviti.
Ve věci této názory se velmi rozcházejí. Někteří myslí, že obnovení státního práva by se mělo díti jako v Uhrách. Tam totiž starý stavovský sněm r. 1848. změnil pravoplatně svoji ústavu tak, že ze zastupitelstva stavovského stalo se zastupitelstvo lidu v nynějším, moderním způsobu. Tento sněm pak vyjednával s radou říšskou o to, které věci mezi Uhrami a zeměmi na říšské radě zastoupenými by měly býti společny. Toto „vyrovnání“ bylo pak schváleno oběma sněmy.
U nás prý dle toho také by musil býti svolán starý stavovský sněm, který by změnil se na zastupitelstvo lidu a toto by vyjednávalo o poměr k ostatním zemím.
Ti, kdož pokládají takovýto postup za nevyhnutelný, stojí na stanovisku jakési přísné zákonné souvislosti. My však víme, že při zahajování sněmu českého svolaného na základě únorové ústavy z r. 1861. protestovali členové bývalé korporace stavovské proti