Wikizdroje:Chráněné stránky: Porovnání verzí

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Smazaný obsah Přidaný obsah
Wikizdroje
Řádek 1: Řádek 1:
'''Wikisource vítá pomoc a zakládání nových stránek.''' Někdy jsou však nové stránky zakládány s úmyslem škodit - stránky s nesmyslnými názvy a nesmyslným obsahem, často i vícekrát po sobě. Názvy takových stránek je možno chránit '''uzamčením''' (viz i [[Wikisource:Pravidla pro zamykání stránek]]). Žádosti o zamčení resp. odemčení můžete podat na stránce '''[[Wikisource:Žádosti o ochranu stránek]]'''.
'''Wikizdroje vítá pomoc a zakládání nových stránek.''' Někdy jsou však nové stránky zakládány s úmyslem škodit stránky s nesmyslnými názvy a nesmyslným obsahem, často i vícekrát po sobě. Názvy takových stránek je možné chránit '''uzamčením''' (vizte i [[Wikizdroje:Pravidla pro zamykání stránek]]). Žádosti o zamčení, resp. odemčení můžete podávat na stránce '''[[Wikizdroje:Žádosti o ochranu stránek]]'''.


==Přímé zamykání stránek==
==Přímé zamykání stránek==
Od roku 2008 je možné zamykat nejen existující stránky, ale i stránky ještě nezaložené resp. smazané, jejichž ochrana byla dříve komplikovanější. Týká se to nejen stránek v hlavním jmenném prostoru, ale i názvů souborů, zneužívaných uživatelských jmen, šablon atd.
Od roku 2008 je možné zamykat nejen existující stránky, ale i stránky ještě nezaložené, resp. smazané, jejichž ochrana byla dříve komplikovanější. Týká se to nejen stránek v hlavním jmenném prostoru, ale i názvů souborů, zneužívaných uživatelských jmen, šablon atd.


==Černé a bílé seznamy==
==Černé a bílé seznamy==
Tyto seznamy jsou uvedeny na stránce [[Wikisource:Černé seznamy]] s krátkým popisem. Jedná se většinou o (uzamčené) stránky v prostoru MediaWiki, do kterých se patřičné názvy vkládají různou syntaxí.
Tyto seznamy jsou uvedeny na stránce [[Wikizdroje:Černé seznamy]] s krátkým popisem. Jedná se většinou o (systémově uzamčené) stránky v prostoru MediaWiki, do kterých se patřičné názvy vkládají tam uvedenou syntaxí.


Umožněním přímého zamykání pozbývají některé z těchto listin svého původního významu. Výjimku tvoří např. [[MediaWiki:Bad image list]], kde lze mimo znemožnění zobrazení toho kterého souboru uvést i výjimky (stránky, na kterých se soubor zobrazit smí).
Umožněním přímého zamykání pozbývají některé z těchto listin svého původního významu. Výjimku tvoří např. [[MediaWiki:Bad image list]], kde lze mimo znemožnění zobrazení některého souboru uvést i výjimky (stránky, na kterých se soubor zobrazit smí).


==Ochrana šablonou==
==Ochrana šablonou==
Ochrana nezaložených stránek byla dříve prováděna pomocí kaskádového uzamčení šablonou {{Šablona|Ochrana}}. Její použití se dnes omezuje na zvláštní případy. Podrobný návod viz na '''[[Šablona diskuse:Ochrana|diskusní stránce šablony Ochrana]]'''.
Ochrana nezaložených stránek byla dříve prováděna pomocí kaskádového uzamčení šablonou {{Šablona|Ochrana}}. Její použití se dnes omezuje na zvláštní případy. Podrobný návod vizte na '''[[Šablona diskuse:Ochrana|diskusní stránce šablony]]'''.



==Podívejte se též na==
==Podívejte se též na==
* [[Wikisource:Pravidla pro zamykání stránek]]
* [[Wikizdroje:Pravidla pro zamykání stránek]]
* [[Wikisource:Žádosti o ochranu stránek]]
* [[Wikizdroje:Žádosti o ochranu stránek]]
* [[Wikisource:Nástěnka správců/Obnovení smazaných stránek]]
* [[Wikizdroje:Nástěnka správců/Obnovení smazaných stránek]]


[[Kategorie:Údržba Wikisource|Cháněné stránky]]
[[Kategorie:Údržba Wikisource|{{PAGENAME}}]]
[[Kategorie:Zamčené stránky|Cháněné stránky]]
[[Kategorie:Zamčené stránky|{{PAGENAME}}]]

Verze z 20. 4. 2009, 06:51

Wikizdroje vítá pomoc a zakládání nových stránek. Někdy jsou však nové stránky zakládány s úmyslem škodit – stránky s nesmyslnými názvy a nesmyslným obsahem, často i vícekrát po sobě. Názvy takových stránek je možné chránit uzamčením (vizte i Wikizdroje:Pravidla pro zamykání stránek). Žádosti o zamčení, resp. odemčení můžete podávat na stránce Wikizdroje:Žádosti o ochranu stránek.

Přímé zamykání stránek

Od roku 2008 je možné zamykat nejen existující stránky, ale i stránky ještě nezaložené, resp. smazané, jejichž ochrana byla dříve komplikovanější. Týká se to nejen stránek v hlavním jmenném prostoru, ale i názvů souborů, zneužívaných uživatelských jmen, šablon atd.

Černé a bílé seznamy

Tyto seznamy jsou uvedeny na stránce Wikizdroje:Černé seznamy s krátkým popisem. Jedná se většinou o (systémově uzamčené) stránky v prostoru MediaWiki, do kterých se patřičné názvy vkládají tam uvedenou syntaxí.

Umožněním přímého zamykání pozbývají některé z těchto listin svého původního významu. Výjimku tvoří např. MediaWiki:Bad image list, kde lze mimo znemožnění zobrazení některého souboru uvést i výjimky (stránky, na kterých se soubor zobrazit smí).

Ochrana šablonou

Ochrana nezaložených stránek byla dříve prováděna pomocí kaskádového uzamčení šablonou {{Ochrana}}. Její použití se dnes omezuje na zvláštní případy. Podrobný návod vizte na diskusní stránce šablony.

Podívejte se též na