Přeskočit na obsah

Sepsání války peloponnesské/100.

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: 100.
Autor: Thúkydidés
Zdroj: THUKYDIDES. Sepsání války peloponneské. Parubice: F. & V. Hoblík, 1885
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Překlad: Jan Nepomuk František Desolda
Licence překlad: PD old 70

Potom pak udála se bitva i námořní i pozemní u řeky Eurymedontu v Pamfylii[1] mezi Atheňany a jich spojenci s jedné a Medy s druhé strany a v obojí byli jedním a týmž dnem vítězi Atheňané, jimž vojvodil Kimon, syn Miltiadův; i jali a zrušili ve všem trier foinických až k 200. Nějaký čas na to přihodilo se, že Thasičtí[2] od nich odpadli za příčinou sporu o místa obchodní na protějším pobřeží thráckém a o rudní doly, jež vytěžovali. Atheňané tedy připluli s svým loďstvem k Thasu a svítězivše v bitvě námořní, vystoupili na zemi.[3] Vyslali pak týmž časem 10.000 osadníků dílem ze svého středu, dílem ze spojencův, aby osadili místo tehdáž řečené Enneahodoi (Devaterocestí), nyní pak Amfipolis; ti sice domohli se Devateracestí, které posud měli Hedonové, ale táhnouce dále do thráckého středozemí, byli úplně potřeni u Hedonického Drabeska[4] od Thrakův, jižto se byli shlukli, stavění místa Devateracestí za podnik nepřátelský považujíce.


  1. Jest přímořní krajina na jižním pobřeží Menší Asie; Eurymedon znamenitá řeka též krajiny; bitva ta stala se 469. př. Kr.
  2. Thasos, ostrov v severní části moře aigaiského, 4 Q míle, a jen úzkým průlivem od Thrácká oddělený, proti ústí řeky Nestos; původně osada Foiničanův, znamenitý zlatými doly, mramorem a vínem.
  3. 465. př. Kr.
  4. Město na Strymonu v krajině Edonův. — O té bitvě se zmiňuje i Herodot IX. 75. (Viz Kvíčala Herod. tamž pozn. 75.)