Prodal „fundus instructus“

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Prodal „fundus instructus“
Autor: Pravděpodobně —on[red 1]
Zdroj: Národní listy, roč. 27, č. 309. s. 3
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 10. 11. 1887
Licence: PD old 100
Související: Fundus (instructus) v Ottově slovníku naučném

Před čtyřčlenný soud, jemuž předsedal rada zemského soudu p. rytíř Aull, pohnáni včera František Ch., 57letý ženatý rolník v Ostrovci u Zbirova, a Heřman R., 31letý obchodník v Terešově.

František Ch. vypůjčil si kdysi od rolníka Jana Banše v Ostrovci 386 zl. a poněvadž věřitel nemohl nijak dosíci zaplacení, žaloval konečně rolníka Ch. a konečně došlo k exekučnímu zabavení svrchků Ch—ových, hlavně hospodářského nářadí a dobytka. O tom dáno Baušovi vyrozumění dne 2. ledna letos, což on ihned Ch—ovi oznámil. Poněvadž statek rolníkův byl až nad cenu zadlužen, mohl být požadavek Baušův uhrazen jen z výtěžku zabavených svrchků. Avšak František Ch. počítal jinak. Když to má být prodáno, prodám to sám, myslil si, a když mu zejména obchodník Heřman R. poradil, aby tímto způsobem věřitele svého „upokojil“, prodal Ch. Fr. Švarcovi vůz za 35 zl., stroj za 25 zl., Vojt. Čihákovi seno za 60 zl. a vůz za 5 zl., Josefu Opatrnému hnůj za 70 zl., Vojtěchu Kolářovi 16 ovcí za 96 zl., Davidu Bobkovi seno za 30 zl.,Šimonu Steinovi v Terešově seno ca 16 zl., Václavu Koláři volíka za 57 zl. a konečně rádci svému Heřmanu R. rozličných věci a nářadí za 53 zl. Některé z těchto věcí prodal Ch. hned potom, když zvěděl, že jest exekuční zájem povolen, ostatní pak v den, kdy provedena byla exekuce, totiž dne 5. února, tak že za zbývající věci utrženo při dražbě sotva tolik, aby uhrazeny byly soudní útraty Baušovy, kdežto se svou pohledávkou pr. 386 zl. vyšel věřitel úplně na prázdno.

Tímto prodáním zabavených věcí dopustil se František Ch. přečinu dle § 1. zákona ze dne 25. května 1883 a pohnán pro něj před soud. Heřman R. žalován pro spoluviuu v přečinu tom. Při včerejším líčení, při němž Františka Ch. obhajoval dr. Šalomoun Žalud a Heřmana R. dr. Bendiener, byli oba žalovaní uznáni vinnými dle žaloby a odsouzen František Ch. do vězení na 10 dní, Heřman R. do vězení na tři dny.

Redakční poznámky

Toto jsou redakční poznámky projektu Wikizdroje, které se v původním textu nenacházejí.

  1. Podpis je umístěn pod následující soudničkou a zřejmě se vztahuje k oběma.