Politická abeceda pro Čechy/R

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: R
Autor: Václav Řezníček
Zdroj: ŘEZNÍČEK, Václav. Politická abeceda pro Čechy. Praha : A. Storch syn, 1891. s. 44–45.
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70

Rady školní. Ke spravování záležitostí vychovatelských, škol obecných a ústavů pro vzdělání učitelů a k dohlížení k nim zřízeny jsou dle zákona ze dne 25. května 1868 v každém království a v každé zemi: školní rada zemská, jakožto nejvyšší školní úřad zemský; dále pro každý školní okres školní rada okresní a pro každou školní obec školní rada místní. O záležitostech těchto školních rad rozhoduje zákonodárství zemské.

Realisté. Odvozeno od realismu, kterýž česky znamená věcnosť, skutečnosť. Realismus jest protivou idealismu. „Realisté“ nazývala se v Čechách strana mužů, která ve veřejných otázkách držíc se daných poměrů stávala mezi stranou staro- a mladočeskou, se kteroužto se v prosinci r. 1890 sjednotila. Vůdci strany realistů byli professoři Kaizl a Masaryk, orgánem jejich pak „Čas“.

Relativní většina naskytuje se tehdy, když se při volbách hlasy na kolik stran rozejíti mohou a tu ona osoba, která má u porovnání s ostatními nejvíce hlasů, obdržela většinu relativní, kteráž ovšem že absolutní či nadpoloviční nebývá.

Republika (věc obecná) v užším a obyčejnějším smyslu znamená onen spůsob vlády, v níž svrchovaná moc jest u některého počtu osob, buď většího nebo menšího. Republiky byly a jsou rozdílné.

Rieger František Ladislav, JUDr., dlouholetý vůdce Čechů a posledně strany staročeské. Na 30 let stál v čele veřejného a politického života českého. Z politické činnosti ustoupil po volbách do říšské rady dne 2. a 4. března 1891. Narodil se v Semilech dne 10. prosince 1818. Stal se po všem vzdělaném světě známým svou řečí na heslo: „všecka moc pochází z lidu“.

Rovnosť před zákonem vyžaduje, aby všichni státní občané měli stejné oprávení občanských práv nabývati, aby každý mohl ochrany soudu a policie žádati, že práva svobody jakož i práva politická všem státním občanům stejně přísluší a že veřejné úřady všem stejně jsou přístupny. Rovnosť před zákonem odstranila dřívější nadpráví šlechty.