Ottův slovník naučný/Waldheim

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Waldheim
Autor: neuveden
Zdroj: Ottův slovník naučný. Dvacátýsedmý díl. Praha : J. Otto, 1908. S. 124. Dostupné online.
Licence: PD anon 70
Související články ve Wikipedii:
1 a 2) Zahájí (Lesná), 3) Waldheim(WD)

Waldheim: 1) W. Přední, (Vorderwaldheim), ves v Čechách, hejt. a okr. Tachov, fara Neulosimthal; 26 d., 207 obyv. n. (1900), pš., broušení skla a mlýn. Alod. statek (336,35 ha půdy) se zámkem, dvorem, mlýnem a pilou drží Hermann Weck.—

2) W. Zadní, (Hinterwaldheim), ves t., pš. Přední Waldheim; 18 d., 150 obyv. n. (1900). V době bitvy Bělohorské držel Waldheim Linhart Colona sv. p. z Felzu, jemuž z trestu od král. komory zabrán a prodán Anně Magdaléně z Bukvic, od níž jej koupil r. 1626 Zdeněk říš. hrabě z Lobkovic a spojil jej se svým panstvím v Bavorsku. R. 1811 opět odprodán, načež vvstřídala se celá řada majetníků zboží waldheimského.

3) W., m. v okr. döbelnském saského hejtmanství lipského, nad ř. Župavou, při trati Kamenice-Riese a dvou vedlejších tratích sas. stat. dráhy, 9 km jz. od Döbeln, má 10.638 evangel. obyv. (1900), novou radnici, jízdec. sochu Viléma I. a velikou trestnici; tov. na doutníky, nábytek, sukno, plsť, obuv, pletené zboží, řezbářství a silné trhy na obilí. Na blízku nové restaurovaný hrad Kribstein náležejíc hrabatům Arnimským.