Ministerstvo vnitra ČSR k událostem z 28. a 29. března (1969)

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Ministerstvo vnitra ČSR k událostem z 28. a 29. března
Autor: CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „AUTOR“ (autor díla)
Zdroj: Rudé právo, roč. 49. č. 77. s. 1 a 2
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Vydáno: 01. 04. 1969
Licence: PD CZ
Související: Vláda ČSR k událostem v noci ze dne 28. na 29. března 1969

V noci ze dne 28. na 29. března 1969 po ukončení hokejového zápasu mezi mužstvy ČSSR a SSSR došlo v mnoha městech naší republiky k veřejným shromážděním občanů. Kromě projevů radosti nad vítězstvím našeho mužstva bylo těchto shromáždění v některých městech zneužito skupinami občanů také k otevřeným protisovětským vystoupením. Došlo k poškozování objektů, zejména těch, v nichž jsou umístěna sovětská vojska, a k silnému narušení veřejného pořádku.

Nejvážnější situace se vytvořila v Praze, v Ústí n. Labem, v Bratislavě a v dalších, především větších městech republiky.

V Praze byly demolovány místnosti a zapáleno vnitřní zařízení sovětské letecké společnosti Aeroflot. V Ústí n. Labem byly zapáleny dva automobily a tři motocykly Sovětské armády. V Jaroměři - Východočeský kraj - byl napaden i objekt nemocnice a rozbita některá její okna. Rozvášnění občané poškozovali i památníky. Při zákrocích proti demonstrujícím občanům bylo na území ČSSR zraněno 51 příslušníků VB, z toho několik těžce. V průběhu demonstrací bylo orgány VB předvedeno na útvary VB 39 osob a v několika případech byl podán návrh na uvalení vazby. Ve vyšetřování případů se dále pokračuje.

Podle sdělení ministerstva vnitra SSR také v Bratislavě a v Košicích zakročili příslušníci VB proti těm, kteří vážným zpusobem narušovali veřejný pořádek.

Na příslušníky VB - kteří všude přistoupili k zákrokům teprve tehdy, kdy naše společná radost se změnila ve vandalství některých skupinek občanů a nabyla nebývale ostrých forem protisovětské hysterie, související přimo s trestnou činností - házeli demonstranti kameny, hořící papíry a i jinými zpusoby mařili jejich zákrok. Z těchto duvodů použili příslušníci Veřejné bezpečnosti obušky a chemické prostředky.

Ve městech, kde došlo k vážnému narušení veřejného pořádku či jinému vážnému narušení našeho právního řádu v noci z 28. na 29. března 1969, se situace vytvářela následovně:

V hlavním městě Praze:

Kolem 22.00 hodiny se soustředilo na Václavském náměstí značné množství občanů a stovky automobilů, které za stálého houkání s rozsvícenými reflektory pomalu projížděly jízdní drahou Václavského náměstí a přilehlými ulicemi. Výkladní skříně, domy, auta a jiné plochy byly popsány různými nápisy a hesly.

V dolní části Václavského náměstí se v této době soustředilo asi 20 000 az 25 000 občanů. Bezprostředně před budovou Aeroflotu skupina výtržníků rozbila výkladní skřině uvedené společnosti a začala demolovat vnitřní zařízení. Na místě bezprostředně zasáhla hlídka VB, která si současně přivolala další posilu. Příslušníci VB, kteří provádeli zákrok na tomto úseku Václavského náměstí, zvládali situaci jen se značnými obtížemi, neboť v jejich činnosti jim zabraňoval dav. Příslušníci VB dělali vše pro zajištění klidu a veřejného pořádku. Situace se zde však vytvářela tak, ze některé části vnitřního zařízení byly z místností Aeroflotu vyházeny na chodník a tam demonstranty páleny. Část shromážděného davu napadala zakročující hlídky, takže jim znemožnila zadržet pachatele; naopak tito lidé výtržníkům umožnili před zákrokem utéci. Proto nezbylo než napadený objekt bránit před další demolicí. Na místě samém bylo 10 příslušníků VB zraněno dlažebními kostkami nebo tyčemi. Dva z nich byli zraněni těžce. V té době někteří občané soustředění před Aeroflotem uráželi příslušníky VB slovy: »Gestapáci, bijte je!« Skupina výtržníků napadla také autobus VB, který do tohoto prostoru přivážel posilu dalších příslušníků VB, na který házeli dlažební kostky.

Při uvedené výtržnické činnosti byly přízemní místnosti letecké společnosti Aeroflotu úplně zdemolovány, jejich zařízení rozbito, plně zničeny provozní místnosti celé agentury. Byly rozbity všechny výkladní skříně a vstupní dveře, zničeno telefonní a telegrafní a administrativní zařízení, rozbit a spálen nábytek i koberce. Byly zničeny psací a počítací stroje. Byla stržena a rozbita všechna osvětlovací tělesa, spáleny reklamní materiály (prospekty, makety letadel, různé suvenýry atd.), zcela bylo zničeno všechno obytné zařízení. Rovněž byly zničeny neónové reklamy Aeroflotu a Inturistu, neónové panely, filmy a světelná mapa mezinárodních leteckých spojů Aeroflotu. Spisové materiály byly zčásti spáleny a část jich byla nalepena na stěny a stromy kolem agentury, stěny a podlaha místnosti byly znečištěny a pomalovány urážlivými hesly.

Podle předběžných odhadů byla agentuře Aeroflotu způsobena hmotná škoda ve výši 1 000 000 Kčs.

V průběhu demonstrace na Václavském náměstí byly také úplně zničeny okrasné keře kolem sochy sv. Václava.

Veřejný pořádek byl také vážně narušen v Mladé Boleslavi, kde došlo k vytlučení 81 okenních tabulí u kasárních objektů a k hanobení sovětských představitelů. Výtržníci zadrženi nebyli, neboť přislušníkum VB i zde v tom zabránili demonstranti.

V Severočeském kraji v Ústí n. L. byl značně poškozen objekt, kde sídlí sovětské velitelství. Kameny byla vyražena okna a poškozeno vnitřní zařízení všech přízemních místností. Několik výtržníků vzalo z vojenského auta stojícího před budovou kanystr s benzínem, další skupina výtržníků převrátila osobní vůz zn. Gaz stojící poblíž, obě vozidla polila benzínem a zapálila. K hořícím vozidlům pak tyto osoby přitlačily i tři poblíže stojící motocykly s přívěsy, které rovněž shořely. Způsobená škoda na sovětských vozidlech činí asi 150 000 Kčs.

Přivolaná posila orgánů VB proti výtržníkum zakročila, přičemž byli příslušníci napadeni kameny a cihlami. Několik z nich bylo zraněno, z toho jeden těžce.

K hrubému narušení veřejného pořádku došlo také v Liberci a Teplicích. Při demonstraci byli hanobeni sovětští představitelé, byla spálena sovětská vlajka a poškozena vojenská vozidla. Hlavní výtržníky orgány VB zadržely a předaly okresnímu prokurátoru s návrhem na vzetí do vazby.

V Severomoravském kraji došlo také k výtržnostem a k protisovětským hysteriím, zejména v místech, kde jsou posádky sovětských jednotek. Například v Olomouci výtržníci rozbili kameny 25 oken sovětské komandatury a současně poškodili několik vojenských vozidel.

K obdobným provokacím došlo i v Jihomoravském kraji. Nejvíce osob se shromáždilo v Brně, kde také vykřikovaly hanlivá hesla proti sovětským představitelům a současně vážně narušily celkový veřejný pořádek.

Ministerstvo vnitra ČSR konstatuje, že není pochyb o tom, že události, ke kterým došlo, nemají nic společného s pocity těch občanů, kteří se z dosaženého výsledku čs. reprezentantů na mistrovství světa upřímně radovali.

Situace, která se vytvořila, neměla nic společného s projevem národní sportovní hrdosti. Byla zneužita především různými provokatéry, výtržníky a kriminálními elementy k protisovětským hysteriím a vandalství, vůči kterému musela VB důrazně zakročit a zabezpečit veřejný pořádek v řadě měst naší republiky.

Přitom tito výtržníci hanlivě slovně i fyzicky napadali příslušníky VB a narušovali jejich zákroky. V řadě případů i vážně zranili příslušníky Bezpečnosti, kteří jsou v nemocničním ošetřování.

Jsme přesvědčeni, že převážná část naší veřejnosti se bude od podobných akcí nejen distancovat, ale že také aktivně pomůže Veřejné bezpečnosti chránit veřejný pořádek, osobní bezpečnost a přísné dodržování zákonů, které je v nejvlastnějším zájmu každého z nás.

Ministerstvo vnitra připomíná, že VB bude i napříště proti podobným jevům rázně zakročovat a nedovolí narušovat veřejný pořádek a normalizační proces v naší vlasti.