Gulliverovy cesty (Klika)/Do Liliputu/Úvod

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Úvod
Autor: Jonathan Swift
Zdroj: SWIFT, Jonathan. Gulliverovy cesty. V Praze: F. Šimáček, 1905
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Překlad: Bohumil Klika
Licence překlad: PD old 70
Index stran
Dílo ve Wikipedii: Gulliverovy cesty

Ostrovní říši Liliput nenalezneme na žádné mapě, a přece zná ji celý svět; téměř po dvě staletí baví se již malí i velcí poutavou četbou o příhodách a dobrodružstvích neohroženého cestovatele Gullivera v trpasličí zemi té.

Spisovateli svému Jonathanu Swiftovi (* roku 1667 v Dublině v Irsku, † r. 1745 tamtéž) zjednala „Cesta do Liliputu“ i ostatní části knihy jeho „Cesty Lemula Gullivera“ proslulosti světové. Kniha vyšlá r. 1726 vzbudila všeobecný rozruch a obdiv, přeložena záhy do všech téměř řečí národů vzdělaných a vydávána v nových a nových vydáních, zejména pro mládež.

Slovy prostými a neumělkovanými, s jímavou přesvědčivostí, jakoby věrně popisoval příhody skutečně prožité, rozvinuje spisovatel před zrakem naším výmluvný obraz lidských slabostí a pošetilostí vůbec, jako Angličan maje ovšem na mysli především tehdejší Anglii.

Všecky ostatní spisy Swiftovy — a nebylo jich málo — jsou dnes již zapomenuty, jen „Cesty Gulliverovy“ jsou stále stejně dychtivě čítány; neposlední příčinou obliby té jest, že čtenář mimoděk srovnává a shledává, že rozkošně líčené slabosti a vady vybájených národů a nárůdků jako vejce vejci podobají se slabostem a vadám i dnešní vzdělané společnosti lidské…