Diskuse s uživatelem:B.mertlik

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítej na Wikizdrojích. Rád bych tě upozornil na to, že oprava překlepů, na Wikipedii vítaná, je na Wikizdrojích poněkud složitější. Ne každý překlep musí být nutně překlepem, něco může vycházet ze starého pravopisu. A zatímco překlepy stojí za opravování (byť u některých kolegů existuje i názor, že přepis musí být co nejpodobnější předloze - včetně chyb), starý pravopis je naopak záhodno nechat tak, jak je.

Některé překlepy (i/í) mohou být způsobeny špatnou interpretací (OCR), některé mohou být špatnou sazbou (takové se někdy opravují pomocí šablony {{Oprava}}, tedy nějaká chyba), ale jiné jsou skutečně starým pravopisem. Proto je dobré před opravou se podívat do zdroje (mnoho textů odkazuje na online zdroj - sken).

Pravda, existují i knihy, které obsahují mnoho chyb (nedůsledností, dvě stejná slova bývají i na jedné stránce zapsána dvěma způsoby (dveře/dvéře)), většinou kvůli nedostatečné korektuře nebo kvůli sazečovi, a ani u nich není jednoznačný konsensus, zda chyby opravovat nebo nechat. JAn Dudík (diskuse) 16. 8. 2019, 07:16 (UTC)

OK. B.mertlik (diskuse) 16. 8. 2019, 09:43 (UTC)