Diskuse k šabloně:Volné od

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Diskuse[editovat]

Parametr nocat[editovat]

Po sedmi letech už si nepamatuji, kvůli čemu jsem ten parametr (přepínač, modifikátor) nocat zavedl, možná jen jako jakýsi protějšek k notext, který možná ani nebyl od té doby použit.

V dokumentaci k užití notext je jako příklad uvedeno někdejší skutečné vložení ve stránce Autor:Karel IV., podle kterého bylo kdysi mým záměrem umožnit prostřednictvím kategorií vkládaných touto šablonou dohledat odkazy na díla, jejichž majetková práva se uvolní v budoucnu, i na autorských stránkách jiných autorů.

K editaci Special:Diff/115370: pokud je tak velký problém, že je stránka volného autora v kategorii nazvané Autoři:Volní od roku RRRR, kde RRRR odpovídá roku uvolnění jeho překladatele, životopisce nebo kritika, tak vymysleme příhodnější název kategorie, ale nerušme pomocí nocat vložení těchto stránek do kategorií, protože tím se (při neexistenci autorských stránek příslušných překladatelů, životopisců nebo kritiků) významně sníží dohledatelnost odkazů na tato díla. --Milda (diskuse) 26. 12. 2015, 07:36 (UTC)

Je to problém, protože stránka se nevkládá do kategorie Kategorie:Odkazy na díla volná od roku RRRR, jak je uvedeno v dokumentaci a jak bylo asi původně zamýšleno, ale do kategorie Kategorie:Autoři:Volní od roku RRRR. V důsledku toho je Jan Hus zařazen mezi autory volné od roku 2016, 2021, 2027, 2029 a 2045. U autorů z 14. stol. to působí směšně, u autorů z 19./20. století to je docela matoucí (viz Autor:Karel Čapek, označený jako "volný od r. 2016", fakticky od r. 2009 [a taky od r. 1989 do r. 2000, ale to už je jiná historie, pro naše účely asi irelevantní...])
Navrhuji tedy ponechat stávající kategorii Kategorie:Autoři:Volní od roku RRRR pro kategorie stránek autorů, kterých se toto uvolnění týká, a pro jiné stránky, na kterých je odkazováno nějaké nevolné dílo (vč. stránek jiných autorů, kde je odkazováno na dílo životopisce, překladatele, kritika apod.) obnovit původně vytvořenou kategorizaci Kategorie:Odkazy na díla volná od roku RRRR. Popřípadě přesnější Kategorie:Monitoring:Stránky s odkazy na díla volná od roku RRRR. Přičemž klíčem může být ten vámi zavedený a Dannym B. zrušený a mnou obnovený a vámi znovu zrušený parametr nocat, jehož použití by znamenalo "nekategorizuj jako autora, ale (pouze) jako stránku obsahující odkaz". Otázku zůstává, zda chcete mít v monitorovací kategorii jen stránky s nocat, nebo všechny stránky obsahující šablonu {{Volné od}}, (případně s vyloučením šablon s parametrem notext - což by umožňovalo správně kategorizovat "nevolného" autora do "autorské" kategorie, aniž by byl na stránce uvedeno nějaké jeho dílo). Co vy na to?--Shlomo (diskuse) 27. 12. 2015, 11:31 (UTC)

V rychlosti: nocat se skutečně nepoužíval, proto byl zrušen. A ano, současný stav je v některých případech matoucí, což je však dáno tím, že se jedna šablona používá k více (byť podobným) účelům. Mám určitou ideu na řešení, ale musím nejprve provést rešerše, zda to bude funkční a pokrývající všechny námi potřebné případy. Každopádně používání nocat (ale i notext) je v tomto případě principiálně nevhodné.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 28. 12. 2015, 03:59 (UTC)

Jako první krok jsem upravil šablonu {{Autorinfo}} tak, aby se o kategorizaci nevolných autorů a jejich označení starala sama přímo na základě dodaných dat. (Zatím je to jen triviální, předpokládám, že se asi najdou nějaké případy, s nimiž to zatím nepočítá, a tudíž se to chová nekorektně - pište mi je případně na moji diskusní stránku, díky.) Tím odpadne nutnost označovat díla na stránkách nevolných autorů šablonou {{Volné od}}. Teď bude zapotřebí projít všechny výskyty {{Volné od}} ve jmenném prostoru Autor a tam, kde budou vzhledem k výše uvedené úpravě nadbytečné, je odstranit. Bohužel na to nemám čas, takže by pomohlo, kdyby se na to podíval někdo z vás. Až to bude hotové, ještě provedu poslední úpravy a inkriminovaný problém tak bude zcela odstraněn.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 31. 12. 2015, 05:08 (UTC)

Několik výskytů na autorských stránkách jsem před chvílí odstranil, ale současně s tím jsem si uvědomil, že náhodný návštěvník nebo nový přispěvatel, neznalý skutečnosti, že majetková práva trvají 70+1 rok počínaje rokem úmrtí, nebo pokud si to třeba jen špatně spočítá a přehlédne i červenou značku trvajícího copyrightu v infoboxu (například já jsem si až do Shlomovy nedávné editace modulu nevšiml, že tam nějaká je), může začít nevědomě vkládat ještě chráněná díla. Pro takové případy by se hodilo mít hned pod nadpisem == Dílo == textové upozornění o trvajícím copyrightu, jak je to například nyní zde – tam by si toho měl všimnou každý, jen vhodněji zapsáno. --Milda (diskuse) 11. 1. 2016, 10:34 (UTC)
Mám dojem, že tam až do nedávna nebyla... ;)--Shlomo (diskuse) 11. 1. 2016, 11:10 (UTC)
Mimochodem, celá ta konstrukce "volných autorů" je chybně koncipovaná. Volní nejsou autoři, ale jednotlivá díla. Situace, kdy jednotlivá díla budou mít různou dobu ochrany, asi nebude příliš častá, takže označování "volných/nevolných autorů" vnímám jako akceptovatelné zjednodušení, nicméně je třeba počítat s tím, že mohou existovat odchylky na jednu či druhou stranu.--Shlomo (diskuse) 11. 1. 2016, 11:10 (UTC)