Diskuse:Básnické spisy (Kalina)

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dlouho jsem hledal v čem ty červené odkazy vězí, mám to. Přesunul jsem tedy Josef Jaroslav Kalina/Básnické spisy na Básnické spisy, pokud by se ukázalo, že nějaká sbírka s tímto jménem existuje, musí se řešit jako Básnické spisy (Kalina) ap. -jkb- 08:39, 23. 11. 2007 (UTC)

Měl jsem k tomu rozepsané v podstatě totéž, ale ještě jsem chtěl dodat, že se mi navíc jako vhodnější jeví básně z tohoto výboru nepodstránkovat, protože se nejedná o původní autorem sestavenou ucelenou básnickou sbírku, ale „sebrané spisy“ vydané péčí někoho jiného 27 let po Kalinově smrti. Podobně jako tu např. nemáme na podstránkách Básnické dílo/Král Lávra.
Obecně sebrané spisy a různé výbory, antologie či almanachy jsou samozřejmě dobrý zdroj pro náš projekt, zvláště u starších autorů, kteří uveřejňovali svá drobná díla jednotlivě a vlastní sbírky nevydali nebo jsou těžko dostupné. Můžeme z nich čerpat, ale neměli bychom je považovat za samostatná díla. Podstránkami řešme kapitoly, části, jednotlivé básně původních sbírek (a překladů ucelených původních sbírek, byť nejsou jako v případě Výbor z Květů zla kompletní) a jednotlivé povídky tam, kde tvoří soubor sestavený samotným autorem (např. Povídky malostranské). --Milda 09:05, 23. 11. 2007 (UTC)

Aha, to jsem nevěděl. Jde vlastně tedy o případ podobný jako „Za trochu lásky“. Zapřemýšlím o tom, snad se to hodí někam do návodu, co zde považujeme za sbírku, která zůstane jako taková i zde (od autora) a co je jen náhodným výběrem později někoho jiného. I když tam asi bude často pár případů na hranu. -jkb- 09:30, 23. 11. 2007 (UTC)
Hm ale co s tímto. Nevím zda jen tak jednoduše přesunout seznam pod Kalinu jako básně a toto smazat. Dívám se do seznamu a na konci vidím pár věcí jako doslovy od vydavatele, nějaké jeho poznámky, něco asi o Kalinovi a jeho básních atp. Pokud je to zajímavé, je otázkou, zda to zachovat a kde - pak asi přeci jen zde, s upozorněním, že nejde o původní Kalinův sborník. To by zde šlo, on i výběr souboru je již volný. -jkb- 09:43, 23. 11. 2007 (UTC)

Od Za trochu lásky se to liší v tom, že:
  1. podle data vydání to již asi bude celé volné a tedy nám nic nebrání mít zde i obsahovou stránku,
  2. to není výbor z mnoha sbírek, což by časem vedlo k duplicitě textů, jakmile by zde byly i původní sbírky, ale naopak poskládané to, co se od autora podařilo najít v časopisech atd., tedy ani v budoucnu nebudeme muset řešit nějaké přesuny na podstránky sbírek.
Doslovy, texty o autorovi a poznámky, pokud jsou volné (snad ano, je to už hodně staré, ale pro jistotu zkusím vyhledat autory doslovu v katalogu), zde samozřejmě být mohou a pak zde tím spíš potřebujeme i obsahovou stránku sborníku.
Nějaký návod by se hodil, taky jsem o tom přemýšlel, tedy máš-li zrovna čas a chuť, něco napiš, já to pak případně ještě doplním. Moje představa je taková, že by tam mohly být uvedeny typické vlastnosti (poznávací nebo rozlišovací znaky) sbírek a výborů – kdo to sestavil, kdy to vyšlo, má to v názvu nebo podtitulu slovo výbor/dílo/spisy, je uváděno v encyklopediích a učebnicích, obsahuje výraznou většinou dříve vydané či dosud nevydané básně a povídky. S tím, že ne vždy je splněno úplně vše, ale něco převažuje. --Milda 10:08, 23. 11. 2007 (UTC)

Dobrá. Viz dále Wikisource:Sborníky popř. Wikisource diskuse:Sborníky, -jkb- 11:52, 23. 11. 2007 (UTC)