Zpráva krajské prokuratury o událostech v Brně (21. srpna 1969)

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Zpráva krajské prokuratury o událostech v Brně
Autor: CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „AUTOR“ (autor díla)
Zdroj: Rudé právo, roč. 49. č. 198. s. 1 a 2
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Vydáno: 23. 08. 1969
Licence: PD CZ

Dne 21. srpna 1969 v průběhu dne i ve večerních hodinách došlo na několika místech v Brně k hrubému narušení veřejného klidu a pořádku skupinami protispolečenských, protisocialistických a kontrarevolučních elementů.

Přes několikeré a opakované výzvy pokračovaly skupiny pachatelů ve výtržnostech a posléze se uchýlily i k páchání dalších trestných činů, zejména rozbíjely výkladní skříně, drancovaly a nadále napadaly orgány Bezpečnosti a příslušníky Lidových milicí a armády, kteří byli povoláni k ochraně pořádku podle platných zakonných predpisů. Došlo k násilným útokům a na dvou místech použili útočníci i střelné zbraně a způsobili tak i usmrcení dvou osob: Dany Muzikářové, nar. 1951, z Brna, a Stanislava Velehrada, nar. 1941, z Koválovic.

Trestnou činností byly způsobeny značné škody na veřejném majetku, na majetku občanů a došlo i ke zranění 39 příslušníků SNB, LM a armády, z toho ve čtyřech případech těžce, a zranění dále utrpěli i někteří občané.

Pachatelé jsou převážně osoby mladé a ve značnem počtu i osoby mladistvé, přičemž značná část pachatelů jsou již dříve trestaní recidivisté. Pro podezření z trestných činů ohrožujících veřejný pořádek, státní majetek i majetek občanů, jakož i zdraví a život lidí, bylo zadrženo celkem 330 osob a zahájeno proti nim trestní stíhání. Vyšetřování vede vyšetřovací odbor MS VB Brno a vyšetřovatelé oddělení vyšetřování městské prokurarury v Brně. O výsledcích vyšetřování bude veřejnost informována.