Z našich hor/Pruský pochod
Z našich hor Stanislav Řehák | ||
Na panském lovu | Pruský pochod | Původ vísky „Starkoče“ |
Údaje o textu | |
---|---|
Titulek: | Pruský pochod |
Autor: | Stanislav Řehák (jako Stanislav Řehák Kamenický) |
Zdroj: | ŘEHÁK KAMENICKÝ, Stanislav. Z našich hor. Řadá druhá. Nové Město nad Metují: Bohdan Böhm, 1887. s. 26–29. |
Licence: | PD old 70 |
Před válkou rakousko-pruskou zalíbil se mládeži naší vojenský život tak, že právem mohlo se říci: co chlapec, to voják. Alespoň u nás na Náchodsku, kde očekávali jsme nepřítele z první ruky a kde neustále vedli jsme potyčky s chlapci ze sousední říše, tomu tak bylo. Život druhdy tak tichý, klidný, ničím nerušený, proměnil se pojednou v ryk válečný. Hry, jež nám před válkou mnohou milou a blahou chvíli způsobily, ustoupily hře na vojáky, tak že po válce nikdo na ně již ani nevzpomněl. Každý toužil raději po hlučném a okázalém životě vojenském a hra na vojáky byla vždy první na denním pořádku našich her; jí věnováno nejvíce času. A nedivte se, přátelé! Ve městě neustále prodlévaly od jisté doby vojenské posádky, ne-li císařské, tož pruské, kterýmžto vojenským posádkám věnovali jsme zvláště my, desíti- až čtrnáctiletí chlapci, jak to již bývá, velikou pozornosť, snažíce se je i ve skutcích věrně napodobiti. A odtud tedy ten zápal, ta touha po životě vojenském.
A věru, bylo se na nás radosť dívati! Zdravím jsme překypovali, bujnosti a statečnosti nikdy nám nescházelo, obratností slynuli jsme široko daleko a chytří konečně byli jsme jako ty horské lišky. Když totiž nemohli jsme nikterak zvítěziti a nepřítele na hlavu poraziti, což však stalo se jen zřídka kdy, poradili jsme se s Vaňkem.
Inu, co je pravda, to je pravda, chlapíci jsme byli! Zvláště, když jsme se ozbrojili pádnými šavlicemi a zkázonosnými kušemi! Ký div, že nebylo nikoho, kdo by si nás aspoň nevšimnul a pochvalně o nás se nezmínil. Věru, nebylo.
Denně konávali jsme namáhavé pochody po lesích a stráních, denně cvičívali jsme se dle všeobecných vojenských pravidel ve zbrani, denně tužili jsme těla svá, bychom jen všem svízelům a trampotám odolati dovedli.
Zejména několik dní před válkou chodívali jsme přes tu chvíli na výzvědy, zastupujíce tak dostatečně přední stráže, bedlivě obzírajíce krajinu a z daleka nakukujíce za hranice, nehrne-li se již do Čech lítý nepřítel. A ku podivu! Toužili jsme po něm tak, že nemohli a nemohli jsme se ho již ani dočkati. Inu, mládež je mládež! Mysliliť jsme si: Jestliže naši tatíkové, jak se všeobecně říkalo, zaženou ho pouhými čepičkami, proč nemohli bychom jej zahnat i my šavlemi a ostrými střelami? Aspoň na pomoc, a to pomoc vydatnou, na každý způsob jsme pomýšleli. Kdo za to může, že jsme se hodné zmýlili, že dopadlo všechno naopak. Však neutíkali jsme před Prušáky sami, utíkaliť i naši tatíkové, ba i sami páni vojáci, kteří přece měli opravdové pušky, ocelové meče, bodáky, píky, děla a jiné a jiné zbraně smrtonosné.
Ale jinak přece jen vyznamenávali jsme se mnohými činy hrdinskými, jež dělaly česť netoliko nám, ale i všemu městu a veškeré krajině.
První takový pamětihodný skutek vykonala armáda naše zrovna toho dne před vtrhnutím Prušáků do Náchoda.
Nevím již, komu tehdy z malých hrdinů-vojáků připadlo v jedné vojenské poradě navrhnouti, aby šlo se asi k desáté hodině večerní pochodem skrze město od jednoho konce až ke druhému a při pochodu aby pískal se na flétnu pruský vojenský pochod, jejž měl i tambor doprovázeť. Jak pravím, nevím opravdu již, kdo to spískal z kamarádů mých, ale s jistotou potvrzuji, že s návrhem tím všecka armáda do jednoho muže souhlasila a jej s velikým jásotem přijala. Zvláště našemu flétistovi líbil se návrh ten nad míru.
A tak stalo se, že dne shora již jmenovaného, totiž 25. dne měsíce června r. 1866., sešli jsme se v plné zbroji a v plném počtu na rozkaz velitelův na tak zvané „Skalce“, kde stojí nyní městský pivovar.
Bylo asi k osmé hodině večerní, když zazněl mohutný povel vůdcův: „Seřadit!“ a kdy četa s tamborem, flétistou i praporečníkem hnala se směrem k Montaci, aby tam provedla svá obvyklá cvičení. Všechny obraty, všechny zápasy šly tenkráte ku podivu dobře, jako na drátkách, a hodina minula, ani jsme se nenadáli. Právě odbila ve městě na věži devátá a zvony rozhlaholily se ku večerní modlitbě. Vůdce náš zbožně velel kleknouti, čapku smeknouti a se modliti. Bylo to velebné okamžení a nám zdálo se, že chystáme se k rozhodnému boji na život a na smrť. Leč chvíle ta netrvala dlouho. Vůdce povstal a postavil se v čelo čety. I poručiv pískati pruský pochod, zamířil z lesa ven ke Skalce a odtud po mostě přes Metuji ku městu.
V Náchodě právě nastal obvyklý večerní klid, když tu pojednou vítr tam zanesl zdáli náš pruský vojenský pochod a za krátko i ustrašené volání: „Prušáci jdou, Prušáci jdou! Utecte, spaste se, kdo můžete!“
I nastal ve městě zmatek nemalý. Každý chtěl zachrániti aspoň čásť svého majetku, ale nešlo to, poněvadž Prušáci blížili se rychlostí nevídanou. Proto obyvatelstvo uzavíralo jenom příbytky své a hledalo spásy v rychlém útěku. Kdo nemohl již ulicí a městem, ten skákal přes ploty a utíkal po zadu zahradami. Všechno pak hrnulo se ke Starému Městu a dále ke Skalici.
Statečná armáda naše zatím dorazila až do města, kde stanuvši provolala třikráte „Sláva“ a „Na zdar!“ Potom prošedši ještě krajskou ulicí a poznavši, jaký zmatek ve městě způsobila, jako rtuť rozprchla se ke svým domovům.
Došedše domů a spatřivše opuštěné příbytky, zarazili jsme se a statečnosť naše proměnila se v bázeň a lítosť. Strachy se třesouce, notného očekávali jsme trestu.
Nezbývalo nic jiného, než pustiti se za milými otci, matkami, bratry, sestrami, strýčky a tetičkami našimi a pověděti jim, kdo to vlastně ti Prušáci byli, jakož i prositi jich za odpuštění. Učinili jsme tak hned.
Konečně pozdě v noci vrátili jsme se i s prchajícími zase domů.
„A jak to s námi dopadlo?“ tážete se zvědavě.
Inu, strachu jsme měli sice dosť, ale byl zbytečný; neboť hned časně z rána dne příštího utíkalo obyvatelstvo Náchodské, a my ovšem s ním, před skutečnými Prušáky, kteří toho dne překročili hranice. A tu ovšem na trestání ani kdy nebylo.
A po válce? Tu jenom s úsměvem toho vzpomínáno.
- Monitoring:NavigacePaP/TITUL/=název kořenové stránky
- Monitoring:NavigacePaP/ČÁST/=název podstránky
- Monitoring:NavigacePaP/AUTOR/=plaintext autor
- Monitoring:NavigacePaP/AUTOR2/=(nevyplněno)
- Monitoring:NavigacePaP/AUTOR/ vyplněný
- Monitoring:NavigacePaP/AUTOR2/ nepřítomný
- Monitoring:NavigacePaP/DALŠÍ/ vyplněný
- Monitoring:NavigacePaP/PŘEDCHOZÍ/ vyplněný
- Monitoring:NavigacePaP/TITUL/ vyplněný
- Monitoring:NavigacePaP/TOP/ nepřítomný
- Monitoring:NavigacePaP/ČÁST/ vyplněný
- Monitoring:Wikidata:TITUL souhlasí
- Monitoring:Textinfo/TITULEK/=název podstránky
- Stanislav Řehák
- Monitoring:Textinfo automaticky kategorizující stránku neobsahující kategorii autora
- Licence:PD old 70
- Monitoring:Textinfo/LICENCE/PD old 70
- Monitoring:Textinfo/AUTOR/=odkaz Autor s textem (stejné)
- Monitoring:Textinfo/AUTOR-UVEDEN-JAKO/=plaintext autor redirect
- Monitoring:Textinfo/PŘELOŽIL/=(nevyplněno)
- Monitoring:Textinfo/AUTOR/ vyplněný
- Monitoring:Textinfo/AUTOR-UVEDEN-JAKO/ vyplněný
- Monitoring:Textinfo/EDICE/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/IMAGE/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/IMAGE-PAGE/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/INDEX/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/ISBN/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/JINÉ/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/LICENCE/ vyplněný
- Monitoring:Textinfo/LICENCE-PŘEKLAD/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/LICENCE-PŘEKLAD2/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/LICENCE2/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/ONLINE/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/ORIGINAL/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/PODTITULEK/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/POPISEK/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/POPISEK-IMAGE/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/PŘELOŽIL/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/SOUVISEJÍCÍ/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/TITULEK/ vyplněný
- Monitoring:Textinfo/VYDÁNO/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/WIKIPEDIA/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/WIKIPEDIA-DALŠÍ/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/WIKIPEDIA-HESLO/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/WIKISLOVNÍK-HESLO/ nepřítomný
- Monitoring:Textinfo/ZDROJ/ vyplněný
- Monitoring:Textinfo @ 301241-260558
- Monitoring:Forma/1/proza