Zákonník zemský království Českého/1877/30

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
info
Údaje o textu
Titulek: Nařízení c. k. místodržícího pro Čechy ze dne 21. dubna 1877, číslo 20783, kterýmž se provádí nařízení vysokého ministeria vnitřních záležitostí, kultu a vyučování a práv ze dne 29. května 1876 ohledně manželství židův, kteří nežijí ve svazku židovské obce náboženské (říšsk. zákonníka čís. 76.)
Právní oblast: Veřejné právo
Platnost: České království
Zdroj: Österreichische Nationalbibliothek
Licence: PD CZ

Číslo 30.

Nařízení c. k. místodržícího pro Čechy ze dne , číslo 20783,

kterýmž se provádí nařízení vysokého ministeria vnitřních záležitostí, kultu a vyučování a práv ze dne ohledně manželství židův, kteří nežijí ve svazku židovské obce náboženské (říšsk. zákonníka čís. 76.)

A.[editovat]

Objem židovské obce náboženské rozšířené v základě § 2. vysok. ministerského nařízení ze dne .

Provádějíc ustanovení § 2. nařízení vysokého ministeria vnitřních záležitostí, kultu a vyučování a práv ze dne 29. května 1876 (čís. říšsk. zák. 76) rozšiřuje se objem následujících židovských obcí náboženských za účelem v § 1. téhož ministerního nařízení oněm vytčeným následujícím spůsobem, a sice přidělují se:

 1. Náboženské obci Karlových Varů židé politických okresů v Aši, Chebu, Falknově, Kraslicích, Jáchimově, v Karlových Varech, Žlutici, Plané a Teplé.
 2. Náboženské obci Žatecké židé politických okresů v Kadani a Žatci, soudního okresu v Podbořanech a náboženské spolčení v Kounově politického okresu Rakovnického.
 3. Náboženské obci Mostecké židé politického okresu Mosteckého a Chomutovského.
 4. Náboženské obci Lounské židé politického okresu Lounského mimo náboženské společenství v Hříškově a v Ročově.
 5. Náboženské obci Hříškovské židé náboženského společenství v Ročově.
 6. Náboženské obci Teplické židé politických okresů v Ústí nad Labem a v Teplicích.
 7. Náboženské obci Česko-Lipské židé politických okresů v České Lípě, Rumburku, Šluknově a Děčíně, pak okresního soudu v Cvikově.
 8. Náboženské obci Litoměřické židé politických okresů v Litoměřicích a Roudnici.
 9. Náboženské obci Liberecké židé politických okresů ve Fridlandě, Jablonném a Liberci.
 10. Náboženské obci Mlado-Boleslavské židé politických okresů v Dubé, v Mladé Boleslavi, v Mnichově Hradišti, Poděbradech a Turnově, pak soudního okresu Jablonného.
 11. Náboženské obci Jičínské židé politických okresů ve Vrchlabí, Jičíně, Novém Bydžově, Semilech, Jilemnici a Trutnově.
 12. Náboženské obci Náchodské židé politických okresů v Broumově, Vysokém Mýtě, Králové Hradci, Králové Dvoře, Lanškrouně, Litomyšli, Novém Městě, Rychnově a Žamberku.
 13. Náboženské obci v Golčově Jeníkově židé politických okresů v Chotěboři, Čáslavi, Ledči, Kutné Hoře, mimo náboženské společenství v Uhelných Janovicích a mimo ono politického okresu Kolínského bez náboženské obce Kolínské.
 14. Náboženské obci v Polné židé politických okresů v Chrudimi, Německém Brodě, Pardubicích, Polné a Poličce.
 15. Náboženské obci Karlínské židé politických okresů v Karlíně, Benešově, v Českém Brodě, Mělnice a Sedlčanech, pak náboženská společenství v Uhelných Janovicích, v Kutné Hoře a Postřižíně v Slánském politicém okresu.
 16. Náboženské obci Smíchovské židé politických okresů v Hořovicích, Příbrami a Smíchově mimo židovskou obec náboženskou v Kladně.
 17. Náboženské obci Rakovnické židé politického okresu Rakovnického mimo náboženskou obec v Kounově, dále židé politického okresu v Slaném bez náboženského společenství v Postřižíně a soudního okresu Jesenického.
 18. Náboženské obci Plzeňské židé politického okresu Horšova Týna mimo náboženské společenství ve Bělé, pak ony politických okresů v Kralovicích, Stříbře, Plzni a Přesticích mimo ono náboženské společenství v Merklíně.
 19. Náboženské obci v Tachově židé politických okresů v Tachově, pak ono náboženské spojení ve Bělé v Horšově Týnském politickém okresu.
 20. Náboženské obci Klatovské židé politických okresů v Klatově a Domažlicích, pak náboženských společenství v Merklíně v Přestickém politickém okresu.
 21. Náboženské obci Kasejovické židé politického okresu Blatenského.
 22. Náboženské obci Strakonické židé politických okresů v Prachaticích a Písku, jakož i soudních okresů v Strakonicích a Volíni.
 23. Náboženské obci Horažďovické židé politického okresu v Sušicích a soudního okresu v Horažďovicích.
 24. Náboženské obci Budějovické židé politických okresů v Krumlově, Budějovicích, v Kaplici, Vltavotýně a Třeboni, mimo náboženskou obec v Kardašově Řečici.
 25. Náboženské obci v Táboře židé politických okresů v Milevsku, Jindřichově Hradci, Pelhřimově a Táboře.

Rozšíření objemu pod čís. 9, 10 a 15 uvedených náboženských obcí děje se jen dočasně.

B.[editovat]

Velikost poplatků, které dovoleno jest vybírati od sub A uvedených náboženských obcí za předsevzetí ohlášek a uzavření sňatků příkazaných židů.

Podle § 3. výše uvedeného ministerního vysokého nařízení povoluje se náboženským obcím uvedeným sub A 1—25, aby od židů přivtělených jim za účeli naznačenými, následující nejvyšší poplatky vybíraly a sice:

 1. za skutečné předsevzetí od stran žádané ohlášky v synagogě dotýčné náboženské obce 2 zl. r. č.
 2. za skutečné použití synagogy dotýčné obce náboženské za příčinou sňatku 5 zl. r. č., vpočítány v to nejsou ostatní vedlejší poplatky za osvětlení, vykrášlení synagogy a pak funkcionářům.

Za přičinou rozloučení neb rozvedení manželství nemůže se od náboženských obcí nějaký poplatek vybírati.

Konečně ustanovuje se tímto, že vys. ministerní nařízení ze dne 29. května 1876 (čís. říšsk. zák. 76) v království Českém v následku § 4. právě uvedeného vys. ministerního nařízení 1. srpnem 1877 platnosti nabývá.

Místodržící:
Filip svobodný pán Weber m. p.