Přeskočit na obsah

Wikizdroje:Vyjasnit

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny

Tato stránka prozatím nemá zcela tu samou funkci jako např. stránky pro hlasování o smazání, jak se nacházejí na mnoha projektech, ale obdobnou. O tom, jaká stránka zde má zůstat a jaká má být v případě pochyb smazána, zatím hlasováním rozhodovat není možné. Návrhy na vyjasnění existence stránky zde na doméně mají být pouze diskutovány, bylo by výborné vycházet z toho že dojde k nějakému konsensu a podle toho pak budeme postupovat. Další problematické případy se mohou nacházet i v kategorii Vyjasnit.

Historické texty - vznik republiky a pod.

[editovat]

Kolega Joseliani zde ze své stránky poskytl několik dokumentů, které se sice všechny zdají být jaksi vládními či podobnými dokumenty související se vznikem Československa, poválečného vývoje ap., přesto se mi zdá licence zejména v důsledku neuvedení zdroje v potazu - resp. i v případě překladu. Musíme tedy vyjasnit co s tím uděláme. Názory prosím buď hromadně a nebo k jednotlivým položkám. Kolegu jsem na jeho diskusní stránce již upozornil. Viz i případnou diskusi na disk. stránkách zde uvedených stránek. Pozor: je možné, že jsem nějakou stránku uvedl dvakrát. -jkb- 17:15, 29. 11. 2007 (UTC)

Oprava chybných shrnutí editace: namísto  »očividné a nevyjasněné copyvio, vložené v době před XII.2008« - což je chybné -, je nutno všechna shrnutí editací ze dne 16. února 2008 chápat správně jako  »očividné a nevyjasněné copyvio, vložené v době před XII.2007«. Děkuji, -jkb- 23:12, 15. 2. 2008 (UTC)


Vyjasněné texty (včetně smazaných stránek) prozatím nemazat, pouze proškrtávat prosím (to umožní případnou obnovu textů, pokud smazání kvůli copyviu nebylo zcela opodstatněné)

Pokud se mi podařilo smazat více než bylo záhodno, tak je mji líto a omlouvám se, prosím pak o obnovu. Nechtěl jsem tu ovšem nechávat zapečená copyvia. -jkb- 22:54, 15. 2. 2008 (UTC)

Návrhy, diskuse

[editovat]

Můj názor: snažit se maximum textů zachránit, ne však za cenu evidentního porušování autorského práva. Tedy:

  1. Vládní, úřední a další texty texty, které zřejmě nebyly tvořeny jako literární dílo a byly již od počátku v českém jazyce, ponechat s tím, že na to vytvoříme zvláštní licenční šablonu, pokud nebude ten který dokument přímo PD-CzechGov.
  2. U původně českých textů, které mají více literární charakter, například Havlových projevů (a politické projevy, jak známo, byly poslední nebo jednou z posledních novel autorského zákona vyjmuty z děl, kterým autorskoprávní ochrana nepřísluší), se dotázat autora na souhlas, jinak smazat.
  3. U textů napsaných původně v cizím jazyce a do češtiny přeložených později se pokusit dohledat, zda se jedná o oficiální (úřední) překlad, v takovém případě není problém.
  4. U toho, co nebude vyhovovat bodu 3, musíme předpokládat, že český překlad může mít nevypršená autorská práva překladatele, a zde se řídit obvyklou praxí literárních textů. Snad jen s tím rozdílem, že když se ani s největším úsilím nepodaří zjistit překladatele, mohli bychom považovat dílo za volné již po 70 letech a ne po 100 nebo 140 letech jako u uměleckého díla.

--Milda 18:04, 29. 11. 2007 (UTC)

Zdravím. Ja za kľúčový faktor považujem, že uvedené dokumenty vznikli v rámci mocenského zápasu, ich autori neboli súkromné osoby a ciele uvedených textov neboli estetické, ale politické - t. j. sú verejné per definitium --Joseliani 21:04, 9. 12. 2007 (UTC)
@ Milda: souhlas. @ Joseliani: obávám se, že přes můj zásadní souhlas s Vaší interpretací musím dodat, že se jedná o interpretaci politologickou. Zde se však jedná o juristický výklad a uvedení textů v soulad s Autorským zákonem, což je očividně jiná věc, nehledě na to, že terminus „veřejné“ v tomto zákoně není veden. Jak výše napsal kolega Milda, probereme to postupně a kde to půjde, dáme příslušnou licenci, ovšem zbytek - asi dost velký - budeme muset bohužel smazat. Zatím, -jkb- 09:54, 10. 12. 2007 (UTC)
Rozumiem, ale ak nejde o "dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké" ako môžete na ne uplatňovať autorský zákon ? --Joseliani 20:57, 10. 12. 2007 (UTC)
Kolego Joseliani, zda se jedná o dílo literární, umělecké, vědecké či jiné je zcela jedno, o tom autorksý zákon neříká nic. Dílo je dílo. Tak např. jsou chráněna i díla A. Hitlera, různých fašistických organizací, stejně tak i díla a prohlášení teroristických skupin jako byla Rote Armee Fraktion v Německu ap. Může se to zdát podivné. Ale je tomu tak. -jkb- 21:20, 10. 12. 2007 (UTC)