Přeskočit na obsah

Wikizdroje:Udělátka

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny

Nový nástroj Gadgets Extension, který běžel přes měsíc ve zkušebním provozu na německé Wikipedii, umožňuje nyní užití různých skriptů CSS a JS s těmi výhodami, že o jejich použití rozhodne každý uživatel sám, aniž by bylo nutno zásahů do stránek monobook.css/-.js. Skripta těchto gadgetových aplikací (či česky též udělátek) se nacházejí jednotlivě na příslušných stránkách ve jmenném prostoru MediaWiki, individuální volba o jejich použití se provádí pouze pomocí zaškrtání políček v osobním nastavení.

Při výběru aplikací, které budou použity, je nutno vycházet z toho, co je na Wikizdrojích skutečně potřebné pro všechny, co z toho lze uložit přímo na stránkách monobooku a co si každý uživatel pro svou vlastní potřebu může naprogramovat sám. Návrhy lze podávat na stránce MediaWiki diskuse:Gadgets-definition.

Zprovoznění těchto aplikací může každý přihlášený uživatel provést ve svém osobním nastavení v záložce gadgets resp. udělátka zaškrtnutím příslušného políčka (boxu).

Poznámka z 18. prosince 2007: tento nástroj se od dnešního dne nachází ve stádiu implementace, která potrvá snad několik málo dní; ne vše tedy bude ihned stoprocentně fungovat. Děkujeme za porozumění.

Důležité stránky

[editovat]


Technické provedení

[editovat]

Nové aplikace mohou zfunčnit pouze správci. Postup je přitom následující:

  1. nová aplikace, dejme tomu „jak se stane toto“, se zanese na stránku MediaWiki:Gadgets-definition a sice syntaxí
    * Jak-se-stane-toto|Jak-se-stane-toto.css
    (přičemž je nutno všimnout si spojovníků mezi slovy)
  2. na stránce „MediaWiki:Gadget-Jak-se-stane-toto.css“ se vloží zdrojový kód aplikace
  3. na stránce „MediaWiki:Gadget-Jak-se-stane-toto“ se vloží velmi krátký a stručný popisek, so se stane, bude-li použito

Přitom je nutno dbát následujících zásad:

  • na rozdíl od stránky MediaWiki:Gadgets-definition pak jednotlivé stránky nesou v názvu navíc „Gadget-“
  • jednotlivá slova jsou oddělena spojovníkem
  • systém, pokud vím, momentálně akceptuje jen běžné znaky ASCII, tedy bez diakritiky