Přeskočit na obsah

Wikizdroje:Transwiki

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny

Metoda transwiki (také: special:import) má sloužit k jednoduchému přesunu[1] textů mezi jednotlivými projekty nadace Wikimedia. Základní myšlenkou přitom je, že pomocí této metody nebude přesunut pouze text poslední verze, ale též příslušná historie včetně všech dosud uložených verzí (což pomocí metody copy&paste nebylo dosud možné). Transwiki byla po odstranění různých chyb a nedostatků zfunkčněna koncem června 2006 a pro Wikizdroje aktivována 2. července 2006.

Funkci transwiki, tedy importování stránek z jiných projektů, mohou používat pouze správci a uživatelé ve skupině import. Je umožněn přesun z českých projektů Wikimedia (Wikipedie, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikislovník, Wikizprávy, Wikiverzita) a vícejazyčného portálu Wikisource (oldwikisource) na Wikizdroje. Je-li potřeba jiná kombinace, musí být podána žádost.

Články navržené k přesunu se na české Wikipedii nacházejí v kategorii Přesun na Wikizdroje. Přesun se zahajuje na speciálních stránkách aktivací funkce Importovat stránky. Při přesunu stránky se k ní přináležející diskusní stránka nepřesouvá automaticky – musí být přesunuta zvlášť. Po přesunu se v posledních změnách nová stránka objeví vždy jako odkaz hned v posledních změnách a lze ji dále upravovat.

Seznam všech přesunů se nachází v knize importů.[2]

Technický postup

[editovat]

Následující postup předpokládá jako výchozí projekt českou Wikipedii, postup importů z jiných projektů je stejný.

 1. Zkontrolovat, zda na Wikizdrojích již neexistuje stránka se stejným jménem, popř. tuto smazat nebo přejmenovat stránku na Wikipedii.[3]
 2. Aktivovat funkci importovat stránky a vložit název stránky na Wikipedii; jedná-li se o stejný jmenný prostor, není nutné jej vyplňovat.[4]
 3. Uvážit, zda jméno stránky na Wikipedii odpovídá pojmenování stránek zde; pokud ne, přejmenovat.
 4. Zaškrtnout možnost „Importovat všechny historické verze této stránky“.[5]
 5. Stejný postup provést u diskusní stránky, pokud je na Wikipedii založena.
 6. Na stránce ve Wikipedii případně zkontrolovat, zda na stránku vedou odkazy; tyto opravit nebo na skutečnost upozornit (toto je vlastně záležitost Wikipedie, ovšem občas se to přehlédne).
 7. Stránku ve Wikipedii (která se přesunem nemaže) smazat nebo ji označit ke smazání s udáním důvodu.[6]
 8. K prvním úpravám na Wikizdrojích patří: případné přejmenování, vložení infoboxu, kontrola (tedy zřejmě změna) kategorií.

Podívejte se též na

[editovat]

Poznámky

[editovat]
 1. Technicky se přísně vzato nejedná o přesun, ale o kopírování – původní text zůstane beze změny.
 2. Kde se nacházejí jak importy transwiki, tak i importy importupload.
 3. Přejmenovat stránku během přesunu prozatím není možné.
 4. Při přesunu do jiného jmenného prostoru je lepší provést přesun do stejného jmenného prostoru a až zde na Wikizdrojích tento jmenný prostor změnit, protože někdy dochází k chybám v pojmenování.
 5. Při nezaškrtnutí přesunu stránky i s historií dojde k přesunu jen atuální verze a ztrátě všech informací o historii stránky, což je zpravidla nežádoucí, přesun je nutné zopakovat po smazání chybné cílové stránky. Občas je však možné se dočíst o softwarových problémech – verze nejsou importovány, nejsou importovány všechny, hláška o jejich importu neodpovídá skutečnosti (vizte např.[1] a [2]), proto se doporučuje tento aspekt importu kontrolovat, popřípadě import provést znovu.
 6. Pokud byla přesouvána jen část, smazat tuto část s příslušnou poznámkou ve shrnutí editace nebo na diskusní stránce.