Wikizdroje:IRC/Průzkum názorů

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Návrh[editovat]

Před nějakou dobou se v záhlaví (topicu) IRC kanálu české Wikisource objevilo upozornění „verejne logovani ma za nasledek odepreni pristupu na vsech kanalech Wikimedia Foundation“. Toto upozornění je identické s upozorněním, které se nachází i na kanále #wikimedia a některých dalších. Jedná se o všeobecnou politiku nadace, pokud některé subdomény chtějí toto pravidlo změnit, je nutno to udělat.

Jsem toho názoru, že v každém případě by se komunita měla k tomuto vyjádřit, aby umístění takového upozornění nebylo zcela automatické a aby bylo také známo, proč tam je. Přirozeně že je možné mít i jiný názor.

Tento krok je o to důležitější, že právě v této otázce na české Wikipedii existovaly jisté iritace - logy z IRC byly minimálně jednou použity i v řízení arbitrážní komise, na druhé straně byl jeden wikipedista vyloučen s kanálu, protože log použil na stránkách Wikipedie.

Protože komunita české Wikisource je mizivá a hlasování by bylo směšné (česká Wikipedie začala hlasovat dle pravidel značně později), rád bych před konečném osudu onoho oznámení znal názor ostatních.

Jak jsem zjistil na kanále #wikimedia, platí tam toto pravidlo zcela rigorózně: logovat si smí každý na svém počítači, může si to i číst, ale tím padá klec: nic víc se s tím dělat nesmí.

Níže je tedy možno uvést názor jako souhlasím, nesouhlasím, navrhuji alernativně toto...

Řekl bych dále, že zřetel se bude brát v tomto případě na názory těch, kteří byli registrováni do 29.12.2006 včetně a mají minimálně 10 editací v hlavním jmenném prostoru (to snad není mnoho...).
Navrhuji alternativně stanovit, že použití logů je zakázané, s uvedením výjimek (resp. s výslovným zdůrazněním, co se vážně nesmí):

výjimky, je povoleno
  • má-li to souvislost s tématem a netýká-li se osobních informací o jiných osobách, citovat na jiných kanálech projektů a (opatrně) na stránkách wikisource mimo hlavní jm. prostor (informace o technickém stavu a poruchách, projektech, řešení problémů...)
nesmí se výslovně
  • citovat logy mimo prostor projektů wikimedie (volně po webu či v jiných médiích)

Diskuse, poznámky[editovat]

Tak několik novinek. Na Metě [1] je text, který to trochu upřesňuje (Logging prohibition):

You might be able to log #wikipedia and #wikimedia privately (check with local laws), but you must not indiscriminately publish full channel logs on the web. This includes publicly viewable "tail" logs, where only recent talk is shown. If it is related to a discussion elsewhere, you may quote small sections of the channel log. If you wish to do this, you should delete any lines which are not related to the topic in question. You should also seek permission from the participants in the discussion before publishing their words. According to a popular channel topic, publishing logs is punishable by Crushing by elephant. Banning is probably a more likely result. This also applies in several of the other channels as listed above.

a na anglické wiki probíhá někde diskuse zda ano či ne a které výjimky (musel bych najít, všiml jsem si náhodou). Ono tak rigorozní to ani být nemůže, na různých irc kanálech skutečně i stewardi kopírují různé zprávy z jiných kanálů a tak. Omezení bude nutno asi omezit na skutečně osobní údaje, vše, co by někoho či nějaký projekt kompromitovalo. Otázkou je i možné použití logu při eklatantních porušeních pravidel např. v arbitrážním řízení, což se ale české wikisource zas netýká, nemajíc arbitrážní komisi. -jkb- 12:11, 7. 1. 2007 (UTC)


Pro a proti a fuk[editovat]

# souhlas, -jkb- 15:00, 30. 12. 2006 (UTC) vzhledem k asi nové diskusi prozatím ztaženo -jkb- 12:11, 7. 1. 2007 (UTC)

  1. je mi to fuk --Nádvorník 21:11, 31. 12. 2006 (UTC)