Wikizdroje:IRC

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kanály IRC pro to a ono[editovat]

I uživatelé Wikisource mohou – podobně jako i na Wikipedii – používat kanálů IRC pro komunikaci mezi sebou. K dispozici jsou následující kanály:

  1. #wikisource-cs na serveru irc.freenode.net, sloužící komunikaci uživatelů. Vzhledem k malému počtu uživatelů bude však frekvence na tomto kanále malá a pro všeobecnou komunikaci (spolu s komunitou české Wikipedie) lze tedy doporučit i kanál české Wikipedie: #wikipedia-cs.
  2. #cs.wikisource na serveru irc.wikimedia.org, slouží ke sledování posledních změn v databázi cs.wikisource. Na tomto kanále neexistuje možnost hromadné komunikace.
  3. #wikisource na serveru irc.freenode.net, jako první kanál s tím rozdílem, že zde se jedna o vícejazyčnou Wikisource (tedy wikisource.org).
  4. v případě technických potíží je možno použít i kanálu #wikimedia-tech také na serveru irc.freenode.net, kde se obdobné problémy řeší (dorozumívací řeč: angličtina); doporučujeme účastnit se diskuse pouze zdrženlivě, kanál souží i dorozumění techniků; kanál je v provozu i při celkovém výpadku Wikipedie


Seznam dalších důležitých kanálů se nachází na stránce m:IRC channels.

K čemu slouží IRC[editovat]

Tak zvané chatování přes různé kanály IRC jsou nepochybně velice důležitou komponentou komunikace i na Wikipedii a na Wikisource. Přesto je nutno význam a dosah takové komunikace vymezit a omezit. Koordinace různých úkonů, domluva o nutných úkonech, formátování, a další - to vše lze na IRC bezpochyby dělat.

Při nějakém rozhodnutí však každý, kdo je oprávněn se vyjádřit, ale diskusí na IRC se neúčastní, musí mít možnost takové rozhodnutí ovlivnit - na stránkách Wikisource. O případných rozhodnutích je tedy nutno vždy zde informovat a dát možnost jiným, uplatnit jejich (popř. odlišné) mínění.

Chování na IRC[editovat]

Pro komunikaci na kanále #wikisource-cs platí stejné zásady jako i zde: diskuse se vedou ve věcném tónu bez napadání jiných. Porušení těchto pravidel může vést k vyloučení přístupu na kanál.

Důležité je též respektovat zásady, všeobecně platné na všech kanálech Wikimedie: logování diskusí na IRC slouží jen Vašim potřebám a nelze je zveřejňovat mimo.