Věnec slávy žen slovanských/Kateřina Dolgoruká

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Kateřina Dolgoruká
Autor: František Stejskal-Lažanský (jako Frant. Sk. Stejskal-Lažanský)
Zdroj: STEYSKAL-LAŽANSKÝ, F. S. Věnec slávy žen slovanských. Praha : vlastním nákladem, 1868. s. 84–85.
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Související články ve Wikipedii:
Kateřina Dolgoruká(WD)

Byla dcerou knížete Alexeje Gregoroviče Dolgorukého, milostníka cara Petra II. Byla krásy tak neobyčejné, že car jat jsa líbezností její s ní se zasnoubiti chtěl, v čemž mu však smrť jeho překazila. Cařevna Anna, jíž kníže Dolgoruki při nastoupení trůnu podmínky volby ukládati chtěl, poslala jej s celou rodinou na Sibiř.

Šlechetná dcera jeho provázela nešťastného otce do vyhnanství, jež mu až do smrti jeho oslazovala. Byla pak na rozkaz cařevny Anny do kláštera zavřena, kdež ji došla ohromující zpráva, že tři strýcové, z velezrady byvše obžalováni, v Moskvě byli odpraveni. S šlechetnou pokojností snášela Anna všecky změny osudu, jenž ji od stupně trůnu až do temného vězení byl uvrhl.

Teprve r. 1741 byli dva bratři otce jejího, kteří strašnému osudu rodiny své prchnutím byli ušli, od cařevny Alžběty zpět povoláni a v dřívější svá práva opět usazeni. — Okolnosť ta otevřela vězení i Kateřině, která se pak zasnoubila s guvernérem moskevským, hrabětem Brucem. Avšak neměla se dlouho těšiti svobodou pozdě a těžce nabytou; zemřelať již dvě léta po zasnoubení r. 1747 v Moskvě, jsouc ode všech, kteří ji znali, oplakávána.