Uživatel:Reaperman/Outsiderovy poznámky

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

14. červenec[editovat]

Při svém listování wikiprojekty jsem zabloudil i na Wikizdroje, tedy jeden z těch úspěšnějších českých projektů. Wikizdrojům jako poskytovateli starých dokumentů po světě, ale i u nás, stále narůstá konkurence. Konkurence, která má technické prostředky, přístup k různým textům i finanční zajištění. To vytváří tlak na samotné Wikizdroje, zda dokáží s konkurencí udržet krok a nabídnout něco nového – udržet si své čtenáře a získat nové. Jak v takové situaci obstojí ukáže až čas a ochota odpovědných lidí odprostit se od soustředění na Wikipedii jako hlavní projekt a pomoci jejím menším sestřičkám.

Jelikož nejsem typ příliš vytrvalý, nebyl bych schopen pomáhat tomuto projektu nějakým vytrvalým přidáváním nových textů. A jelikož pravidelný přispěvatel má na projektu vždy jiné problémy než náhodný návštěvník, rozhodl jsem se, že využiji svého postavení outsidera na tomto projektu, abych sem tam upozornil na z mého pohledu nějaký problém. Mnohé mé poznámky se dozajista ukáží jako liché, některé budou možná neřešitelné, ale budu rád pokud alespoň pár povede ke zlepšení projektu.

16. července[editovat]

Mezi kategoriemi mi chybí některé, podle kterých imho čtenář v knihovnách nejčastěji nějakou knihu hledá, pokud nejde na jisto nebo za nějakým autorem. Přemýšlím tedy, jak upravit kategorizační strom, aby lépe odděloval krásnou a odbornou literaturu (a další texty), aby nebyla na jedné hromadě povídka s knižními edicemi a aby zároveň vznikl prostor pro kategorie nové, které by mohly zahrnovat sci-fi literaturu, detektivní literaturu, utopická díla, ale i díla utříděná podle původu či období.

Umění není exaktní vědou a tak se mrška brání jednoduchému škatulkování, snaží se to pro člověka udělat co nejsložitější. U tvorby kategorizace na wiki, která zahrne všechny možné žánry a varianty, zůstane pokud možno přesná a zároveň jednoduchá a srozumitelná, by se v tomto počasí zapotil i leckterý literární teoretik. Připočtěme k tomu naprosto nedostatečnou (mně) dostupnou literaturu, která nejenže nepokrývá, co by bylo pro daný úkol třeba, ale i v tom co pokrývá si často protiřečí. V takové situaci je nanejvýš jisté, že úpravy v kategorizaci budou ukázkou všelijaké improvizace, a výsledek nejistý.

23. července[editovat]

Včera jsem se pustil do strukturování kategorií, no uvidíme, co z toho nakonec vyleze.

Náhodou jsem narazil na šablonu {{Motto}} a překvapilo mě, že je řešena tabulkou, osobně se domnívám, že taková věc patří spíše do <blockquote>, alternativně do divu, ale interpretace tabulkou je rozhodně nevhodná, což se patřičným způsobem projevuje i třeba v PDF exportu.

Export stránek do PDF a ODT a samozřejmě možnost vytvářet a tisknout (respektive objednávat si) vlastní knihy je velmi užitečný nástroj, který poskytuje náskok oproti některým jiným sbírkám starých knih. O to více však mrzí jeho nedokonalost a nedokončenost, která dokáže nadšení z této věci dokonale zničit. Nástroj je možná dobře uzpůsoben pro slušný tisk anglické Wikipedie, leč pro projekt jako jsou Wikizdroje a tím spíše Wikizdroje české je naprosto nevhodný. Při letmém pohledu do buglistu k této extenzi si člověk nemůže ani vytvářet iluze, že by to v dohledné době bylo lepší. Bohužel.