Stránka:Zemský věstník pro Čechy, 1931.djvu/83

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
138 Zemský věstník pro Čechy 1931, č. 85. a 86.

obvod bývalé náboženské obce židovské ve Štěnovicích, t. j. ze soudního okresu blovického, místní obce Chválenice, Losiná, Nebílovy, Netunice, Nezbavětice, Předenice; ze soudního okresu plzeňského místní obce: Černice, Čižice, Hradiště, Koterov, Litice, Útušice, Plzenec Starý, Radobyčice, Štěnovice; ze soudního okresu rokycanského místní obec: Šťáhlavy.

Tuto změnu v obvodech náboženských obcí židovských v Čechách vyhlašuji tímto ve smyslu § 4 shora uvedeného zákona.

Zemský president:
Kubát v. r.




85.
Vyhláška zemského presidenta v Praze ze dne 10. listopadu 1931, čís. 564.728 ai 1931, 7B-519/10 ai 1930,

o zrušení náboženských obcí židovských v Choustníku a v Jistebnici a sloučení jich obvodů s náboženskou obcí v Táboře.

Ministerstvo školství a národní osvěty schvalujíc výnosy ze dne 9. září 1931 číslo 124.692/31-VI/2 a ze dne 4. září 1931, číslo 117.933/31-VI/2, návrhy učiněné zemským úřadem, odňalo v základě § 8. zákona ze dne 21. března 1890, č. 57 ř. z., židovským náboženským obcím v Choustníku a v Jistebnici státní uznání, ježto jejich hmotné prostředky nestačí, aby plněny byly zákonné podmínky jejich trvání a přidělilo obvod jmenovaných náboženských obcí k židovské náboženské obci v Táboře.

Důsledkem tohoto rozhodnutí budou na příště tvořiti obvod náboženské obce židovské v Táboře vedle dosavadního obvodu této náboženské obce, t. j. ze soudního okresu táborského místní obce: Čekanice, Čelkovice, Čenkov, Dražice, Dražičky, Drhovice, Horky, Hory Ratibořské, Chotoviny, Klokoty, Lhota Jeníčkova, Lhota Stoklasná, Libějice, Lom, Malšice, Maršov, Měšice, Meziříčí, Náchod, Obora, Ústrašice, Planá nad Lužnicí, Radimovice u Želče, Ratibořice, Skrýchov, Slapy, Tábor, Ústí Sezimovo, Třebelice, Vlčeves, Vřesce, Zhoř, ještě obvod bývalé náboženské obce židovské v Choustníku, t. j. ze soudního okresu soběslavského místní obce: Choustník, Krátošice, Mlýny, Předboř, Psárov, Skopytce a obvod bývalé náboženské obce židovské v Jistebnici, t. j. ze soudního okresu táborského místní obce: Drahnětice, Jistebnice, Oltyně, Padařov, Radkov, Řevnov, Božijovice, Pikov, Lhota Balkova, Vlásenice a ze soudního okresu sedleckého místní obce: Orlov a Pohoří, jakož i obvod bývalé náboženské obce židovské ve Stádlci dle vyhlášky zemského presidenta ze dne 26. srpna 1931, č. 355.404 ai 1931, 7 B-517/5 ai 1930.

Tuto změnu v obvodech náboženských obcí židovských v Čechách vyhlašuji tímto ve smyslu § 4. shora uvedeného zákona.

Zemský president:
Kubát v. r.




86.
Nařízení zemského presidenta v Praze ze dne 10. listopadu 1931, čís. 610.967 ai 1931, 26-1581/14 ai 1930,

o úpravě nedělního klidu v živnostech obchodních V politickém okrese mladoboleslavském.

Na základě ustanovení §u 1., čl. IX. zákona ze dne 16. ledna 1895, č. 21 ř. z., podle úpravy provedené zákonem ze dne 18. července 1905, čís. 125 ř. z., se nařizuje:

Provozování všech obchodních živností včetně obchodu s potravinami budiž v obvodu politického okresu mladoboleslavského o nedělích po celý rok zcela zastaveno.

Dovolen jest toliko prodej mléka v živnostech výhradně na prodej mléka omezených a to od 6. hod. ráno do 9 hod. dopoledne a v období od 1. června do 30. září prodej čerstvé zeleniny a čerstvého ovoce od 8 hod. ráno do 12 hod. v poledne.

Tímto nařízením pozměňuje se v oddílu I., § 1., lit. I a v oddílu II., § 4., odst. B. nařízení býv. místodržitele pro Čechy ze dne 8. listopadu 1913, čís. 69 z. z., pokud jde o obvod politického okresu mladoboleslavského.

Přestupky tohoto nařízení trestají se dle trestních ustanovení řádu živnostenského.

Nařízení toto nabývá účinnosti dnem vyhlášení v Zemském věstníku pro Čechy.

Zemský president:
Kubát v. r.




Zemský věstník pro Čechy 1931, č. 87. 139


87.
Zápis

o XII. schůzi zemského zastupitelstva v Čechách, konané ve dnech 20., 21., 22. a 23. října a 3., 4., 5. a 6. listopadu 1931.

Zemský president zahájil dne 20. října 1931 schůzi o 10.05 hod.

Podle presenční listiny bylo přítomno 107 členů a zemské zastupitelstvo mohlo se tedy platně usnášeti.

Počet členů z. z. vzrostl průběhem schůze na 116.

O spolupodepsání zápisu o tomto zasedání požádal zemský president členy zem. zastupitelstva J. Hiadkého a Fr. Kamenického.

Pro toto zasedání omluvil se člen z. z. Dr. J. Krejčí nemocí.

Dále uvedl zemský president, že přibral do tohoto zasedání mimo svého zástupce zemského vicepresidenta Šroma vládního radu Dra Říhu, rady Heinze a Dra Coufala a komisaře Anderle, aby byli schůzím přítomni podle potřeby jako referenti, zapisovatelé a pomocné síly. Pro jednání o rozpočtu kromě nich i vládního radu Dra Černého, komisaře Dra Hackra a tajemníka Hlinku, a bude-li třeba, budou povolání i přednostové jednotlivých oddělení zemského úřadu, aby podali vysvětlení zemským zastupitelstvem snad žádaná.

Ve složení zemského zastupitelstva nastaly od jeho posledního zasedání tyto změny:

Smrtí byli vyrváni z jeho středu dva členové, a to paní Anna Bradová a pan Ferdinand Jirásek. Paní Bradová byla jen krátký čas členkyní zemského zastupitelstva a zúčastnila se jen dvou jeho schůzí.

Pan Ferdinand Jirásek stal se z malých poměrů pekařského dělníka neúmornou pílí a sebevzděláním jedním z předních našich národohospodářských pracovníků, zejména v otázkách dělnického družstevnictví. Jmenován byv členem našeho zemského zastupitelstva jako na slovo vzatý odborník, přinesl sem bohaté zkušenosti politické a hospodářské, pro které byl všestranně ceněn, bohužel poslední dobu nemohl se pro chorobu svou již prací v zemském zastupitelstvu a v zemských komisích zúčastniti. Svou konciliantností získal si všeobecné vážnosti a bude mu zachována v tomto sboru čestná paměť.

Nato poděkoval zemský president, že zemské zastupitelstvo vzdalo čest památce obou zemřelých jeho členů povstáním a že dá tento pietní projev zapsati do protokolu o dnešní schůzi.

Dále se vzdali funkcí svých čl. z. z. Karel Čeřovský ze strany komunistické a Jan Skopec a Václav Klement ze strany národně-demokratické. Celkem ubylo 5 členů zem. zastupitelstva. Za členy zvolené povoláni byli náhradníci, a sice za Annu Bradovou Rudolf Galeta, truhlář v Mladé Boleslavi, za K. Čeřovského Emerich Röhrer, sklářský dělník v Heřmanově Huti, a za J. Skopce Marie Tippmannová, choť advokáta v Lovosicích. Za druhé dva členy jmenované nebyla dosud vládou jmenována náhrada.

Noví členové zem. zastupitelstva, prve než se ujmou své funkce, mají složiti předepsaný slib, že budou československé republice věrni, zákony zachovávati a povinnosti svého úřadu svědomitě plniti.

Noví členové R. Galeta, E. Röhrer a M. Tippmannová složili do rukou zemského presidenta předepsaný slib.

Dále sdělil zemský president, že nebylo dosud docíleno dohody mezi ministerstvem vnitra a ministerstvem financí o usneseném paušalování skutečných výloh členů zem. zastupitelstva. Pokud se týče zakoupení jízdenek na dráhu, na které by se paušalování tak jako tak nevztahovalo, usnesl se zemský výbor ve své schůzi minulý týden zakoupiti pro ty členy zemského zastupitelstva, kteří si to budou přáti, jízdenky pro obvod ředitelství drah jejich bydliště s přípojkou do Prahy tak, jak to bylo letos, zálohou z prostředků. zemských, kterou by pak ze svého jízdného a ze svých diet během roku splatili. Dal v tomto zasedaní dodati všem členům zemského zastupitelstva blankety na příslušné prohlášení a žádal, aby je po svém přání vyplnili a sekretariátu včas vrátili, připojíce podobenku, aby jim jízdenky ještě před počátkem nového roku mohly býti obstarány.

V tomto zasedání bude projednáván rozpočet na r. 1932.

Včasným jeho projednáním má zemské zastupitelstvo umožniti zemskému výboru, aby mohl včas připraviti a zahájiti práce a podniky v něm uvedené. A je toho tentokrát zvlášť nutně potřebí. Po těžkém roce letošním, kdy velký počet dělnictva byl bez práce a výdělku, čeká na nás rok další, kdy všeobecná nezaměstnanost nastane ještě v míře vyšší než loni. Dal rozdati všem členům zem. zastu-