Stránka:Vymazal, František - Hebrejsky snadno a rychle.djvu/6

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

Nynější hebrejské písmo se nazývá čtvercové (kvadrátové) od čtvercové podoby mnohých písmen. Tak je písmeno m (konec slova) téměř úplný čtverec ם‎. Od tohoto m se liší nepatrně písmeno s: ס‎. Písmo čtvercové je původně aramejské. Staré hebrejské písmo bylo fénické. Do čtvercového písma byla přepsána bible nedlouho před Kristem.

Hebrejsky se píše od pravé ruky k levé. Původně se psaly jenom souhlásky slov (bez samohlásek). Tak bychom napsali slovo Morava mrv či vlastně obráceně: vrm.

U nás takové souhláskové psaní není možné, neboť skupina mrv by se četla mírov, morový, mrav a jinak. Ne tak v hebrejštině. Tu znamená každá taková skupina souhlásek vždy jenom jediný hlavní pojem. Tak znamená skupina ktl vždy usmrcení, ať do ní vložíme jakékoli samohlásky: kátal usmrtil, ketól usmrtit a usmrť, kátúl usmrcen atd.

Později (asi v 8. století po Kristu) počali učenci znamenati samohlásky tečkami a čárkami, obyčejně pod souhláskami. Slovo Morava byli by napsali asi takto: m(o)r(a)v(a) či vlastně obráceně: v(a)r(a)m(o).

Hebrejská abeceda má 23 souhlásek, (samohlásek není).

  1. Nejmenší písmeno j (nazvané jód) se píše hebrejsky: י‎.